PDA

View Full Version : Merg 3 carasi in 135l???????

Witch
07-11-2008, 17:57
am un avvariu de 135 de l si vreau sa stiu daca merg sa pun in el 3 carasi deaia zebra si cam ce plante imi trebe sa pun pentru ei, ca am inteles ca unele plante le mananca.Daca imi puteti spune numele la planta ar fi super.Va multumesc

Iusti
07-11-2008, 20:51
Trei intra cam la limita, trei si atat. Plante....hm doar artificiale desi si pe alea cred ca le scot din substrat.

snakefishmike
07-11-2008, 21:31
Trei intra cam la limita, trei si atat. Plante....hm doar artificiale desi si pe alea cred ca le scot din substrat.
@Babuska esti tare rau :lol: . Tu ai citit ceva pe acest forum ? Tu ai probleme cu acvariul tau si dai sfaturi altora :roll: Daca vei cauta un pic pe forum ai sa vezi ca un caras are nevoie de 50 l apa . Cum ii poti spune ca merg 3 carasi in 135 l ? Dupa unul din cele mai elementare calcule matematice 3x50=150 l apa .

Iusti
07-11-2008, 21:59
SI ce era sa-i spun sa bage 2 carasi +o jumatate de caras ? . Daca face schimburi periodice de apa si are o filtrare buna carasii nu vor avea probleme. Acuma mai este insa o varibila, 135 de l net sau brut ?

Ps. Eu n-am probleme cu pestii, am avut probleme 2 doi melci ''somalezi'' :mrgreen:

snakefishmike
07-11-2008, 22:13
SI ce era sa-i spun sa bage 2 carasi +o jumatate de caras ? . Daca face schimburi periodice de apa si are o filtrare buna carasii nu vor avea probleme. Acuma mai este insa o varibila, 135 de l net sau brut ?

Ps. Eu n-am probleme cu pestii, am avut probleme 2 doi melci ''somalezi'' :mrgreen:
Vad ca n-ai citit foarte multe :twisted: . Puteai da un raspuns foarte simplu : "Nu , nu poti pune 3 carasi , dar poti pune 2 ." . Insa e foarte greu nu-i asa ?!?

razvan
07-11-2008, 22:18

pentru a nu avea pe viitor decit cu somalezii, ti-as sugera ca pe viitor sa incerci sa citesti "si omul" nu numai ce scrie...
se vede de la o mila marina ca este incepator si mai mult ca sigur ca habar n-are de " Daca face schimburi periodice de apa si are o filtrare buna "
in consecinta decit sa-i dai cuiva un sfat pe care-l intelege in proportie de 30%, mai bine te abtii ;) sau cauti sa-l feresti de posibilitatea de a-si da cu stingu'n dreptul ;)

asa ca vrajitorule_de_romania, teoretic merge, insa cu destul de mare implicare faptica din partea ta. daca vrei sa te implici intr-o munca sisifica, go for it, insa in momentul in care vei avea o sincopa de ingrijire, totul poate sa ia o turnura neplacuta pentru pestii tai.

Iusti
07-11-2008, 22:24
@snakefishmike, bine, fie cum spui tu.

@Witch, baga doar doi carasi.

@snakefishmike,, dar intr-un acvariu de 149 de l pot pune 3 carasi ? :mrgreen:

Nicolae Paun
07-11-2008, 22:27
Incearca si vezi.

Angelina
07-11-2008, 22:28
Si eu tot 2 carasi recomand sa puna in acel acvariu.Se fac mari si fac multa mizerie.Plante bineinteles ca poate pune,dintre cele care sunt rezistente sau nu le plac carasilor : java fern, anubias, java moss, ceratophyllum demersum, echinodorus, cryptcoryne, vallisneria, hygrophila,etc.

Decamio
07-11-2008, 22:32
dar intr-un acvariu de 149 de l pot pune 3 carasi ? :mrgreen:
doar asta am de spus: " new4 ;new23 "

In ceea ce priveste cresterea plantelor in acvariu cu carasi poti tine anubias, bacopa si cu incredere egeria si vallisneria.

Iusti
07-11-2008, 22:38
Mai, da rai mai sunteti, cel mai bun sfat (asta daca cel mai probabil e incepator) sa renunte la carasi si sa creasca specii mai usor de intretinut si care nu dau batai de cap.

Decamio
07-11-2008, 22:42
Carasii nu sunt pretentiosi, daca omul vrea carasi lasa-l sa-si ia, are loc de 2 acolo. Eu zic ca sunt usor de intretinut, spun asta avand in vedere evolutia lor in acvariul meu al carei apa are niste parametrii inimaginabili.

snakefishmike
07-11-2008, 22:47
Mai, da rai mai sunteti, cel mai bun sfat (asta daca cel mai probabil e incepator) sa renunte la carasi si sa creasca specii mai usor de intretinut si care nu dau batai de cap.
Cel mai bun sfat pe care il puteai da era sa ii explici sau sa il(o) pui sa citeasca ceva despre ei . Dar asa cum ti-am spus si in topicul tau cu melcii minune , inainte de a posta o ineptie , ar trebui sa te documentezi . Postind "de dragul de a posta" sau pt a aduna un nr de posturi , mai rau incurci un incepator .

Witch
07-11-2008, 23:11
bine bine am inteles deci nu merg 3 ci numa 2 dar imi mai puteti spune cum se deosebeste masculul de femela?

Decamio
07-11-2008, 23:14
Asta observi abia dupa ce implinesc varsta de un an cand ating maturitatea. Deosebirea se face destul de greu, oricum femela e mai lunguiata si masculul prezinta mici brobonele pe branhii.

snakefishmike
07-11-2008, 23:15
Just one "Search" and ...
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?search_id=51620788&t=3357

Witch
07-11-2008, 23:16
aha si la 2-3 cm fara coada ce zici au un an?

snakefishmike
07-11-2008, 23:19
aha si la 2-3 cm fara coada ce zici au un an?
Depinde in ce spatiu au fost crescuti , cum au fost hraniti etc . In principiu , daca au fost crescuti ca la carte , nu au un an .
Ce mai urmeaza ? :mrgreen: :twisted:

Witch
07-11-2008, 23:23
dar pot sa tin 4 sau 5 in acvariu pana mai cresc ca la petshop de aici is mici.ca daca iau numa 2 poate imi da ala teapa si numi da mascul cu femela

snakefishmike
07-11-2008, 23:33
dar pot sa tin 4 sau 5 in acvariu pana mai cresc ca la petshop de aici is mici.ca daca iau numa 2 poate imi da ala teapa si numi da mascul cu femela
Da' oare nu poti si singurel/singurica sa citesti toate topicurile despre carasi , de la aceasta sectiune ? Vrei numai raspunsuri mura-n gura ?
Pina vei reusi sa faci dovada ca ai citit cite ceva pe acest forum , acest topic se inchide . Cind vei invata cite ceva si vei reusi sa ne convingi ca ai citit printre paginile forumului , pm si se redeschide(daca mai e cazul) .
Numai bine si ... spor la citit .