PDA

View Full Version : de_mmonic



silu
21-10-2008, 23:09
Povestea este cam asa, in cadrul acestui topic http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=11490 userul de_mmonic a anuntat faptul ca are un reductor de vanzare, eu tocmai ce imi luasem butelie asa ca anuntul lui mi'a venit ca o manusa, am luat legatura cu el si mi'a zis ca in max 1luna o sa mi'l trimita.

Ma contacteaza peste 2sapt si imi zice ca ia venit comanta de pe ebay asa ca imi poate trimite reductorul, am cazut de comun acord ca sa ii trimit banii prin banca(umpic neincrezator la inceput de aceasta varianta dar...) si el sa imi trimita reductorul prin maxi-taxi.

Totul bine si frumos pana am am deschis pachetul, un reductor din 70toamna (inainte sa il iau i\am cerut ceva poza, a zis ca nu are si mi l'a aratat cu webcam'ul, la calitatatea aceia parea ok), as fi trecut usor cu vederea aspectul atata timp cat reductorul ar fi functionat "ireprosabil" asa cum a sustinut proprietarul. Insa lucrurile de abia acum au inceput sa se complice, reductorul pierdea gaz peste tot(mai precis prin locrurile indicate de sageti), dupa lungi sfortari am reusit sa il reglez si aparent nu mai rasufla pe la "incheieturi", problema a continuat insa prin faptul ca nu isi tinea presiunea constanta, acum 1bula/sec peste 2ore pauza si tot asa.

Dupa 36ore de deglari peste reglari, stupefactie, butelie de 5l golita :shock: :shock:, am fost de am reumplut butelia si sub indrumarea userului Razvan am reluat testarea, de abia acum am realizat ce se intamplase defapt, intradevar pierdea gaz prin locurile respective in momentul in care strangeam robinetul de reglaj grosier iar datorita acestui fapt butelia sa consumat in nici 2zile si pe masura ce presiunea din butelie scadea era nevoie de o reajustare a presiunii.


Acum in cateva cuvinte voi rezuma discutile mele ulterioare cu de_mmonic. Eu i'am solicitat sa imi inapoieze banii iar eu sa ii returnez produsul, propunere total respinsa de acesta sustinand faptul ca el a trimis produsul functional si ca nu e vina lui sa sa stricat pe drum. Sincer mie imi pare de'a dreptul imposibil ca un reductor sa se strice de la iasi la Bucuresti pe bordul unui maxi-taxi, chiar si sa ii fi cazut sansele tot mici sunt. Pozele cu reductorul:


http://i34.tinypic.com/1536us1.jpg
http://i33.tinypic.com/126dagy.jpg
http://i38.tinypic.com/2rxya3c.jpg



Intrebarile mele sunt: 1.este posibil sa se strice un reductor in urma unei manipulari gresite de catre un sofer de maxi-taxi
2. daca totusi consideram ca asa sa intamplar, de ce numai eu trebuie sa platesc pt acest ghinion mai ales atata timp cat de_mmonic a fost neglijent si a ambalat reductorul decat intr'un ziar si o punga ci nu intr'o cutie, ambalaj care l'ar fi protejat mult mai bine.


ps. daca g.g vede din intamplare acest topic poate sa scrie cateva cuvinte, mentionez ca el a vazut reductorul "in carne si oase"

Nicolae Paun
21-10-2008, 23:17
In principiu este de asteptat ca un reductor din anii 70 sa nu mai functioneze asa bine,unde mai pui ca reductoarele se duc la revizie periodic.
Am lucrat cu reductoare ceva timp si mi-am mai scapat din mana,au mai fost lovite etc si nu au patit nimic,asa ca ma indoiec sa se strice pe drum.
Imi pare rau ca inca odata apar astfel de situatii si intaresc cele spuse in alte topicuri.
Nu mai cumparati gioarse second de la necunoscuti,cand se gasesc pe eaby mai ieftine si noi.Un reductor simplu si finut se gaseste pe ebay la aprox 70-80 lei.

zfcristian
21-10-2008, 23:42
Tu cati useri ai aici pe forum , mad esti tot tu ?

Danny
21-10-2008, 23:48
este user unic, tranzactia efectuandu-se pe pm ma gandesc. am vazut reductorul azi... inafara faptului ca arata foarte vechi.. nu stiu cat de normal este sa se clatine mai din toate incheieturile. imi pare rau ca se mai intampla si astfel de incidente. intaresc spusele lui bamse, uneori mai bine investim si luam ceva nou si de calitate, decat sa ne jucam cu focul, in cazul nostru, co2-ul.
ps: silu, te rog uploadeaza pozele pe www.tinypic.com (spre exemplu) si apoi copiaza linkul destinat forumurilor aici.. linkurile tale nu merg.

silu
22-10-2008, 00:48
zfcristian, topicul intradevar era al lui mad, eu luand legatura cu de_mmonic pe privat, proasta inspiratie ;new48 ;new48,

bamse ai perfecta dreptate in legatura cu achizitionarea de tarsuri vechi si de la necunoscuti, produsul parea ok filmat cu webcam'ul, insa descrierea negustorului a fost de'a dreptul dezarmanta: "merge impecabil, fixezi o bula pe sec si asa ramane bla bla..." asta sa imi fie invatatura de mine :cry:

danny, merci pt pont, acum se pot vedea si pozele

Juwel
22-10-2008, 00:53
Adevarul e ca arata beton. Din '70 zici?!
Parca e de la muzeul reductoarelor.

Scuze de off topic.

Daniel
22-10-2008, 11:43
Dupa 36ore de deglari peste reglari, stupefactie, butelie de 5l golita :shock: :shock:, am fost de am reumplut butelia si sub indrumarea userului Razvan am reluat testarea, de abia acum am realizat ce se intamplase defapt, intradevar pierdea gaz prin locurile respective in momentul in care strangeam robinetul de reglaj grosier iar datorita acestui fapt butelia sa consumat in nici 2zile si pe masura ce presiunea din butelie scadea era nevoie de o reajustare a presiunii.
O butelie de 5 l golita in mai putin de 2 zile? Time minte ca dioxidul de carbon este un gaz tare parsiv. Intr-o camera neaerisita, utilizarea acelui reductor poate duce la accidente.
Stiu acel reductor. Povestea lui este un pic mai complicata. Vanzatorul l-a achizitionat de la altcineva, care a avut si el probleme cu respectiva piesa.
In urma cu ceva timp, fiind scos la vanzare un acvariu complet (inclusiv butelie si reductor), doi dintre prietenii mei mi-ai cerut parerea cu privire la aultimele doua. I-am sfatuit sa nu se lege la cap daca nu ii doare. In ceea ce priveste CO2-ul nu e loc de carpaceala si nici de vechituri. Ma uit cu dispret la cei care scot la vanzare la preturi mari butelii care mai au 2 ani de garantie (cu alte cuvinte au fost utilizate 8 ani pana in momentul respectiv). Dar, ma rog, daca respectivele bunuri respecta standardele de siguranta...
Alta e situatia insa in cazul buteliilor iesite din garantie si a reductoarelor defecte. Acestea nu ar trebuie scoase pe piata. Punct.
Daca cineva se pacaleste cu un reductor, il arunca la gunoi si gata. A-l pune in vanzare e de-a dreptul o mojicie. Faptul ca a fost inselat careva nu justifica revanzarea ulterioara a bunului respectiv.
P.S.: De la comunisti citire (aia din Biroul Politic): " Mortii se ingroapa cu pamant, iar cei vii cu...hartii". Cu alte cuvinte, ia matale si scrie o plangere la adresa vanzatorului...ca are sa atarne la dosar ca un pietroi. Nu-i vorba, cand ti-a vandut bunul respectiv, stia ca este defect. Si cel care i l-a vandut lui era in cunostinta de cauza. Acest lucru insa nu constituie o scuza.
Inca un lucru: sa stii ca personagiul avea o fotografie a respectivului reductor. De la el a ajuns acea poza la un prieten si ulterior la mine. Nu am pastrat-o insa.

