PDA

View Full Version : gurami pitic - bolnav cred (Red Fire Dwarf Gourami)



cosbetta
02-11-2008, 09:22
salut,
Am avut un mascul de gurami pitic, timp de 8 luni. Era foarte activ, fugarea femela, minca tot... Acum 3 saptamani a inceput sa nu mai pape si lua aer de la suprafata tot mai des. Pe zi ce trecea era tot mai apatic pina a murit. (Cel din poza asta: http://www.cosrox.com/gf/aqua/aqua6.jpg)

Am cumparat altul mai tinar. Asta a fost ok 2 saptamani si a inceput si el. Nu mai maninca, sta sub frunze ascuns, la suprafata dupa aer, femela vine si il mai ciupeste, isi muta locul.. apatie. Cred ca se duce si el. As vrea sa aflu ce problema are si daca se poate "repara".

Restul de pesti sint foarte ok: femela lui, 2 plati, 2 xyfo, 4 molly, 4 pui de scalari, 8 neoni in acvariu de 125 l
multumesc

marian4232
13-11-2008, 15:18
Daca nu ma insel ar putea fi hidropizie.Mi s-a intamplat si mie in trecut iar pestii bolnavi nu au supravietuit.
Printre simptomele hidropiziei se numara:
lipsa poftei de mancare
balonare
solzi zbarliti
inhalare oxigen de la suprafata
escremente goale si lungi

Cauta pe forum, sunt sigur ca vei gasi mai multe raspunsuri.

fishdisease
13-11-2008, 23:25
Hidropizia infectioasa, sau dropsy, boala cu origine bacteriana fiind produsa de bacterii din genul Pseudomonas (P. punctata) sau Aeromonas, ori Vibrio, chiar alte specii bacteriene, manifestata prin abdomen balonat, mult umflat, corp cu aspect spongios, solzi zbarliti, inapetenta, abatere, respiratie superficiala, la suprafata apei, fecale albicioase, lungi, atarnande in urma pestelui. Nu este o boala foarte contagioasa, dar uzual pestii mor de aceasta boala, chiar daca exista antibiotice cu efect bun, cum sunt penicilina, tetraciclina, acidul nalidixic. Doar in unele cazuri, cand boala este diagnosticata de timpuriu, ea poate fi tratata cu succes. Atat de mult discutatele bai cu sare au doar un efect paleativ in sensul ca inlatura, sau ajuta la eliminarea lichidului in exces din corp, hidropizie asta insemnand de fapt: lichid in cantitati mari in cavitatile interne. Oricum, boala este foarte fatala pentru pestii de acvariu. Gurami si ciprinidele sunt cei mai predispusi pesti la aceasta boala care are multe cauze favorizante: infectii bacteriene interne asociate, calitatea proasta a apei, cu exces de NH2, NH3, amoniac, iar daca s-a ajuns in stadiul de afectare a rinichilor, boala devine incurabila.
Cam asta ai tu la gurami-ul tau. Din pacate... ;new43
Iti dau acelasi sfat amical care l-am dat cu ceva timp in urma unui coleg...reseteaza acvariul de la ZERO!!! Cu filtru, golit acvariul, dezinfectat...chiar daca nu e foarte contagioasa boala, daca ai acele bacterii in apa nu prea se scapa usor de ele si mereu vei avea mortalitati din acestea inexplicabile....dovada e chiar primul gurami mort, urmat de al doilea, ii va veni "randul" si femelei. Si eu am trecut prin asa ceva...urmarea? Vreo 10 gurami adulti morti pe parcursul a cateva luni...reseteaza!