PDA

View Full Version : alge paroase...cateva fire



master_alexut
14-11-2008, 12:59
Salutare, ieri admirand plantele mele impecabile si fff verzi observ ca au aparut pe varful unor frunze...3-4 frunze niste firisoare ca firul de par lungi de 4 cm( 9-11 fire in toatal).Sunt speriat deoarece ce am citit eu pe aici sunt f pacatoase.Ce este de facut pentru a preveni imultirea lor?

AM un acv de 100 l cu plante in el de aprox 3 luni ,lumina 2 neoane philips 18 32 w . Lumina a mers zilnic 8-01:00 noaptea. iar plantele au avut o dezvoltare exceptionala,verzi si curate.Filtrarea este mult peste nivelul si marimea acvariului apa fiind cristal tot timpul .Am aprox 30 de pomaceea adolescenti 30 meci de subsrtat ,si 3 ancistrusi adulti + pesti 7 tetra , 7 neoni, 4 puntius , 3 corry panda .Shimbat saptamanal de apa si cam atat despre acv.

Deci ce este de facut in afara de indepartarea frunzelor afectate?.

Humbert
14-11-2008, 13:19
ehei, daca ar sti lumea ce-i de facut cu algele astea, ce frumos ar fi.
daca-s doar asa putine te sfatuiesc sa le cureti imediat si sa faci schimb de apa, poate scapi. oricum intr-o prima faza aceste alge par a fi localizate (eu de ex am mai multe in dreapta, desi lumina e distribuita uniform)
eu nu cred in nicio explicatie ref la cauzele aparitiei acestor alge si cred ca pot fi multe cauze. se enumera ba exces de fier, ba lipsa de co2... aiurea, am si fier si co2 si tot am din astea.

eu am observat ca daca dozez macro cam stagneaza, dar nu-ti pot da sfatul asta pt ca nu stiu ce efect va avea la tine, poate ai alte dezechilibre de nutrienti decat mine si dai peste alte minuni.

lumina mi se pare ca functioneaza cam mult la tine - 17 ore? ma mir ca nu ai gradina de alge de la asa multa lumina.

deci e greu de spus.

cristi_ionescu_79
14-11-2008, 13:20
perioada ta de iluminat este enorma. 17 ore este imens. redu perioada la 10, maxim 12 ore.
nu ne-ai spus nimic despre co2 si despre fertilizare.

cea mai buna metoda de a nu avea alge in acvariu este aceea de a avea plante sanatoase. iar plantele pt a fii sanatoase au nevoie de urmatoarele : co2, lumina de calitate, fertilizare corespunzatoare(micro si macro) si eventual un ph stabil.

Multa bafta,
Cristi Ionescu
PS: partea cu: "da pana acum nu am avut co2/fertilizant/lumina si plantele au mers fff bine .... ce s-a intamplat acum de nu mai merg?" poti sa o dai uitarii si sa nu o postezi ....

gabi_64
14-11-2008, 13:31
[quote="cristi_ionescu_79"]perioada ta de iluminat este enorma. 17 ore este imens. redu perioada la 10, maxim 12 ore.
nu ne-ai spus nimic despre co2 si despre fertilizare.

cea mai buna metoda de a nu avea alge in acvariu este aceea de a avea plante sanatoase. iar plantele pt a fii sanatoase au nevoie de urmatoarele : co2, lumina de calitate, fertilizare corespunzatoare(micro si macro) si eventual un ph stabil.

fara cuvinte ,un mare adevar !!!! ;)

cristi_ionescu_79
14-11-2008, 13:42
adevarul e ca ..... e un mare adevar.
candva, undeva am citit ceva de genul: "cand ai alge nu trebuie sa sa faci nici un efort pentru a omori algele, ci trebuie sa faci orice efort pentru a imbunatatii starea de sanatate a plantelor"

Humbert
14-11-2008, 16:44
e un mare adevar dar nu-i o solutie practica :))
eu de exemplu am plante foarte sanatoase, fertilizez etc
si totusi am hair algae. de ce? pt ca fertilizez prost, evident.
dar tocmai asta e intrebarea: ce anume nu fac bine?
deocamdata nu stiu si nici nu cred ca se poate afla decat prin incercari.
in plus, fiecare acvariu e diferit deci ce merge la cineva nu va merge la altcineva samd

gabi_64
14-11-2008, 16:56
ori cat de bine am face am filtra am fertiliza am.... vom vedea ca/ci tot lipseste ceva
tot timpu cat traim invatam cate ceve iar cand ;new43 tot asa ca la inceput murim adiaca new19

cristi_ionescu_79
14-11-2008, 18:12
acu si pe partea ailalta, algele sunt ceva omniprezent ... atata timp cat nu sunt suparatoare si sunt tinute sub control, e acceptabil ...

master_alexut
15-11-2008, 01:12
mersi baieti de sfaturi...ma gandesc ca au venit niste spori de alge odata cu vreo planta...experienta in plante nu am mare, pana acum am avut carasi si plantele erau pe locul 14 in cazul asta.De cand am renuntat la carasi am primit ceva donatii ceva cumparari si m-am trezit cu acv plin de vreo 8 tipuri de plante care au mers si merg excelent ,sanatoase fara pete si f verzi, in curand voi fi nevoit sa fac eu donatii.Cred ca este norocul incepatorului, chiar citeam pe aici si ma gandeam ce o fi asa de greu sa cresti plante , eu cu efort minim am maxim de rezultat.
Algele sunt timide inca sa vedem cum evolueaza,am fertilizat cu tetra planta start 2 pastile intr-o luna in rest nimic.O SA PUN SI UN FILMULET CU ACVARIUL si o sa mai reduc din lumina.Va tin la curent

Mersi inca odata si numai bine.