silu
22-10-2008, 13:45
Daniel, am avut noroc ca acvariu il am intr'o camera mare de aproape 40mp altfel, mai multi mi'au zis, puteam sa am mari probleme , poate chiar... ;new43. In momentul asta reductorul de afla la gunoi, ma batut gandul sa ma duc undeva sa il repar INSA nu vreau sa testez sa vad cate vieti mai am ;new36 ;new36

Ps mai mult decat sa scot reductorul din circuit si sa scriu aici depre 'afacerea ' mea cu de_mmonic nu am ce face, nu prea am unde sa scriu nici o plangere. Ceea ce a facut maestru este de'a dreptul de condamnat, paguba de 150ron este nimic pe langa riscul la care ma expus pe mine si pe familia mea, rusine, ce poate face un om pt niste bani ;new45 ;new45

Humbert
22-10-2008, 14:07
alo, moderarea ce face?!

am vazut ca userul demonic posteaza in continuare, face comenzi in germania, aduna acvaristi care sa-i dea bani probabil.

de ce nu e banat deja pe ip cu toate posturile sterse din baza de date?

e inacceptabil ce a facut omul asta.

Daniel
22-10-2008, 14:28
Ps mai mult decat sa scot reductorul din circuit si sa scriu aici depre 'afacerea ' mea cu de_mmonic nu am ce face, nu prea am unde sa scriu nici o plangere. Ceea ce a facut maestru este de'a dreptul de condamnat, paguba de 150ron este nimic pe langa riscul la care ma expus pe mine si pe familia mea, rusine, ce poate face un om pt niste bani ;new45 ;new45
Fii atent, personagiul e agent de interventie la mareata polutzie romana (da, am scris bine). De aceea am spus ca o plangere atarna greu la dosar, ma ales ca individul vrea sa devina ofiter...

de_mmonic
22-10-2008, 14:55
in primul rand @silu, se pare ca tu cu mine vorbesti intr un mod si aici se intampla alceva de ce nu zici adevarul oamenilor ca sa stie ?
eu incep asa, desi imi pare nespus de rau ca nu am arhiva cu ce am vorbit
userul @silu a stiut de la bun inceput despre ce este vorba (ma refer la reductor fatada lui) ba chiar el a zis, ca nu conteaza cum arata ca nu face parada modei cu el "Totul bine si frumos pana am am deschis pachetul, un reductor din 70toamna (inainte sa il iau i\am cerut ceva poza, a zis ca nu are si mi l'a aratat cu webcam'ul, la calitatatea aceia parea ok"

te rog frumos 5 minute l am tinuat la web cam si era claritate maxima sa nu mai zic ca ti l-am invartit in toate pozitiile posibile nu poti nega ca nu l ai vazut exact.si in primul post te contrazici putin singur "as fi trecut usor cu vederea aspectul atata timp cat reductorul ar fi functionat "ireprosabil" asa cum a sustinut proprietarul" deci stiai nu poti spune ca nu

2. acest om pur si simplu mai mult la batjoc a fost inafara de bani cand i-a trimis si de ce ? : pentru ca, cu o zi in urma de data trimiterii nu era sigur pe el cand sa il trimit, oarecum am dedus eu ca trebuie sa -l trimit a 2-a zi desi nu era sigur.A 2-a zi: eu m-am gandit sa l trimit cu riscul de al nu primi ca nu raspundea la telefon desi avea 2. in fine s-a trezit omul cand era deja trimis si de ce era impachetat asa ? pentru ca nu stiam ce sa fac daca sa -l trimit sau nu si in ultimul moment m-am gandit sa-l pun rapid, ca sa nu te supar... auzi

3.omul de la cine l-am cumparat eu adica userul @andrei_dum il folosea si nu a fost nici un fel de problema nici la mine garantand o precizie de 100 % .

4 userul @silu a primit pachetul a reglat si a zis ca totul e OK, dar dupa cateva ore bune ma suna si -mi spune ca nu mai este bun . cum se poate sa fie ceva bun si dupa ceva timp s-a stricat?
mentionez ca el m-a sunat si mi-a zis ca a fortat cateva incheieturi la reductor, tu in acest interval de timp ai putut sa faci si bors cu el, atata timp cat tu mi-ai zis ca a mers timp de 4-6 ore pentru mine era totul incheiat si buna ziua.

5. ai continuat sa ma suni la ore tarzii 23:30 24:00 a doua zi , pai cum mai nene sa nu-ti blochez apelurile cum iti permiti sa suni la asemenea ore.

6. nu am disparut deloc ba chiar ca am vorbit cu tine la telefon despre situatia reductorului

7 cum sa-ti dau banii inapoi ? cand tu mi ai zis ca e bun si dupa imi zici ca nu , pe urma ma ameninti, mie imi zici ca dupa 3 ore butelia ta a fost goala pe urma in 2 zile si aici nu mai stiu eu ce. esti plin de minciuni.

daca tot zici ca e asa de vechi te-am obligat eu sa-l cumperi ?

@dany nu stiu cat de normal este sa se clatine mai din toate incheieturile
cand l-am trimis era perfect etans nu avea nici un fel de scapre cine stie ce a facut noul detinator cu el, nu mi se pare un om prea normal daca umbla cu amenintari si tot tacamul de faze nesimtite,poate aparentele inseala la ce scrie el aici

@danielDaca cineva se pacaleste cu un reductor, il arunca la gunoi si gata. A-l pune in vanzare e de-a dreptul o mojicie. Faptul ca a fost inselat careva nu justifica revanzarea ulterioara a bunului respectiv.
mentionez ca reductorul era in stare perfecta , am sa-l rog si pe @andrei_dum sa si zica parerea ca el l-a folosit un timp indelungat

@humbert in legatura la comanda mea ce te deranjeaza? da adun oameni care poate au nevoie de ceva si sa impartim transportul.
pentru ce banat si sa mi se sterga posturile ? mai ganditiva o data poate totusi nu sunt eu cel vinovat

@silu in legatura la comanda mea acele produse nu sunt vechi care se comanda is noi in caz ca nu stiai nu prea are legatura cu produsul care ti l-am vandut tie

@daniel da chiar te intereseaza atat de mult persoana mea ?
e a 2-a oara cand comentezi asupra mea chiar crezi ca imi esti mama ? ai grija de tine te rog frumos

