PDA

View Full Version : colisa lalia puiet



szabolcs
11-11-2008, 18:44
am o pereche de colias care se pregateau sa depune sambata-duminica care a trecut. am incercat sa respect toate conditiile cerute pt e putea depune si mentine icrele, sper sa nu fi gresit cu nimic (icre n-am vazut).
la sfatul unui amic, am incercat sa schimb din apa "statuta" deoarece nu am pus filtru in bazinul de imperechere sa nu afecteze puietul (in bazin e doar un incalzitor si ceva riccia, in rest nimic) si mare mi-a fost uimirea sa vad "larve de tantar" in apa
in concluzie fara sa ma stradui ... fara sa stiu nimic, duminica totusi mi-or depus si pe azi cel putin am vazut puiet in bazin.

posibil o parte sai fi aspirat afara cand am curatat fundul bazinului de imperechere (mea culpa), dar la suprafata totusi au ramas destui pui care se lipeau de "frunzis"

intrebarile ar fi CUM MAI DEPARTE? cand si ce sa le dau sa manince, pun fitru la bazin si de cand? .... orice va trece prin cap si care m-ar ajuta va rog sa-l postati. va multumesc aniticipat.

poate totusi scapa cativa de nui pierd pe drum si ... devin mari :grin:

Iusti
11-11-2008, 20:40
Daca iti scapa puii sa-mi pastrezi si mie o pereche. Asa ca ma bag primul pe lista daca iti supravietuiesc micutii.

Referitor la ingrjire, ar trebui sa ai pregatita o cultura de infuzori si sa incepi sa le administrezi in vreo 2-3 zile, apoi treci pe artemia si /sau mancare ptr alevini.
Un mic burete bolborisitor setat/pozitionat in asa fel incat sa nu creeze curenti in apa te-ar ajuta cu filtrarea cat de cat. Oricum ptr inceput, ar trebui in fiecare zi sa aspiri fundul acvariului, sa ai musai un capac pe maternitate ptr a nu exista diferente de temperatura.
Cam asa am procedat eu la puii de betta din care au scapat pana la urma 2 (ma rog, prima tura a fost de sacrificiu, ptr ca m-am trezit pe neasteptate cu puii si nu eram deloc pregatit). Din cate am auzit se pare ca puii de colisa sunt mai mici decat cei de betta si deci ar trebui sa fii foarte delicat cu ei.

szabolcs
12-11-2008, 11:02
greu de zis daca imi scapa sau nu, mai ales ca le-am fost schimbat din apa fara sa stiu ca ei exista (le-am perturbat mediul si asa foarte sensibl), dar ce pot spune in continuare:
pe linga faptu ca am avut deja multe decese (chiar daac ma chinui sa-i depistez in bazin, abia ii vad) de dimineata inca am prins miscare, cel putin 1 inca inoata prin bazin,
poate ma ajuta norocul sa nu ii pierd chiar pe toti, si sa am satisfactia primei mele inmultiri :grin:

ce se intimpla daca nu aspir zilnnic fundul bazinului (parintii iam mutat inapoi in bazinul comunitar) deci doar ei au mai ramas, fac atata mizerie incat amoniacul ... sai afecteze?

nsdamian
12-11-2008, 12:11
Se pare ca ai ratat la prima ponta,dar daca perechea a depus o data ,o v-a mai face si poate ca atunci o sa ai mai mare noroc.Eu nu am avut colisa ,dar am scos pui de la gurami si tot destul de greu.Cred ca hrana trebuie sa fie foarte fina pentru acesti alevini.Ma rog la vremea respestiva nu stiam de hrana pentru pui si am incercat cu ou.La mine au evoluat cel mai bine intr-un acvariu in care am avut un burete ,la semiintuneric(de fapt mi-au depus si scos cand eu eram in concediu).Am pastrat aceleasi conditii si abia cand aveau 2 saptamani am avut curajul sa schimb din apa.Acvariul avea 40 l.Cred ca trebuie asigurate conditiile de la betta,care si ei au niste pui tare mici.Si cred ca este bine sa ai un melc sau doi pomacea in acvariu cu puii.Succes.

szabolcs
12-11-2008, 12:26
avand doar incalzitorul la acest bazin, da, e semiintuneric, ma rog, lumina care scapa de la bazinul comunitar le deserveste si pe ei.
apa n-as fi schimbat-o daca observam mai repede .... dar nah, asta e acum, data viitoare o sa fiu mai pregatit cunoscand deja simptomele de la depunerea asta.
melci n-ar fi o problema, ii pot adauga si acum ca am de unde.
burete bolborositor inca nu am, cred ca o sa incep prin a cauta o piatra fina si poate imi face fata.

am mai inteles ca odata la 2 zile e recomandat sa mai schimb din apa aprox 2 litri.

alte sfaturi?

Iusti
12-11-2008, 12:50
NU baga melci, cel putin acum in perioada in care abia ii vezi. Daca tot vrei sa bagi ceva pune din aia mici si maro, dar si pe aia doar dupa ce treci pe artemia. Eu mi-am introdus pomacea in acvariu doar cand puii de betta au ajuns de dimensiunea unui pui de vivipar.

marzzx
12-11-2008, 13:06
burete bolborositor inca nu am, cred ca o sa incep prin a cauta o piatra fina si poate imi face fata.

Nu prea poti inlocui bolborositorul cu piatra, nici nu are rost, ar fi trebuit deja sa li se formeze labirinul si sa isi ia oxgenul direct din aer daca au nevoie. Oricum, la dimensiunile astea nu cred ca le lipseste oxigenul.

