PDA

View Full Version : recunoaste cineva boala?



nucupaco
29-10-2006, 17:35
ciao.. ma gandeam ca daca le fac si o poza inainte sa ii arunc poate cineva dintre voi recunoaste boala si imi da cateva sfaturi.

acvariul are 70 litri in care "locuiesc" 2 guppy, 3 xifo, 3 black molly, 2 platy si 7 neoni. problema e ca guppy erau 10 la inceput insa au inceput sa moara unul cate unul.. la interval de cateva zile.. stau mult la suprafata apei.. se ascund, unul parca il tragea cineva la fund inainte sa moara; se zbatea sa ajunga la suprafata apoi cadea ca un bolovan pe fundul acvariului.

apa sta la 25 grade, ph 0,7 dkh 4 , no2 e de 0,1 , no3 e 1, am cumparat si dispozitiv de osmoza inversa (le schimb apa in fiecare duminica duminica - 20 litri), mancare dimineata la 7 si seara la 18.

am citit cam toate topicurile de la boli insa nu pot sa imi dau seama ce au.. intrucat abdomenul devine argintiu .. culoarea lor nu mai e atat de intensa.. stau mult la suprafata si apoi ii gasesc pe fundul acvariului. si asta numai la guppy.. ceilalti sunt vioi toti.. oare sa ii fi cumparat bolnavi?
poza la 2 dintre ei e aici: http://nuculescu.netfirms.com

by the way.. de ce plantei din dreapta i-au crescut niste mustati enorme? cand am cumparat-o nu era asa.
vad ca multi recomanda sare fara iod in apa din acvariu.. ar trebui sa pun? cat?

multumesc anticipat..

viviparu'
29-10-2006, 19:21
E o infectie de tip bacterian, dupa parerea mea.

Ti-as recomanda ca tratament Sera Backtopur Direct, pastile, una la 50L+Sera Mycopur(nu stiu dozajul pe de rost)+Chloramfenicol(pastile de uz uman, una la 30L).
Dar incepe tratamentul cat mai repede.
Schimba 40% din apa, pune medicatia si nu schimbi apa pentru 4-5 zile. In acest timp le dai de mancare moderat. Ai grija sa aiba aerare permanenta.

Plantei i-au crescut radacini adventive. Asta e modul ei de a se inmulti. Poti rupe planta de undeva de deasupra acestor radacini si o plantezi in substrat.

nucupaco
31-10-2006, 08:20
am fost ieri sa caut baktopur si mycopur insa fara succes intrucat le terminase si urmasa primeasca marfa peste 2 zile. mi-a dat insa SERA BAKTOWERT si mi-a spus ca e tot pentru infectii bacteriene. incerc cu asta, stii ceva de el, sau ma duc azi sa mai caut baktopur la alte pet shopuri?
si ca sa fii sigur de diagnostic.. acum dimineata am vazut un xifor care sta ascuns si are inotatoarele lipite de abdomen si de spate.. saracul innoata numai cu coada..

nucupaco
12-11-2006, 09:06
am terminat tratamentul cu baktowert ... pestii sunt sanatosi (sau cel putin asa par), insa medicamentul a omorat toate bacteriile din filtru si ma refer la cele responsabile de ciclarea apei.. motiv pentru care am adaugat cateva zile la rand sera nitrivec in filtru. am facut mai multe schimburi de apa (20%) - zilnic la inceput apoi la 2-3 zile.. acum apa are o saptamana, e super limpede si curata, ph-ul e 7, kh e 4, insa nitritii nu reusesc sa ii stabilizez... imi da cineva vreun sfat pentru scaderea nitritilor?

lupul-sur
12-11-2006, 10:23
Acvariul este deciclat. Pune niste baktozin sau o cultura de bacterii.
Oricum in o saptamana doua se rezolva. daca ai carbune activ tine cateva saptamani si carbuni activ in filtru.

nucupaco
12-11-2006, 19:05
si totusi.. la nici 2 saptamani de la tratament... pleco arata asa:

[img=http://thumb11.webshots.net/t/58/158/6/52/19/2548652190099117551krGBbn_th.jpg] (http://good-times.webshots.com/photo/2548652190099117551krGBbn)

iar un molly se freaca frecvent de frunze.... sa fie o alta boala la care sera baktowert si sera mycowert nu a avut efect? specific ca dupa tratament nu a mai murit nici unul. am atasat o foto ca sa dati o parere.. poate sunt eu prea protectiv acum... si fac din tantar armasar.

lupul-sur
12-11-2006, 19:46
Sa nu razi de mine dar poti incerca cu tetraciclina. Il scoti usor din apa, il stergi prin tamponare si apoi dai pe el cu tetraciclica crema.

nucupaco
30-11-2006, 21:03
dar frunza asta de ce arata asa?
http://www.nuculescu.netfirms.com/frunza.htm
si mai sunt doua frunze care au doar 2 pete de jumatate de cm ... se pot imbolnavi si plantele?

razvan
30-11-2006, 21:40
da citeva detalii despre substrat. ma refer la "pietrisul" din imagine, pare poros... si "punctele" alea rosii ce sunt??? tot la substrat ma refer...

frunza aia ce pare "doar scheletul" are sanse sa fie o frunza crescuta emers, pe cale de disparitie dupa submersie....

ar mai fi o chestie... este posibil ca la plantare, sa fi bafat planta ceva mai mult in substrat.... asta din ce se vede in imagine.