Daniel
22-10-2008, 15:16
Reductorul respectiv e defect de multa vreme. Stiu acest lucru pentru ca mi s-a transmis acest lucru de mult timp.
Si am sa fac remarci asupra oricui are neobrazarea sa mi se adreseze cu "ce faci ma?", "wa", "ba" si imi transmite "dar cum sa mi te adresez, cu sfintia voastra?".
@demmonic: Copchile, pune mana pe carte si invata. Macar de amorul artei, citeste-l pe Lenin. A scornit si el candva o maxima celebra "invatati, invatati si iar invatati".
Daca tu ai cumparat un produs defect si extrem de vechi, care nu respecta normele de siguranta in exploatare, nu inseamna ca esti indreptatit sa il revinzi. Acel produs era defect in momentul in care l-ai achizitionat. Punct. Firmele producatoare ofera, in general, o perioada de garantie de 2 ani.

andrei_dum
22-10-2008, 15:34
Acest reductor a fost vandut de mine catre de_monic la dezafectarea unui acvariu de 500 litrii.
Eu l-am cumparat de la patronul unui magazin de acvaristica care nu mai avea ce face cu el.Nu mai folosea Co2 pt. acvariile sale si pe care il cunosc f. f. bine.

Chiar daca este antic si demodat spre deosebire de alte 2 reductoare cumparate din comert inaintea acestuia si care nu mentineau constant numarul de bule , zilnic dimineata trebuind sa reglez debitul , acest reductor " din anii 70 " facea treaba super ok

Eu il aveam montat pe o butelie de 7 kg. Atunci cand l-am luat avea mici scapari pe la locul unde se infileteaza ceasurile. VAzand asta le-am desfiletat si am adaugat putina banda pt. gaz si am strans f. bine. Apoi absolut nici o problema.
A mers impecabil timp de vreo 7 luni , mentinand constant numarul de buler fara nici o problema. Odata reglat fin la 1-2 bule pe secunda asa ramanea.

Cine a postat acele poze cu scapari prin alt loc < in afara de locul de infiletare al ceasurilor < probabil ca i-a facut ceva de acum numai merge.Eu il cred pe cuvand dar nu se explica cum de la mine a mers absolut perfect. Eu l-am cumparat pe incredere si cine mi la dat a zis ca daca nu sunt multumit sa il dau inapoi. Chiar daca era antic a mers perfect si am fost f. multumit de el avand in vedere ca un reductor aquamedic sau Jbl este peste 3 mil.

coxtel
22-10-2008, 15:45
vai da cata indignare, cata solidaritate,unii vor sa fii banat poate chiar sa te lasi de acavristica si sa pleci din tara ,ti-ai pus capitala in cap, asa iti trebuie ....tu nu vezi unde se fac 90% dintre trazactiile de pe acest sit?cum ai indraznit sa vinzi tu lucruri stricate ..si mai ales unde...chiar nu stiu care e treaba voastra dragi colegi....dace ei au ceva de impartit sa comenteze ei pana or ajunge la vreo intelegere sau....asa mai faceti si voi inca 2 3 posturi in plus....

andrei_dum
22-10-2008, 15:50
eu unul nu am nev sa fac un post in plus. sunt mai vechi ca tine pe forum si am ajutat si am fost alaturi de oricine a avut nevoie de ceva. Reductorul a mers perfect la mine altfel nu il vindeam. ce mai este in ziua de azi 1.5 mil !?

Daniel
22-10-2008, 15:54
Banda? Adica banda de teflon.
Dioxidul de carbon are o actiune coroziva foarte puternica. Din acest motiv se recomanda utilizarea unor garnituri speciale, rezistente la CO2.
Cat despre numarul de posturi, daca as presupune ca as avea nevoie, desi nu este cazul, as merge la sectiunea "introducere" si i-as scrie fiecarui nou venit "bine ai venit printre noi. vrem poze".

coxtel
22-10-2008, 15:58
nu despe tine era vorba ci despre unii intelectuali de pe aici si eu am facut 'afaceri' cu de_monic si mi s-a parut un om de treaba parolist si nu cred ca s-ar face de cacao pentru 150 lei

iulik
22-10-2008, 16:27
aici pute a ceva nasol :shock:

Nicolae Paun
22-10-2008, 17:09
Hold your horses.
Un asemenea reductor nu merita nici 10 lei,eu personal nu l-as folosi nici de gratis.Consider ca 150 lei este jaf la drumu mare,dar nu e problema mea.
Prietene,daca consideri ca reductorul este in stare perfecta,tu care l-ai folosit si sti,atunci de ce nu returnezi banii omului?!?Iti spun eu de ce:ca ti-ai gasit fraierul si altul nu mai pune botul.

Prieteni,reductoare de co2 se gasesc pe ebay cu perturi incepand de la 70 lei,nu mai puneti botul la baietasi care vand reductoare uzate si iesite din ISCIR de pe vremea lui Ceasca,ca va jucati cu viata voastra.

Daniel
22-10-2008, 18:05
Iata vechiturile la care faceam referire: http://tinypic.com/view.php?pic=2zi677n&s=4

Danny
22-10-2008, 18:12
pai mai copii.. un reductor nou nout este sa zic cateva milioane de la cea mai scumpa firma, sau sub un milion pe ebay de la firme necunoscute. dar noi!!! cum 150 lei un reductor de pe vremea cand nu existam eu? ok, nu stim nici cum a fost transportat, nici cum a fost folosit de noul proprietar (pe care, cunoscandu-l personal, as putea zice ca nu e om sa dea cu ranga). DAR! e deja .. uart.. sa nu zic altfel, sa se vanda ceva care a fost primit si mai ales ceva ce este intr-atat de vechi, sa nu mai zic inestetic si deloc curat (deh femeile la ce se gandesc ele), la un pret ce concureaza cu preturile unor produse noi. Stie sa gateasca reductorul? ok, ne intreba cineva ce face moderarea/ administrarea. asteapta dreptul la replica, nu asa se face intr-o societate? nu dam cu ranga fara sa ascultam argumentele, iar faptul ca cineva face o smecherie nu atrage dupa sine un ban, ci o simpla dar utila reclama negativa.

silu
22-10-2008, 18:40
ultimul lucru pe care as vrea sa il fac ar fi sa transform topicul aceasta intr'o cearta publica intre mine si de_mmonic, insa doua lucruri as vrea sa contrazic la mesajul lui de_mmonic de aici.

1. reductorul l'am primit sambata seara pe la 11, l'am montat pe butelie si cu ambii robineti inchisi cand am dat drumul la butelie iesea gaz in nestire prin locurile indicate in prima poza, in sec2 l'am sunat i'am explicat ce face si mi;a zis sa mai umblu la reglaje, i'am zis ca asa voi face si mai vb(ma grabeam ca urma sa plec la volei) deci nici o clipa nu i'am zis ca totul e ok ci i'am zis ca o sa ma mai chinui poate ii dau de cap.
2. NU am fortat nici un robinet, lucru care nici nu l'am zis, nici nu l'am facut, asta nu stiu de unde ai scos'o.


andrei_dum a zis ca cel de la care la luat el ia zis :'il iei, il folosesti si daca nu esti multumit mi'l dai inapoi'. La tine de ce nu a aparut pe niciunde ideea asta?

