PDA

View Full Version : excremente transparente



Andra
05-12-2005, 03:09
Am obsevat k unii din pestisorii mei, in special caraseii au o parte din excremente transparente. E vreo boala? Dak da, cum o pot trata? :?:

bogdan
05-12-2005, 14:27
SAL!!! am avut si eu carasi si vreau sa iti spun ca aveau aceeasi "problema"ca si ai tai dar nu l-i s-a intamplat nimic asa ca nu cred ca e cazul sa iti faci griji

Andra
05-12-2005, 20:07
:) Multumesc Bogdan, dar totusi si gurami au la fel. Dar totusi nu dau nici un semn de boala, sunt activi, aparent nu au nimic. Dar nush, ceva tot cred eu k au, k altfel ar avea excrementele normale ca ceilalti, nu?

bogdan
06-12-2005, 16:22
eu asi zice sa nu iti faci probleme pt ca am fost la verisoara mea care are si ea gurami si multe alte speciisi am vazut la un guram ca avea o parte din excremente albe asa ca nu cred ca are rost sa te ingrijorezi atata timp cat ai ei nu au nica

Johnny
06-12-2005, 18:01
Daca excrementele sunt albe si filamentoase pestii au paraziti intestinali.Acestia apar din multe motive si exista mai multe tratamente care se poat face.Dar trebuie sa fii sigura.Primul "tratament" ar fi un acvariu mai mare :wink:

bogdan
06-12-2005, 20:07
Eu asi zice ca nu sunt bolnavi deoarece stiu multe acvarii ale caror pesti au excremente de acest gen si chiar acvarii mari de peste 100 litrii asa ca nu m-i se pare ceva care sa ma ingrijoreze

Johnny
07-12-2005, 00:07
Bogdane tu zici dar eu sunt sigur ca excrementele albe si filamentoase sunt semn de boala. :( Chestia cu acvariul era mai mult o gluma.

Andra
08-12-2005, 17:57
Cum pot trata aceasta boala?

Uzzy
20-02-2009, 10:19
Si la mine a aparut aceasta boala la o femela de xipho, e apatica nu prea mai mananca, ce as putea sai dau? este parazit sau infectie? Va rog dak se poate un raspuns urgent, nu as vrea sa moara.

ADI_SABA
20-02-2009, 12:13
Salutare,draga uzzy aceeasi problema o aveam si eu la colisa si se pare ca nu am primit niciun sfat de aici...asa ca am experimentat eu si am pus in acvariu niste verde de malachit,am ridicat temperatura la 30grade si le-am schimbat mancarea ,le-am dat doar hrana vie si cateva granule de fix,am renuntat la hrana de la tetra. pana atunci nu mancau,dar se pare ca hrana vie le-a deschis apetitul. Asa ca dupa doua zile pestii mei au excrementele normale,nu mai sunt foarte lungi si transarente si au pofta de mancare. Sper sa te ajute cu ceva sfatul meu. Eu as zice ca sa incepi cu hrana vie si apoi daca vezi ca nu merge incearca si celelalte variante. Iti doresc insanatosire grabnica la pestisori...a,vezi si parametqii apei sa nu fie asta problema

schumydan
20-02-2009, 18:03
am avut si eu la carasi aceasta boala. este un parazit intestinal care poate omora pestele. eu i-am vindecat cu metronidazol de uz uman. o pastila la 30 de litri de apa. dupa 3-4 zile am schimbat 30% din apa. dupa 2 astfel de tratamente am vindecat carasii. din pacate unul a decedat tocmai cand se vindecase. probabil a fost prea slabit de boala.

Uzzy
20-02-2009, 18:48
Multumesc pt sfaturi o sa incerc cu hrana vie si cu metronidazol.

cappucino
20-02-2009, 23:00
Metronidazol -fecale filamentoase - e ok 1 tab/50l cu o zi da, una nu , o saptamana , cu schimb de apa zilnic 10-20% .Totusi nu il recomand in aceasta forma , mai ales daca aveti substrat. Sanitarii mei au fost afectati , restul pestilor au scapat , cu o singura pierdere un Platy. Recomand metronidazolul administrat in mancare , de doua ori pe zi . Pulbere cca. 1/10 dintr-o pastila , dizolvat in putina apa ( un capacel de PET ) . In aceasta solutie se va pune o portie de mancare iar dupa un minut se poate administra. Am folosit , ca hrana , dupa inceperea tratamentului SERA Flora .
E necesara o hrana cu multa fibra si putina proteina . :!:

schumydan
22-02-2009, 18:04
corydorasii mei si cu hoplo nu au avut nimic de la tratament. eu le-am dat o pastila la 30 de litri schimb de apa la 3 zile 30-40%.

ani
04-03-2009, 19:56
Am o intrebare, pestii vostri aveau si burta umflata?
Eu am o pereche de colisa lalia bolnava, masculul, este umflat ca un cimpoi iar femela arata inca normal, dar a inceput si ea sa aiba excrementele transparente.
De ieri dimineata masculul sta in carantina. Tratamentul pana acum a fost baktopur direct de ieri dimineata, iar dupamiaza am pus si metronidazol. Azi dimineata am izolat langa el si femela. Dorinta mea de ai vedea sanatosi parca ma face sa vad ca masculul s-a mai desumflat putin, dar nu stiu daca este si adevarat.

schumydan
04-03-2009, 20:58
poi din moment ce avea paraziti intestinali nici nu prea manca deci slabise mult. la tine poate sa fie si altceva pe langa paraziti.

ani
04-03-2009, 23:03
da, banuiesc mai mult o infectie bacteriana sau o infectie incrucisata.

juweltrigon190
07-05-2009, 10:06
Salutare tuturor.
Am ajuns sa postez si eu aici dupa cateva experiente cu aceasta boala.
3 dintre scalari, mici spre juvenili, voalati, au avut aceasta boala. I-am separat cam tarziu cred, cand deja nu mai mancau si stateau la suprafata, unde in 20 l am dizolvat o tableta de metronidazol. Am facut tot ce se putea (schimburi de apa, iar matronidazol) dar incet s-au stins toti, pe ultimul chiar l-am mutat inapoi in acvariu....
Dupa aceasta experienta m-am inarmat cu mai multe pastile si am asteptat 12 zile revenirea bolii. Si a venit..., dar acum am luat-o din faza incipienta cu dizolvare in avariul mare si dupa ideea de aici, le inmoi mancarea intr-un capacel cu o pastila intreaga dizolvata. Manaca toti, stare generala buna, sper sa treaca...