Ideea cu bolborositorul era sa ai totusi o filtrare, dar sa nu fie filtru care sa poata trage puii.

nsdamian
12-11-2008, 13:09
Melcii consuma hrana care ramane neconsumata de catre pui si te scapa de anumite belele cum ar fi alterarea apei datorita descompunerii resturilor in apa.Daca acvariul este unul mic schimbarile in chimismul apei sunt destul de importante.Nu au nici o treaba cu puii,ii consuma doar daca acestia sunt morti si nu se mai deplaseaza,ca altfel saracii melci...
Foarte de acord cu cele spuse de "marzzx".

detritus
12-11-2008, 14:35
[quote="marzzx"]
ar fi trebuit deja sa li se formeze labirinul si sa isi ia oxgenul direct din aer daca au nevoie. Oricum, la dimensiunile astea nu cred ca le lipseste oxigenul.

Puii de Anabantidae(alevinii) nou eclozati nu au labirint, acest organ se formeaza in cateva saptamani (de aceea acvariul trebuie sa fie acoperit, aerul din interior trebuie sa aiba o temperatura constanta); asadar, este important sa existe un oarecare procent de oxigen solvit in apa...

marzzx
12-11-2008, 15:09
:oops: Ai dreptate, detritus. Stiam eu ca nu se nasc cu labirintul, dar se pare ca nu am retinut corect perioada dupa care se formeaza.
Oricum am vazut si aici (http://books.google.ro/books?printsec=frontcover&dq=young+anabantidae+labyrinth+forming&id=JQh3D3BFCZwC&output=html)*, la pagina 54 (si-mi pare rau ca nu am cautat mai devreme), ca labirintul se formeaza in cca 20 de zile, in functie de conditiile de mediu, ajungandu-se chiar la nematurizarea organului respectiv daca pestii sunt tinuti in apa foarte bine oxigenata.

* Cartea se numeste Air-breathing Fishes, de Jeffrey B. Graham.

szabolcs
12-11-2008, 20:26
cateva nelamuriri:
* prima este daca toti puietii ajung sa manince, pentru ca le-am fost datsa manince galbenus de oua fiert si pisat prin ciorap de dama, nu am exaferat dar oricum e mai mult decit pot minca ei, si bazin fiind de 20l, ei fiind foarte mici, m-i se pare ca lear lua o vesnicie deplasarea dintrun colt in altu, intrebarea e daca se descurca sa ajunga pina la mincare si daac simt mancarea.
* a doua este daca miine pto refolosi acel galbenus ramas si daac da, cam cate zile in continuare? pentru ca mi se pare ca un galbenus lear ajunge o vesnicie :grin:
* cum am plasat galbenusul in bazin , ea a ramas acolo in suspensie, deci nu exista absolut nici o miscare de apa, nici macar un fir de curent cat de mic. a-ti zis ca daca nu am bolborositor , mai ales de la inceput, sa nici nu mai insist asupra lui, e bine daca nu se misca apa deloc?

:bounce :bounce :bounce pe de alta parte ieri eram convins ca au ramas doar 2-3 puiuti, dar nu e chiar asa, au pierit foarte multi dar tot mai am cel putin vreo 20 :grin: tare ma maninca undeva sa vad / sa stiu cati reusesc sa cresc pina la adolescenta macar. nu credeam sa ma roada atat de tare dar iata ca asta e

nsdamian
12-11-2008, 21:32
Eu nu am folosit dintr-un ou mai mult de doua zile,iar in acest timp oul l-am tinut in frigider.Atunci cand l-am administrat l-am amestecat foarte bine cu apa si am picurat acel amestec in acvariu 3-4 stropi la o masa.Daca ai plante in acvariu se spune ca pe langa acestea se dezvolta tot felul de microorganisme pe care le mananca puii in primele zile.Iti recomand totusi sa cumperi mancare pentru alevini pentru ca nu strica apa asa repede ca si oul.

szabolcs
12-11-2008, 22:32
ok, uite un sfat bun, o sa dizolv si eu oul inainte in ceva nu direct in bazin si aas reusesc sa pun mai putin, ca oricum a ramas mult in apa, nu maninca ei atat nici intro saptamina.
ou il tin si eu in frigider ca altfel s-ar strica automat, 2 zile ... ce sa zic, o fi bine si asa. plante am care plutesc in deriva, mai mult riccia, daca spui ca ajuta, o las acolo ca deja ma gandisem sa o scot daca oricum exista puii si nu e nimeni sai deranjeze.
cu mancarea sper sa o rezolv pina in weekend cel tarziu.

fiind prima mea "reusita" sunt toata ziua cu ochii pe ei (desi nu-i vad crescand), dar am asa o placere ... nu va pot descrie.

fishdisease
12-11-2008, 23:56
Szabi, 7-10 zile nici nu vei sesiza vreo creste la ei....cand sunt asa mici cresc foarte incet.
Eu am folosit o singura data ou...ramane mult nemancat si e riscant sa se strice in apa....poti lua SERA Micron...o vor hali cu placere cam din ziua 3-4.
Bafta la ei

szabolcs
13-11-2008, 17:15
o alta intrebare, cand pot considera ca sunt destul de mari ca sa nu-i mai afecteze schimbarile din mediu, aici ma refer la curentii din apa, mai bine zis sa-i pot muta in bazinul comunitar ....
ma intereseazacel mai mult viteza lor de crestere, in cat timp sunt destul de "maturi" incat sa nu imi faca surprize.