Daniel
22-10-2008, 19:02
Un reductor pentru CO2 nu e un bibelou de portelan gata sa se sparga la un mic soc, ci este proiectat si construit sa reziste la cel putin 300 atm. Asa ca trebusoara cu manipularea gresita in timpul transportului este exclusa.
In alta ordine de idei, demmonic l-a achizitionat in urma cu vreo 2 luni, dupa care l-a scos la vanzare dandu-si seama ca a fost tepuit. Simplu.
Situatia e de ras si de plans in acelasi timp. Cum imi spunea azi un acvarist iesean, era sa ramana forumul fara doi luzeri (loosers), pardon...useri. Vina este impartita. Cel care a deschis topicul are o singura portita de iesire: nu a avut produsul in mana inainte de efectuarea tranzactiei. Pe de alta parte, demmonic a vazut pe ce da banul, mai bine zis pe ce rapciuga da banul. Amandoi, repet, amandoi sunt de compatimit pentru ca au fost inselati. Insa, asa cum spuneam intr-un post anterior, este cel putin o mojicie incercarea de a vinde un bun care nu se afla in perfecta stare de functionare si nu respecta standardele de siguranta unanim acceptate in Romania, prin lege.

andreic
22-10-2008, 19:29
alo, moderarea ce face?!

am vazut ca userul demonic posteaza in continuare, face comenzi in germania, aduna acvaristi care sa-i dea bani probabil.

de ce nu e banat deja pe ip cu toate posturile sterse din baza de date?

e inacceptabil ce a facut omul asta.

Hai sa iti spun eu ce face, asteapta sa vada care este finalul acestei dispute pentru concluzii. Desi nu este necesar iti voi raspunde: sunt doi useri care, au incheiat o tranzactie paguboasa pentru unul dintre ei, asa spune el acum, iar celalalt sustine ca nu este asa. In acest moment, este cuvantul unuia impotriva celulalt, deci ce masuri sa luam? Personal, cunoscandu-l pe @Daniel dupa activitatea forumistica si stiind ca nu este un tip care sa vorbeasca prostii tind sa ii dau dreptate reclamantului. De asemenea, noi, conducerea, il stim si pe userul @andrei_dum, sa ne aminitim de un anume concurs? Acest lucru nu este de natura sa ii dam crezare neconditionat, avand in vedere antecedentele. Totusi, desi tind sa dau dreptate reclamantului, nu am dovezi clare care sa imi incline decisiv balanta. Inca ceva, sa nu va suparati, dar cine da 150lei pe antichitatea aceea, nu este informat deloc, ca sa fiu politicos, dar conteaza mai putin. Sincer, daca cei doi sustin ca tranzactia este paguboasa, iar vanzatorul poate dovedi ca a fost de buna credinta cand a vandut cred ca se poate decara forfait. Vanzatorul sa mai tina cont si de faptul ca incearca tranzactii pe acest forum si un asemenea ''zgomot'' in privita feedback-ului sau nu este de natura sa il avantajeze. In ceea ce ma priveste, eu as returna banii numai ca sa nu ma mai bata cineva la cap. Daca acel regulator a fost defect si a fost vandut in cunostiinta de cauza, este un lucru urat si nu va scapa nesanctionat de colegii coforumisti.

Nicolae Paun
22-10-2008, 19:36
Daca acel regulator a fost defect si a fost vandut in cunostiinta de cauza, este un lucru urat si nu va scapa nesanctionat de colegii coforumisti.


Fii sigur ca urmatorul reductor pe care il va vinde,doar muzeul de la Luvru va fi interesat. :lol:

silu
22-10-2008, 20:45
pot pune reductorul la dispozitia oricui doreste sa il analizeze si sa il testeze.

Daca imi poate spune cineva ca reductorul acela a functionat de ani, poate chiar zeci de ani, ireprosabil, iar eu am reusit sa il stric numai prin invartirea reglajelor inseamna ca respectivul ori are imaginatie f bogata ori oi fi eu vreun pui de Superman, mai sti.

BogdanHojbota
22-10-2008, 21:06
oameni buni,

Intr-adevar Daniel stie ce spune si relateaza unadevar, si mai mult de atat atentioneza pe ceilalti colegi ca in astfel de cazuri isi pun viata in pericol (ori boom, ori intoxicatie..moarte sigura). Eram si eu itneresat sa achizitionez sistemul de co2 de la andrei_dum , dar cand am vazut in ce stare este..si consultandu-ma cu cativa colegi acvaristi am dat "NO".

De asemenea povestea este mai veche cu reductorul, butelia etc. Si nici userul andrei_dum si nici de-monic nu sunt corecti, atat din punct de vedere al tranzactiilor facute cu aceste elemente de acvaristica cat si din punct de vedere al moralitatii fiecaruia. Sistemul complet de CO2 pe care userul andrei_dum il vindea (butelie 7 l, reductor, furtun de co2 si difuzor dublu JBL) erau daca nu ma inseala memoria in total 300 de lei, pai ganditi-va ca omul a vrut prin vanzarea reductorului defect sa isi scoata investitia initiala cat si sa isi scoata teapa pe care a luat-o de la andrei_dum.

Foarte pacat, caci in ziua de astazi majoritatea oamenilor din romania (chiar si cu studii superioare, doctori si alte alea) incearca si reusesc sa ii "prosteasca" pe altii si sa le vanda obiecte defecte, invechite si la supra pret..... sau poate valoarea sentimentala are foarte mare insemnatate in tranzactiile cu vechituri :)) =))

Nicolae Paun
22-10-2008, 21:09
EEE si uite asa iasa adevarul la iveala.BRAVO.

de_mmonic
22-10-2008, 21:33
Nu ma deranjeaza discutia, poate ai prins ideea ca acest user minte pe voi va minte usor dar pacat ca nu pot dovedi, dar uitati un citat" In momentul asta reductorul se afla la gunoi," e a userului @silu acum el zice ca il arata cui vrea, pai scuzati-ma ca va mint in halul asta, iti sugerez ca din momentul asta sa ti citesti posturile de 2 ori ca sa nu cumva sa mai scoti o "minciunica maricica" si sa divulgi tot secretul care il ascunzi .
ce tot ata la super pret ? 150 ron ? in magazin ce pret are in caz ca ati uitat.
si apropo de sistemul la 250 ron. cam asta era problema, reductor 150 ron butelia 100 ron care vindea @andrei_dum . am zis OK le cumpar dar le verificam. ce s a intamplat la verificare ? butelia proasta fake, reductorul perfect.
Inceteaza domnule profesor @daniel si tu @consigliere ca nici unul dintre voi nu ati testat acel reductor , doar l-ai vazut atata tot. incetati ca e penibil , ce oferiti mai compatimire unui om care nici macar nu stia cum se cupleaza reductorul cu butelia ?
e Clar ca in acele ore el a umblat la reglaje si a fortat ceva de a crapat.

