PDA

View Full Version : Filtru extern home made



Daniel
02-11-2006, 15:51
Pentru cei care nu au posibilitatile financiare sau chef sa dea bani pe un filtru extern:
- Un recipient (eu l-am facut din teava de polipropilena cu diametru de 110 mm; fundul l-am obturat cu ajutorul unui capac din acelasi material, lipit bine cu codez; partea de sus, prevazuta cu garnitura, se inchide cu un capac similar, care poate fi oricand scos)
- o bucata de furtun + o bucata de teava pexal cu diametru de 16 mm
- material filtrant (bioballs sau pietre mari, saculeti cu nisip sau pietris marunt, burete, carbune activ. Nu am folosit perlon.
- un niplu de 3/4 sau 1 tzol
- o mufa din polipropilena de 3/4 sau 1 tzol
- un cot din pvc de 32 sau 40 mm diametru
- codez.
Teava din polipropilena se achizitioneaza de la magazinele de instalatii sanitare. Eu am cumparat o bucata cu lungimea de 50 cm, prevazuta la un capat cu o garnitura. Capatul fara garnitura se incalzeste in foc, dupa care capacul se introduce fortat. Dupa racirea tzevii, se scoate capacul si se curata foarte bine capacul si teava cu glasspapier. Se lipesc cele doua componente intre ele cu codez din belshug.
In capatul celalalt, cu cativa cm mai jos de garnitura se da un orificiu de
3/4 sau un tzol. Niplul si mufa din polipropilena se imbina intre ele (niplul sa fie in interiorul tevii). La imbinarea acestor 2 componente este de dorit folosirea unei garnituri sau a unui shiret de canepa udat din belshug cu codez.
In exterior, se imbina cotul din pvc (incalzit in prealabil in foc) cu mufa din polipropilena. Se foloseste din nou codez.
Turul si returul sunt telescopate, ca in imaginea de mai jos.
Teava de pexal se introduce in filtru, la capatul ei superior fiind fixat furtunul.
Filtrul se aseaza pe suport in spatele acvariului., a.i. cotul din pvc sa intre in acvariu. Datorita caderii, la suprafata apei se va forma un mic vartej care va asigura o oxigenare foarte buna a apei (este de dorit ca intre suprafata apei si cotul de pvc sa existe o distanta de cativa mm).
Se poate aseza filtrul si sub acvariu, insa, in acest caz, va lipsi cotul din pvc si se va folosi un furtun cu diametru mare pentru retur. Cele doua furtunuri de tur, respectiv, retur, vor fi si in acest caz, telescopate.
Costul filtrului si al materialului filtrant: 330.000 ROL. La aceasta se adauga pretul pompei.
P.S.: Nu stiu cum sa dau insert la o imagine.[/img]

razvan
02-11-2006, 20:01
interesant de vazut...
pune poza lagalerie, si da link catre ea..

Daniel
03-11-2006, 00:29
Revin cu o schita.http://img62.imageshack.us/img62/2981/filt300dd0.th.jpg (http://img62.imageshack.us/my.php?image=filt300dd0.jpg)

bob_de_grau
04-11-2006, 15:41
Sal
Ce pompa de apa folosesti la filtrul asta?
Ce capacitate are?
Cat a costat

oviliv79
04-11-2006, 21:47
de ce nu faci tu asa ceva si pentru vanzare.. ;) sigur ai gasi usor clienti... m-ar interesa si pe mine dar intai sa fac rost de ceva banet in acest scop..apropo cam la ce pret ar ajunge cu totul (facut de tine?) asta daca ai de gand asa ceva..

