PDA

View Full Version : Problema mare !!!



fish2070
04-11-2006, 23:32
Sall all vin cu o mare problema la pesti. AM un acvariu de 54 L in care sunt 4 xifo 8 guppy 4 sanitari 10 neoni.( apa e incalzita 26 Grade)
De o perioada buna de timp toata familia mea de guppy sufera de o boala oribila. Nu cred ca boala este gris pentru ca pesti nu prezinta deloc simptome ale acelei boli.

Ce s-a intamplat?

1 Femelele de guppy afectate nu mai pot da nastere la pui.
2 Corpul femelelor de guppy arata ca si cand ar fi fost supte cu un pai de cineva.
3 Nu prezinta pe corp simptome ca puncte albe , are doar solzi zbarliti si ochi umflati.
4 Nu se ascund si stau in preuna cu toti pesti.
5 Femela moare la 1 sapt. dupa infectie :cry:
6 Masculul moare fara nici un simptom :cry:

As vrea si eu sa ma ajutati daca stiti ce au pesti mei ?? Incerc de mult timp sa caut un tratament pentru ei.
Numai pesti guppy au fost afectati de aceasta boala ceilalti au un comportament normal.

viviparu'
05-11-2006, 00:01
Din ce spui tu pare a fi exoftalmie, si asta nu prea are leac, din pacate

fish2070
05-11-2006, 00:11
boala aia se trateaza cu CuSo4 (sulfat de cupru) din pacate tratamentu poate fi mortal dar ma asteptam sa fie altceva :roll: cam ce sa fac in cazu boli astea sa arunc toti pesti infectati la wc ?

viviparu'
05-11-2006, 09:51
Rectific, eram obosit cand am scris. Boala este hidropizie. Ca nu prea are leac, este adevarat. Tot ce poti incerca este Metronidazol, pastile de uz uman, o pastila la 40L.

lupul-sur
05-11-2006, 11:33
Buna ziua se pare ca intradevar este vorba de hidropizie infectioasa. Cand am citit ca este cineva ce o are in acvariu m-a luat cu frig. Am avut un acvariu decimat de asa ceva. Acvariu de 80 litri, suprapopulat cu vivipari. Asta a fost acum doi ani de zile. Era vara, temperatura ajungea in timpul zilei la 35 36 grade in acvariu. NU am mai avut puterea sa lupt cu ea. La mine au scapat cativa pesti, este posibil sa fi avut imunitate, insa mult dupa accea ce bagam in acvariu murea. Pana acum ceva timp nu exista tratament pentru asa ceva.
Domnul Mircea Oprea spunea ca este posibil sa fie o boala virotica iar primul afectat este ficatul. Ce stiu este ca la un moment dat cedeaza si rinichii. Medicamentul recomandat de dansul a fost Sera Bakto tabs. Acelasi medicament este recomandat si de brosurica celor de la Sera, brosura ce inventariaza bolile pestilor si medicatia pe care Sera o produce pentru tratarea lor.
Pe tub este trecut dozajul si felul tratamentului. Ce mai pot spune este faptul ca acest produs este mancare si atata timp cat pestii mai mananca este o sansa pentru ei.
Iti doresc succes in tratarea ei.

fish2070
05-11-2006, 13:23
merci mult chiar am sa ma duc sa cumpar , sper sa scape de boala toti guppy .

a.aurel
05-11-2006, 21:50
pt ce pesti ai nu e prea mult 26 de grade?

fish2070
05-11-2006, 23:28
pt ce pesti ai nu e prea mult 26 de grade?
ba e chiar potrivita

a.aurel
07-11-2006, 11:38
neoni: 20 – 24°C;
guppy: 22 - 24° C;
xipho: 22 - 24° C;

shadyworld72
07-11-2006, 12:07
Pt majoritatea pestilor de acvariu este suficienta o temperatura de 25 de grade.In acvariile mele se mentine la 26,mai putin in cel cu pui de Conchonius si Tetrazona,unde o mentin la 28.Am facut aceasta pt a accelera cresterea puilor,si da rezultate bune in combinatie cu hrana utilizata.Puii de vivipari se pot creste si la 24 de grade,la mine stau fara incalzitor si nu am observat decese in randul lor.

Atheea
08-11-2006, 14:49
hmm eu in acvariul principal am o temperatura de 27 uneori chiar 28 grade si nu am probleme cu pestii ...ideea e ca la temperaturi foarte mari li se accelereaza metabolismul (de aceea cresc puii mai repede) ...dar boli din cauza temperaturii ridicate nu am citit inca nicaieri.

oviliv79
08-11-2006, 17:23
dar temperaturile foarte mari duc si la scurtarea vietii acelor pesti ;new25

shadyworld72
08-11-2006, 17:39
daca nu e neaparat necesar nu vad de ce am tine pestii la mai mult de 25-27 de grade.temperatura trebuie ridicata in mod special in cazul tratarii unor boli,de exemplu grisul(Ichtiophtirius Multifillis).Eu am crescut temperatura la acei pui doar pt a face un experiment,sa vad ce se intampla.N-a murit nici unul si au crescut foarte repede,poate e si de la caldura,dar poate fi doar de la hrana.

fish2070
08-11-2006, 23:10
lume sunt in acvaristica de 2 ani si pana acuma pesti au murit de batranete am un xifo in acvariu acela de 50L care a ajuns la 15 cm si inca creste uimitor de mare si frumoasa si face o gramada de pui , dar boala se pare ca i-a afectat doar pe guppy

shadyworld72
09-11-2006, 01:52
Am avut o boala asemanatoare la gupy,numita tuberculoza osoasa,din cate am inteles.Mi s-a spus ca este netratabila,asa ca am separat pestii bolnavi,am bagat ceva sare si am lasat sa treaca de la sine.Si a trecut,cu 20% decese...