PDA

View Full Version : xifo



stateionut
01-11-2006, 21:29
spuneti-mi si mie va rog frumos la cat timp ajung xiforii la maturitatea sexuala.am o pereche de aproape 6 luni si pana acum nimic.masculul ii face curte tot timpul si sta mereu lanaga ea.dar nici nu am vazut cum arata o femela gestanta ca sa stiu daca e sau nu.

oviliv79
01-11-2006, 22:00
femela gestanta==burta foarte mare si o pata neagra (inchisa la culoare) in zona ''fundului'' :oops:

viviparu'
02-11-2006, 09:14
Xipho atinge maturitatea sexuala cam pe la 6-7 luni. O femela gestanta o observi cel mai bine dimineata, inainte sa le dai mancare; burta ei trebuie sa fie bombata. Cand se apropie momentul fatarii burta capata un aspect patratos si in zona "pieptului".

Mai ai rabdare.

stateionut
02-11-2006, 18:27
deci sa inteleg ca la toti viviparii e cam la fel.am inteles.deci cu siguranta a mea nu are nici urma de ceva in ea.

oviliv79
02-11-2006, 18:51
fai inseminare artificiala. :mrgreen: ..glumesc..daca zici ca ai pereche poate nu sunt inca pregatiti...mai asteapta...si n-ar fi rau daca ai mai lua macar o pereche ;)

viviparu'
02-11-2006, 21:35
fai inseminare artificiala. :mrgreen: ..glumesc..daca zici ca ai pereche poate nu sunt inca pregatiti...mai asteapta...si n-ar fi rau daca ai mai lua macar o pereche ;)

:thumbdown

La xipho nu e deloc indicat sa mai ia o pereche. Masculii or sa se alerge si or sa se bata ca chiorii. Nu e deloc indicat sa ai doi masculi de xipho in acvariu. N-o sa le mai arda de femele de nici o culoare. Sa ai 10-15 masculi, DA, doi, NICIODATA.

oviliv79
02-11-2006, 21:56
daaaaaaaaa....am gresit (scuze) :roll: vroiam sa zic sa mai ia 1-2 femele... :lol:

stateionut
03-11-2006, 00:02
dar se poate sa nu fie masculul meu "productiv"?oricum o sa mai iau o femela poate la fel de matura.nu am avut niciodata pui de la xifo si mi-ar placea sa am.multam pt tot