Daniel
04-11-2006, 22:10
Pompa este de la Hydor. Gasesti in Bacau la 2x2...
Volumul de apa circulat de pompa este de 550 l/h. A costat 500.000 ROL. Este utila la un acvariu cu volumul de 160-275 l.
Se pot gasi si la piatza, la jumatate de pret. Nu stiu insa cat sunt de bune...
Eu testez filtrele facute de mine in acvariul meu. Asa ca...daca doriti, vi-l pot da pe al meu (chestiune de siguranta in exploatare), urmand ca eu sa-mi fac altul. Relativ la pret...ne intelegem. Oricum, dat fiind costurile reduse ale materialelor, va fi mult mai ieftin decat un filtru de firma.
Filtrul in cauza are capacitatea de 4,75 l. Poate fi utilizat la un acvariu de 150 l. Se pot face insa si mai mari.
Cel mai bine este sa discutam detaliile pe mail sau yahoo msg. Id-ul meu de msg este constr_acv

bob_de_grau
05-11-2006, 02:11
Merci de info.
Avand in vedere ca stau in Timisoara o sa-mi fie cam grau sa jung la 2X2 :lol:
Aia 500l\h sunt masurati de tine sau asa scrie pe pompa?
Ai facut o masuratoare sa vezi exact ce volum de apa scoate pompa cu tot cu medii filtrante si pe pozitie?(un test cu o sticla de 2 litri, un cronometru si regula de trei simpla)
Faza e ca si eu am in proiect un filtru exterior DIY si deaceea ma intereseaza informatiile astea despre pompa.
Eu am gasit ceva pompa cu 42 ron, ce ridica apa la max0,55m si cu o putere intre 150-400l\h. Asta scria pe pompa dar nu am facut un test propriu-zis cu ea pentru ca nu am cumparat-o.
Mediile filtrante sunt cele din desen?
Ce fel de burete ai folosit?
Cat de satisfacut esti de filtrare?

Daniel
05-11-2006, 14:46
Nu am masurat volumul de apa circulat. Informatia respectiva am gasit-o pe produs. Ridica apa la 1,2 m inaltime. Teoretic. Practic...
Mediile filtrante folosite sunt cele din desen.
Sunt foarte multumit de filtrare. Apa este limpede. Parametrii apei nu i-am masurat. Buretele este cumparat de pe piata. Obisnuit.

razvan
06-11-2006, 10:16
sra interesent de vazut cum ai rezolvat "problema" etanseizarii capacului, unde ai plasat pompa. cum ai facut legaturile dintre fitingarie si furtunarie......

shadyworld72
06-11-2006, 11:54
constr_acv mi-a dat mie acel filtru,la un pret rezonabil,si sunt multumit de el.Legaturile facute foarte simplu,instalare usoara etc...Si e eficient!Poate ma apuc si eu de construit:D

Daniel
06-11-2006, 11:56
Tzeava aia de polipropilena are la un capat garnitura prevazuta din fabrica. Acolo vine capacul. Etanseizarea feetingurilor am facut-o cu canepa si codez si este foarte buna. Pompa este plasata in acvariu, intr-un colt.

shadyworld72
06-11-2006, 12:57
eu am pus filtrul respectiv in coltul stanga spate,si pompa langa el,iesirea acesteia fiind conectata printr-un furtun la intrarea filtrului.nu e mare filozofie,insa filtrarea mecanica impreuna cu filtrarea oferita de artistul de la constr_acv face treaba buna.Inainte oricum aveam apa limpede,dar dupa ce am instalat filtrul,acum e luna!

Scrat
31-05-2007, 19:42
ce zicetzi dintr-un filtru intern sera ex 400 s-ar putea fare unu extern ?

New-in-this
21-06-2007, 14:32
vreau sa stiu si eu daca aceste filtre externe trebuiesc curatate. si daca da,cum se face aceasta?
aceste filtre sunt si biologice?
rolul carbunelui activ care este?

Va multumesc anticipat!

BogdanHojbota
21-06-2007, 19:12
normal ca trebuiesc curatzate, caci mizeria care se aduna, trebuie sa dispara si ea, al un moment dat. Cat despre intervalul de curatzare a filtrului, depinde de acvariu, de capacitatea filtrului de materialele filtrante, de nr de pestic are fac caca...si multe altele...

iar carbunele activ, are rolul de a extrage unele substante chimice din apa,
iti recomand sa mai citesti pe forum, despre carbunele activ, si efectele sale benefice