asa si sa -ti raspund @silu , tu m-ai sunat si ai zis ca nu se fixeaza pe butelie si eu ti-am zis sa-l ungi cu ceva dar sa nu cumva sa fortezi nimic, atata timp cat nu a mers si pe urma el a fortat si a mers , nu va este clar ca el vrea compatimire si razbunare ? cum vrea si Domnul profesor @daniel ca na, scuzati-ma ca nu v-am respectat ce sa zic. :rambo "rambo

snakefishmike
22-10-2008, 21:46
Sincer nu ma pot abtine .
Prietene @de_mmonic , dupa ce ca esti acuzat de mai multe voci , mai esti si tare-n gura si folosesti un limbaj tipic de militian necioplit care a fost indoctrinat cu o ura fatisa fata de intelectuali . Cred ca mai bine incetai sa mai postezi si era o iesire mult mai eleganta . Si apropos , @silu poate ca aruncase reductorul in cosul de gunoi , iar sotia lui inca nu apucase sa il duca la ghena de gunoi .
Numai bine .

andreic
22-10-2008, 21:47
@de_mmonic, ce or avea acesti oameni cu tine?? cu ce i-ai suparat? Ca nici @Daiel si nici @Consigliere nu sunt oameni sa se bage-n seama aiurea. Acum, @Daniel a mai si prezentat niste poze cu acel reductor, personal mi-e greu sa cred ca oroarea aceea functiona, a mai si spus ce stie despre el, pe vanzatorul initial noi l-am prins cu niste fraude la un concurs, deci, in ochii nostri credibilitate zero. Apropo, de atentie la afirmatiile facute te citez:


reductor 150 ron butelia 100 ron care vindea @andrei_dum . am zis OK le cumpar dar le verificam. ce s a intamplat la verificare ? butelia proasta fake, reductorul perfect.

Tu chiar vrei sa credem ca butelia era gioarsa si regulatorul perfect? Ti-am dat ocazia in postul meu anterior sa iesi onorabil din asta dar vad ca nu te intereseaza.

@Silu, te astept duminica la Cafeneaua Micul Paris de la Unirea cu acel reductor, sunt curios sa il vad si eu. Acolo vom fi mai multi care ne mai pricepem la una alta si vom vedea cine are dreptate. Cred ca asta doresti, nu?

razvan
22-10-2008, 21:58
.... dom' andrei, stai la coada.... este arvunit ;) si intrucit disabilitatile mele carpacesti sunt net superioare celor inexistente ale tale... am intaietate =))

silu
22-10-2008, 22:05
in weekend plec la valcea dar ma intorc in jur de 14:00 duminica, daca nu se sparge gasca pana atunci...cu cea mai mare placere

ps razvan tu vei fi primul cu onoarea de a'mi studia antichitatea

iulik
22-10-2008, 22:09
@de_mmonic,tu iti dai seama de gravitatea faptei? @silu putea sa moara daca nu observa ca scapa gaz. co2 este un gaz foarte periculos.

Nicolae Paun
22-10-2008, 22:10
Pacat ca nu ajung la intalnire,chiar ma pricep la reductoare.

Daniel
22-10-2008, 22:10
@demmonic: Mai copile, nu realizezi faptul ca bucuresteanul caruia i-ai vandut produsul putea sa moara? Sa dea coltzul...poate pricepi asa.
Fii multumit ca nu s-a intamplat acest lucru. Ai achizitionat o gioarsa, te-ai pacalit. Nu esti nici primul si nici ultimul.
O data ce incepe sa scape gaz, o asemenea piesa se da la casat. Nici vorba de carpaceala, fie ea cu teflon, canepa, pasta verde, mimium de plumb, pasta umeda sau ce naiba o mai iscodi mintea omeneasca. Tu stii ca in urma cu 25 de ani a explodat o butelie in atelierul arondat spitalului de obstetrica si ginecologie? Si persoanele care lucrau acolo nu erau simpli carpaci, dimpotriva.

de_mmonic
22-10-2008, 22:27
De ce oare chiar andrei ? de ce ?
oare pentru ca totusi sunteti prieteni si ca poate se acopera lumea ?
la inceput am zis ca nu am fortat pe nimeni sa cumpere, reductorul a fost trimis in stare foarte buna, a fost un timp de x ore care a zis ca e in regula si dupa personajul a inceput cu amenintari si acel moment a fost dupa ce a fortat el reductorul. era vechi nu neg dar daca stia ca e vechi de ce l-a cumparat? de ce s-a discutat pretul vandut de mine ?
pot sa vand si o foie a4 cu 10 ron daca se gaseste sa cumpere ?
in fine, cat timp am fost respectat am respectat dar daca toti sar pe mine de ce sa fiu mai prejos ?
mai ales ca daniel se coboara la nivelul meu, si de ce tot copile copile , cati ani aveti voi de sunteti asa de mari ?
a apropo @consigliere tocmai mi-a dat informatii false despre acel acvariu de 500 litri cum s-a desfasurat tranzactia e clar ca, nu stie , oncluzie cei doi useri din iasi ofera compatimire bucuresteanului.in fine. oricum orice zic sariti pe mine si compatimiti bucuresteanul.
faceti ce vreti se pare ca degeaba postez , incep sa cred ca nu-si mai are rostul, astept un Pm de la andrei sa mi zica ce vrea sa faca, sa stiu daca-mi mai bat capul sau nu, ca pana acum totul in zadar

andreic
22-10-2008, 23:31
De ce? Ce anume de ce? Si de ce mesaj pe privat? Ce voi avea de spus o voi face la modul public. Eu, personal, nu sunt prieten cu nici unul din userii implicati in aceasta discutie. Am remarcat doar, apropo, sunt cam singurul care nu te-a aratat cu degetul, unele inexactitati si atat. Ma intereseaza un singur lucru si anume corectitudinea feedback-urilor, atat. Nu vreau, pe acest forum, useri tepuiti de nici un fel si in nici un sens, dupa cum nu vreau nici mincinosi. Nici tu sa fi injurat ca ai vandut un lucru defect daca nu este adevarat, poate l-a stricat cumparatorul, dar nici cumparatorul sa piarda aiurea. Din acest motiv vreau sa vad acel regulator si nu numai eu. Te deranjeaza? Apropo, daca este ''bulit'' de curand se vede si asta va fi in favoarea ta. De asemenea, daca acel regulator nu va ajunge sa fie vazut de cineva care se pricepe si este impartial, nu va fi in favoarea reclamantului. Cred ca este ''fair enough'' ce doresc eu. Acum, faptul ca incepi sa faci trimitere la locatia fiecaruia, dilueaza discutia si nu este in avantajul tau. Are vreo importanta ce este unul sau altul, bucurestean, sibian, iesean, etc.? Crezi ca daca un bucurestean, de exemplu, te-ar tepui pe tine, nu zic ca tu ai fi facut-o, nu as lua atitudine? As lua indiferent despre cine ar fi vorba. Gainariile nu isi au locul aici, iar teparii trebuiesc starpiti dintre noi indiferent de zona geografica.

