PDA

View Full Version : Betta bolnav



adda
07-11-2006, 12:25
Buna
Am un Betta albastru foarte frumos care de aproximativ o saptamana a inceput sa se coloreze in rosu.....o pata din ce in ce mai mare pe cap. Acum au aparut doua pete albe in jurul ochilor.
Nu am gasit nicaieri astfel de descrieri desi caut de vreo saptamana pe forumuri si siteuri ....
"Parerea avizata" de la petshop a fost "pune sare in apa....." si " verde de malaches"....
Ajutor prin urmare!
Tare n-as vrea sa ...raman fara el si nici sa-l mai vad chinuindu-se.
Multumesc!

Johnny
07-11-2006, 23:47
Aceeasi problema o am eu cu un betta crowntail albastru.Pe spate i-a aparut o pata rosie sau mai degraba o decolorare a culorii albastre , si ochii cu abdomenul s-au umflat.Pentru asta mi s-a recomandat Sera Bacto Tabs de catre Domnul Oprea de la petshopul din Piata Muncii.Iti sugerez sa incerci si tu cu bacto tabs(eu am gasit numai la Domnul Oprea asa ceva) si cu schimburi zilnice de apa asa cum scrie pe prospect.Eu nu am reusit sa-l vindec dar starea s-a ameliorat.Problema la mine poate fi faptul k nu am avut timp sa fac schimburi zilnice de apa.

PS : Poate la locatie ar trebui sa treci orasul ca sa stie lumea de unde sa te ia.

nike
29-11-2006, 10:17
Ce s-a mai intamplat cu betta?

marianas
30-11-2006, 08:58
eu am patit ceva asemanator la un mascul de beta care din pacate mi-a murit dupa 2 saptamani de chinuri.
l-am tratat cu diverse "leacuri" solutii-medicamente, l-am separat, din pacate a inceput sa faca un fel de mucegai in zona albicioasa si in 2 zile s-a curatat.
Cred ca e o boala care apare la batranete, nu stiu cat de batran era dar eu il aveam de un an si nu cred ca mai avea 5-6 luni inainte deci...

irina_ppg
28-12-2006, 13:49
am si eu un betta bolnav. al meu este rosu...de cateva zile e foarte apatic si de 3 la pet shopuri mi-au spus ca asa este el, k sta mai tot timpul ascuns, ca mananca rar...
dar aseara am observat ca a cam inceput sa se decoloreze, si se vede ca "zace". c pot sa-i fac? stie cineva ce boala e asta? va rog mult ajutati-ma!!!!

adda
12-01-2007, 17:38
Merci de raspunsuri, e la fel saracul....
Am incercat si eu ce mi s-a mai spus, Sera Ectopur, General tonic de la Tetra....inca ceva care nu mai stiu cum se numeste....Si-a revenit vag o perioada si acuma e mai rau, se albeste...Voi incerca Sera Bacto Tabs, sper sa gasesc.

Pe de alta parte acum am icre pe care am reusit sa le separ asa ca cine stie...

Da, orasul e Targu Mures :P