PDA

View Full Version : BIOTOP



seriserj
27-10-2006, 21:07
a reusit cineva sa creeze un biotop?

lupul-sur
27-10-2006, 23:04
Acvariu biotop? Este destul de greu daca nu chiar imposibil de facut plus ca sincer sa fiu nu este la fel de spectaculos ca un acvariu facut dupa reguli mai putin stricte. Daca vrei si iti doresti pot dezvolta subiectul numais a pui tu intrebarile ce le vrei elucidate.

seriserj
28-10-2006, 20:06
intrebari n-am dar eram curios daca a incercat cineva.
vreau sa incerc!dar nu ma grabesc.

razvan
29-10-2006, 08:29
exemple mimie de biotop

acvariu, pietre calcaroase, ciclide africane
acvariu, echinodorus, neoni, scalari
acvariu, buturuga, jawa moss, betta

si exemplele lot continua....;)

andu
31-10-2006, 14:31
Acvariu biotop? Este destul de greu daca nu chiar imposibil de facut plus ca sincer sa fiu nu este la fel de spectaculos ca un acvariu facut dupa reguli mai putin stricte. Daca vrei si iti doresti pot dezvolta subiectul numais a pui tu intrebarile ce le vrei elucidate.
acvariu biotop de amazon este foarte spectaculos...cu multe plante si radacini.care eventual sa si iasa din apa..si fund de rau, inclinat..o minunatie...
eu cam asa am unu acasa.. :oops: ..dar acu m-am mutat si e "deranjat"..trebe sa-l cosmetizez putin si va arat..

lupul-sur
31-10-2006, 15:29
Un acvariu biotop presupune sa folosesti numai ce se gaseste in zona respectiva. Si nu este suficient ameraca latina sau america de sud sau amazon. Fiecare locatie a pestilor de pe amazon are anumite caracteristici. Si crengile si radacinile totul tre sa corespunda intr-un acvariu biotop

andu
31-10-2006, 17:49
Un acvariu biotop presupune sa folosesti numai ce se gaseste in zona respectiva. Si nu este suficient ameraca latina sau america de sud sau amazon. Fiecare locatie a pestilor de pe amazon are anumite caracteristici. Si crengile si radacinile totul tre sa corespunda intr-un acvariu biotop
corect, dar poti sa te interesezi ce plante cresc si sa folosesti si tu(in definitiv si plantele noastre, chiar daca sunt produse in acvariu, au fost aclimatizate tot din natura). Nu trebuie neaparat sa le iei de acolo ca sa se numeasca acvariu biotop. Cat despre lemne si buturugi cred ca este aceeasi situatie..poti gasi lemne de acolo(in afara se vand pe siteuri). E adevarat eu am folosit lemn autohton dar am incercat sa-l aleg in asa fel incat sa arate cat mai apropiat de "real one". La pesti e mai simplu....
oricum apropo de asta am in plan un biotop de romania :mrgreen:
abea astept sa am timp si spatiu...avem niste pesti foarte frumosi si aici ;)

andu
31-10-2006, 17:56
nu este la fel de spectaculos ca un acvariu facut dupa reguli mai putin stricte. .
de fapt incercam sa spun(si am deviat putin :mrgreen: ), ca acvariu biotop(si dadusem exemplu unul amazonian) poate fi chiar foarte spectaculos.
sa spui ca ca nu este la fel de spectaculos ca unul facut de oameni este ca si cum ai spune ca natura nu este la fel de spetaculoasa daca nu ii aplicam noi reguli stricte. Lucru pe care eu personal nu il vad asa ;)

seriserj
31-10-2006, 18:50
in primul rand nu s-a referit ca plantele si ...trebuie aduse chiar din locul respectiv!este cum ai zis le cumparam dak le gasim!!!
si referitor la aspectul agvariului gandestete ca poti sa realizezi doar ``un colt de natura``si asta fara regulile tale!

lupul-sur
31-10-2006, 19:12
imi cer scuze daca nu m-am facut inteles cum trebuie. In ultima vreme am fost intr-o tensiune continua si sunt obosit. sa faci un acvariubiotop in sensul strict al cuvantului este foarte greu si poate nespectaculos. de accea nu exista prea multi practicanti in acea directie. insa poti face un acvariu ce sa imite un habitat, sa il imbunatatesti. de ce este bevoie de imbunatatiri? Intr-un ecosistem sunt multi factori ce il tin stabil. Insa nu vei putea aduce orice din zona respectiva. exemplu cum ingrijesti gazonul? Asa ca bagi creveti. Deci in principiu un acvariu pur biotoc nu se poate si nu este indicat sa se faca.
Insa unul asemanator este foarte posibil!

Danny
01-11-2006, 08:31
poate este putin offtopic, dar lupul a zis ceva care ma intereseaza si pe mine si as vrea sa stiu mai multe.. intentionez sa creez si eu un mic gazonel si vroiam sa stiu cum se ingrijeste.. sa inteleg ca crevetii fac o treaba buna? si daca da de unde as putea procura creveti de apa dulce? astept si eu mai multe detalii daca stie cineva.. 10x

lupul-sur
01-11-2006, 08:39
Creveti gasesti la magazinele de pesti din bucuresti. De ce creveti? Intr-un gazon dens un cory daca incearca sa intre in face praf. Nu acelasi lucru se intampla si cu crevetii.

holo
21-09-2007, 19:07
Ce tip de substrat recomandati la un biotop amazonian?

andreic
21-09-2007, 19:16
Din ce am vazut pe net un un substrat ar fi Aqua soil Amazonia de la Amano. Se pare ca este pregatit exact cum ar trebui. Problema este ca nu am habar unde s-ar putea gasi la noi. Mai poti cauta si la Seachem.