Nicolae Paun
22-10-2008, 23:59
Prietene,nu tin nici cu bucurestenii,nici cu iesenii,punct
Eu sunt ardelean sau mai bine zis banatean din Hunedoara si tin cu dreptatea,in concluzie mie imi miroase a gainarie aici,personal te-as restrictiona forever de la sectiunea bizz iar la cea mai mica reclamatie,gen "bai dute mai incolo",ban.
Asta e parerea mea.

de_mmonic
23-10-2008, 00:57
Mi se pare destul de corect, bine atunci am inteles , ce am vrut sa stiu e daca mai are rost sau nu sa continui.
deci @daniel informatie proasta , doar a vazut reductorul nu l-a verificat aceeasi situatie si in cazul lui @consigliere.
Nu ma deranjeaza sa-l verifici, mi se pare corect si de asta am lasat sa se discute despre aceasta situatie si am raspuns mai tarziu.
mi se pare absolut corect sa nu existe persoane care dau tepe oamenilor nici eu nu sufar. acum ce vreau sa inceteze:
numele care mi se adreseaza, ce conversatie folosesc, si zic asta pentru ca observ ca doar eu sunt pus in aceasta situatie de ce de ex @daniel care se leaga de persoana mea nu a fost atentionat si care e problema cu politia ?
pentru @daniel mai omule te rog linisteste-te ce ai de politie ? ce treaba am eu ? stiu ca esti foarte curios ! dar ai sa ti zic pentru ca stiu ca arde lenin de nerabdare sa afle, ce ai vazut la descriere "agent interventie" este functia care am ocupato cand munceam , acuma nu mai lucrez ca nu mi permite timpul si nu era in cadrul - Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP) doar am incercat acum 2 ani sa dau la academie, dar se pare ca discutia care am avuto cu tine a ajuns pe forum la alceva, deci puteti afirma ca e el vechi dar si el se inseala. Si apropo cand ne am intalnit fata in fata nu am vorbit la per Tu (mi am cerut scuze cand ai spus ca nu suporti oamenii care vorbesc cu ma,wa , ba si nu am mai facut asta). ci cu dumneavoastra, asa ca respect. aici parca tot suntem colegi sau eram. tot pentru daniel, sunt student daca mai vrei detalii iti dau prin PM

@bamse pai normal 1. pentru bucuresti e ca si cum ar fi o injosire si pentru cei din iasi a fost a celor doua persoane care se pare ca nu prea ma sufera si ce zic eu e ca e razbunare pentru ce a fost candva, oricum vor fi comentarii la ce am zis acum pe baza lor, prefer sa nu mai zic nimic, parerea mea e ca cumparatorul a fortat reductorul si a crapat, pentru ca era vechi, dar bun.

Ce asteptati de fapt ? pentru ceilalti useri inafara de andreic care recunoc ca aprob ce a zis "sunt cam singurul care nu te-a aratat cu degetul"
o balanta intre oamenii care m-au aratat cu degetul si a urmatorilor postari sa fie Pro pentru mine ? as putea sa -mi anunt toti oamenii care i-am ajutat sa zica parerea despre mine? caci as putea sa fac si asta

Daniel
23-10-2008, 10:47
Se vede ca in scoala ai tras matza (pisica) de virgula (coada).
Mda, asta e gradul de educatie oferit de scoala romaneasca in zilele noastre. Pe mine nu ma pasioneaza viata nimanui si nici nu sunt o persona curioasa din fire. Daca as fi avut intentia de a-ti face rau, iti dadeam feedback negativ in momentul in care ai scos reductorul la vanzare. Sincer sa fiu, acum imi pare rau ca nu am actionat in acest mod la momentul acela.
Persoanele cu o moralitate indoielnica ies la iveala in momente de acest gen. Mie imi pasa de faptul ca userului silu i se putea intampla un accident, lui demmonic...nu. De fapt, aici este problema. Banii nu isi au locul in aceasta chestiune.
Relativ la chestiunea cu polutzia romana, apropierea este evidenta: e prea putina materie cenusie sub casca unui "vajnic aparator al legii" din Romania.
In ceea ce ma priveste, urmaresc subiecte mult mai interesante decat simpla existenta a unui politist scripcar.

silu
23-10-2008, 14:57
o sa postez mai jos ultima mea discutie cu de_mmonic de pe mess, asta pt cine are chef de lectura, discutia a avut loc luni dupa mi se golise butelia si faptul ca reductorul scapa gaz era cert

Blajan Silviub (10/20/2006 2:06:07 PM): salut
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:10:02 PM): salut nu pot vb momentan/ ce mi ai zis tu in msg tau e practic imposibil, vezi daca nu ai imvartit prea tare sau prea putin are un reglaj pe fiecare cu o gaurica in caz ca nu stii cum functioneaza sa nu l fi dat peste cap
Blajan Silviub (10/20/2006 2:16:59 PM): prima daca cand l\am montat pe butelie, cu robinetii de pe reductor inchisi si dat trumu la butelie iesea gaz pe la toate incheieturile, am observat ca daca dau drumul cat mai mult la robinetul principal, cel in forma de L si reglez numai din cel rotund cu ceva greutate reuseam sa fixez cam o bula pe sec, dar problema era ca in 2ore nu mai scotea nimic, iar o reglam si tot asa, pana azi de dimineata cand am vazut ca nu mai scoate nici o bula puteam sa il pic cu ceara, cand ridic butelia, surpriza, era goala
Blajan Silviub (10/20/2006 2:17:09 PM): azi am duso la incarcat
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:17:54 PM): daca ti se descarca 5 kg de co2 erai congelat de frig
Blajan Silviub (10/20/2006 2:18:11 PM): explicatia mea e simpla, toate alea nu sunt etanse iar eu fixam o bula pe sec dar datorita faptului ca gazul iesea peste tot, scadea presiunea din butelie si asteflel nu mai ieseau bule
Blajan Silviub (10/20/2006 2:18:51 PM): man, butelia era plina cand am luat'o iar azi nu mai iesea nimic din ea
Blajan Silviub (10/20/2006 2:19:15 PM): numai sa nu imi fi venit cineva azinoapte si sa mi'o schimbe fara sa stiu eu
Blajan Silviub (10/20/2006 2:20:38 PM): butelia e luata de la snakefishmike de pe forum, ma indoiesc sa mi'o fi dat'o el decat cu 100g de co2
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:21:50 PM): tu nu ti dai seama ce inseamna 5 kg de co2 in casa
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:21:59 PM): aveai 0 gC in casa
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:22:12 PM): nu stiu ce sa zic etans sunt toate
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:22:18 PM): sa nu scape pe la prima cu butelia
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:22:25 PM): care ti am zis ca poate trebuieste modificata
Blajan Silviub (10/20/2006 2:22:44 PM): filetul e acelasi ca sa infiletat de tot
Blajan Silviub (10/20/2006 2:22:53 PM): destul de greu dar pana la capat
Blajan Silviub (10/20/2006 2:23:07 PM): era foarte fix reductorul pe butelie
Blajan Silviub (10/20/2006 2:23:31 PM): eu nu iti zic ce face reductorul la tine eu iti zic ce face la mine
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:06 PM): nu stiu ce sa ti zic
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:12 PM): mai incearca sa l reglezi
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:19 PM): daca tu crezi ca are o fisura cat de mica
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:28 PM): dute la cei cu butelia si zile sa-l verifice
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:34 PM): mie mi se pare imposibil
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:24:42 PM): trebuie doar sa i bage aer
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:25:09 PM): am putina treaba mai vb
Blajan Silviub (10/20/2006 2:25:27 PM): maine cand ma duc sa iau butelia ma duc si cu reductorul, daca si ei constata ca e ceva in neregula cu el, ti'l trimit inapoi
D3mm[O]NeS U (10/20/2006 2:39:47 PM): si ce vrei sa ti trimit banii presupun ? deci noi ne am inteles si ti l-am trimis de acum nu ma mai priveste, si Reductorul pe care ti l-am trimis e chiar excelent, nu l pot primi inapoi ca nu am ce face cu 2, o zi buna
Blajan Silviub (10/20/2006 2:42:28 PM): noi ne'am inteles ca imi trimiti un reductor functional, o sa solicit mai multe pareri si daca mai multi o sa imi confirme ca reductorul este de vina, tu nu ti'ai respectat partea ta de intelegere si atunci da, mi se pare normal sa imi trimiti banii inapoi iar eu sa iti returnez reductorul

