PDA

View Full Version : Zebra debusolata



Levi
25-10-2006, 00:35
Am scris la topicul cu guppy, dar cred ca merita mai multa atentie deoarece nu am gasit pe net mai nimic despre zebre care sa innoate de parca nu-si pot tine echilibrul... Si am inteles ca zebrele sunt pesti rezistenti
Acum o sapatamana mai aveam probleme cu cei 3 guppy care erau bolnavi, aveau aripioarele lipite. Cu tratament doar unul a suparvietuit, si acum e bine. Dar o zebra leopard a inceput sa se comporte ciudat.
Poate n-am eu noroc la pesti, poate ca e aceeasi boala... Va rog, spuneti-mi si mie ce poate provoca debusolarea la o zebra?

viviparu'
25-10-2006, 09:57
Are ceva extern? Puncte, pete, aripioare lipite, etc?

Levi
25-10-2006, 12:36
Nu am observat nimic ciudat in afara innotului dezechilibrat: are tendinta sa se culce pe o parte sau pe alta (ca un om beat) dar isi recastiga echilibrul folosind inotatoarele (care nu arata deformari)
Si aseara nu vrut sa manance cu ceilalti...
Find zebra leopard e plin de pete albastre pe fond alb, asa ca e cam greu sa observ puncte, pete pe ea... alte culori insa nu am observat.
Asera am schimbat cam 50% din apa, am pus o lingura de sare iar apoi picaturi de verde de malachit si am redus temperatura de la 26 la 24 grade (am inteles ca zebrelor le place intre 20-24 grade)
Dar dimineta prezenta aceleasi simptome...