Ro_land
23-10-2008, 15:06
O remarca la problema cu scaderea presiunii (motiv invocat de instabilitate al numarului de bule/secunda): presiunea din butelie este constanta in jur de 50-60 bari atata timp cat are CO2 lichid in ea. Cand incepe sa se termine, atunci incepe sa si scada presiunea dar atunci cantitatea de CO2 din butelie este foarte mica.
PS daca butelia este supraincarcata, este posibil ca la inceput sa aiba o presiune mai mare de 60 bari dar aceasta scade odata cu folosirea buteliei la valoarea stabila mentionata mai sus.

silu
23-10-2008, 15:19
prima oara nu m'am uitat ce presiune indica manometru insa a doua oara(si anume dupa reincarcare) presiunea era de 60bari, iar de refulat ,refula ca prima data.Mie mi se pare logic ca pe masuta ce scada nivelul co2'ului din butelie intr'un ritm prea alert sa scada si presiunea din ea si astfel reglajul realizat initial sa nu mai corespunda peste 2ore fiind necesara o reajustare a robinetului in sensul dechideri lui

Ro_land
23-10-2008, 15:32
Asta se intampla -dupa cum am spus mai sus- numai cand butelia e pe terminate.
Parerea mea este ca nu aceasta (scaderea rapida a presiunii din butelie) este cauza din care ti s-a modificat debitul ci reductorul presupus defect. Incerc sa gandesc dpdv tehnic aceasta problema.

Daniel
23-10-2008, 16:32
Apa cu sapun. Simplu.

snakefishmike
23-10-2008, 20:07
Butelia era incarcata si verificata . Pt asta pot sa garantez atit eu cit (probabil) si alti colegi coforumisti care au mai achizitionat butelii de la mine . Toate sunt incarcate si cu verificarea la zi . Deci ... probleme legate de butelie sigur nu sunt .

celdintai
24-10-2008, 10:31
ma bag si eu ca musca in lapte dar nu mi se pare corect sa va luati asa de tare de de_mmonic atat timp cat nu ati vazut reductorul, este cuvantul lui impotriva cuvantului lui silu,parerea mea ca nu o sa se ajunga nicaieri.
singurul lucru de invatat din asta e sa nu mai luam second handuri vechi,pretul mic nu inseamna calitate, mai e o chestie din atatea tranzactii pe forumul asta se mai intampla sa fie si una care sa nemultumesca o parte implicata.
important e ca silu e ok si s-a atras atentia asupra lui de_mmonic, in viitor se va vedea cine e vinovat, sper sa fi fost doar un accident.
bafta

silu
24-10-2008, 15:55
fluxul de mesaje in acest topic a scazut tocmai pt ca se asteapta ca cineva din conducere, andrei, razvan... sa vada reductorul, o sa il duc duminica la intalnire. Nimeni nu mai arunca cu namol in de_mmonic pana nu este pus un verdict corect

razvan
24-10-2008, 15:57
catre cel dintai.... intrucit, pina am postat, a postat silu.
ia citeste mataluta citeva posturi mai sus, ce a scris andreic si dupa aia "da cu pietre" ;)

"...Nu vreau, pe acest forum, useri tepuiti de nici un fel si in nici un sens, dupa cum nu vreau nici mincinosi. Nici tu sa fi injurat ca ai vandut un lucru defect daca nu este adevarat, poate l-a stricat cumparatorul, dar nici cumparatorul sa piarda aiurea. Din acest motiv vreau sa vad acel regulator si nu numai eu..."

pina la vizionarea regulatorului, topicul se inchide pentru a salva viata eventualelor muste care se avinta deasupra blidului cu lapte ;)

andreic
26-10-2008, 22:08
Am vazut astazi acel regulator de presiune. Din pacate este o relicva complet terminata. In nici un caz userul @Silu nu avea ce sa ii faca. Regulatorul, a fost vazut de mai multi coforumisti si toata lumea a fost de acord ca @Silu nu avea ce sa strice la el. Poate @De_mmonic nu si-a dat seama de calitatea piesei respective si a trebui sa reconsidere tranzactia. Sunt sigur ca si el a fost pacalit atunci cand a cumparat acea piesa.

BogdanHojbota
27-10-2008, 09:29
Am vazut astazi acel regulator de presiune. Din pacate este o relicva complet terminata. In nici un caz userul @Silu nu avea ce sa ii faca. Regulatorul, a fost vazut de mai multi coforumisti si toata lumea a fost de acord ca @Silu nu avea ce sa strice la el. Poate @De_mmonic nu si-a dat seama de calitatea piesei respective si a trebui sa reconsidere tranzactia. Sunt sigur ca si el a fost pacalit atunci cand a cumparat acea piesa.

asta spuneam si eu cand am postat, cat despre urmari aici ar trebui sa vedem actiunea vanzatorului care ori ii va aduce credibilitate in viitoarele tranzactii , ori va fi inscris in lista neagra.

P.S. Sunt cat se poate de OBIECTIV, fata de cele intamplate.

silu
27-10-2008, 12:25
bravo tie ca poti fi atat de ingaduitor, in ceea ce ma priveste, ca pagubit si posibil posesor a unei locuinte in belu, nu vreau sa mai aud de de_mmonic. Sunt curios cine o sa fie acela suficient de naiv sa ii testeze seriozitatea viitorarei tranzactii

Daniel
27-10-2008, 12:28
Sunt curios cine o sa fie acela suficient de naiv sa ii testeze seriozitatea viitorarei tranzactii
Vei fi surprins sa afli ce multi se vor gasi.

zfcristian
27-10-2008, 12:46
Nu credeti ca ar fi bine ca unul din admini sa traga o concluzie, sa acorde "premiile" , sa inchida topicul asta si sa mergem mai departe ?!?!?!?!?

E clar demonic a vandut o gioarsa, silu a fost cumparator de buna credinta si si-a luat teapa, jucaria trebuie aruncata sau donata unui muzeu si.... cam atat! :mrgreen:

andreic
27-10-2008, 18:19
Concluziile au fost trase. Acum astept indreptarea pacatosului. Ca de pedepsit este usor. ;)
Oricum, asa cum am mai spus, daca nu raspunde pana la ora 22.00lt ii salt dreptul de a mai posta la Bizz.

Daniel
06-11-2008, 16:26
Concluziile au fost trase. Acum astept indreptarea pacatosului. Ca de pedepsit este usor. ;)
Oricum, asa cum am mai spus, daca nu raspunde pana la ora 22.00lt ii salt dreptul de a mai posta la Bizz.
Userul silu nu si-a recuperat banii.
Urmari?

andreic
06-11-2008, 22:08
Ca si forum nu suntem raspunzatori pentru actiunile uui user, scrie si in Regulament. Tot ce putem face este sa nu il mai lasam, sub restrictia banarii, sa mai posteze la sectiunile de Bizz ale forumului, fie ele si zonale.Cred ca userii care au ochi sa vada vor vedea.De altfel, De_mmonic a si fost informat prin pm despre aceasta decizie.

de_mmonic
06-11-2008, 22:37
am inteles, andreic nu ma bana inca , vreau doar sa te intreb un lucru, mi s-a pus restrictie pe PM , de ce ? parca era pe sectiunea bizz care vad ca o pot accesa :P in fine nu asta e inportant , promit ca nu mai postez eu , dar intrebarea mea este pentru cat timp am restrictia ? sper ca nu e pedepsit ca omor din culpa ca 15 de ani mi se pare cam mult. astept un PM , seara buna

Am scris aici ca nu am cum altfel.
vise placute @daniel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

andreic
06-11-2008, 22:47
Cred ca un raspuns, cel mai bun, din partea ta ar fi sa clarifici definitiv situatia cu userul @Silu. In functie de aceasta vom vedea ce este de facut. De asemenea, ar fi de dorit ca ironiile la adresa altor useri sa nu mai apara.

DaCiaN
06-11-2008, 22:54
o sa-mi permit sa intervin si eu putin in discutiile voastre..
in urma cu vre-o luna jumatate mi-am exprimat si eu dorinta de a achizitiona acea instalatie de la andrei_dum, dar in urma discutiilor avute cu mai multi colegi forumisti de aici m-am retras.. si probabil asa a fost sa fie. Concluzia pe care am tras-o atunci a fost ca instalatia este veche si ca m-as fi riscat mult cumparand-o.

La prima vedere , ar fi trebuit sa tin partea concitadinului meu, dar totusi nu am observat in nici un post dorinta sa de a VEDEA cu ochii lui reductorul.. eventual proba. Eu personal asa as fi facut ..
Domnule de-mmonic, in aceasta comunitate, respecta si vei fi respectat; iar dumneata nu ai dat dovada defel de respect fata de siguranta userului respectiv.
Imi cer scuze inca odata ca am redeschis discutia, si cred ca ar fi bine sa incetezi cu amenintarile si intimidarile facute.

Incearca totusi sa remediezi ce se mai poate remedia si incearca sa intelegi ca din acvaristica nu poti face bisnita, dar in schimb te asigur ca iti vei face o sumedenie de prieteni.

Toate bune, Dacian.

2Fast
06-11-2008, 23:18
Sunt curios cine o sa fie acela suficient de naiv sa ii testeze seriozitatea viitorarei tranzactii

Nu vreau sa par a fi excentricul colegilor de forum dar eu am fost "suficient de naiv" ca sa mai fac tranzactii cu el. Si tin sa spun ca am fost foarte multumit de ceea ce am primit.Nu s-a opus daca el a cerut un pret (pe o planta de exemplu) si eu am zis alt pret, a fost deacord,mai mult cand a fost vorba de suma finala a rotunjit-o in favoarea mea plus ca a mai bagat si ceva plante in plus pe langa cele comandate.
Drept exemplu uitati-va in semnatura la mine sa vedeti cum arata acvariul meu inainte sa iau plantele de la el si apoi priviti poza de mai jos cum arata acuma cu plantele primite de la el.

http://img44.imagevenue.com/loc893/th_06152_DSCF1825_122_893lo.JPG (http://img44.imagevenue.com/img.php?image=06152_DSCF1825_122_893lo.JPG)

Ce parere aveti? Eu zic ca a meritat "naivitatea" mea.
Edit :mrgreen: Sincer ? Groaznic in ambele ipostaze . Dar nu-i locul aici pt astfel de comentarii , cum nu-i locul nici pt intrebarea ta :mrgreen:
Snakefishmike

Alt_Razvan
06-11-2008, 23:23
WOW... o adevarata jungla... pai la intalnirile duminicale ale bucurestenilor se doneaza o cantitate de plante de 10 ori mai mare decat ce ai tu in acvarii... Asa ca... no comment..
Stai ca nu am inteles.. Tu ai dat bani pe plantele alea ???? OK..

2Fast
06-11-2008, 23:35
Problema e ca eu nu pot veni in Bucuresti la intalniri sa primesc si eu tufele de care vorbesti.Aici in Sebes nu prea se fac intalniri (chiar deloc) ca sa imi dea si mie cineva plante cu roaba.Si astfel sunt nevoit sa le cumpar si mi-a convenit pretul.Pt ca daca le cumpar din peturi dau de 5-6 ori mai mult.




P.S. - hai mai ca nu e chiar atat de rau ... :mrgreen: ai vazut ce chel era inainte....ai rabdare eu progresez incet dar sigur, ca in ardeal.

andreic
07-11-2008, 00:00
Ok, faptul ca tu esti multumit este un punct in favoarea userului De_mmonic, totusi, uita-te si tu si vezi despre ce este vorba in acest totic. Vorbim aici de un regulator de presiune pentru CO2, defect si vechi de cand lumea care a fost vandut drept o piesa ce functioneaza la parametrii. In cel mai bun caz vorbim aici despre dezinformarea cumparatorului(nu ma refer aici la cum arata fizic piesa). In ceea ce priveste plantele platite de tine ma abtin, dar sa stii ca in zona ai un alt coleg forumist, @Harry-ab care are plante grozave. Noi am cumparat de la el si am fost mai mult decat multumiti, iar cantitatea de plante primita a fost peste asteptari, dar deja suntem off topic. Ce ramane de retinut este o tranzactie neconforma si comentarii neadecvate ale userului @De_mmonic.

2Fast
07-11-2008, 00:29
uita-te si tu si vezi despre ce este vorba in acest totic.

Inainte sa poztez si eu aici normal ca am citit tot ce scrie in acest topic.Si stiu despre ce e vorba.Eu voiam doar sa arat ca sunt si useri multumiti de tarnzactiile lui.

In legatura cu regulatorul si eu sunt deacord cu voi.Nu a procedat corect.Bulina neagra i se cuvine.Dar probabil omul incearca sa isi indrepte gresala cum poate.

Daniel
07-11-2008, 01:21
M-am implicat in povestea aceasta deoarece, la randul meu, am fost candva in situatia userului silu. Din acest motiv, nu suport ca unii indivizi sa profite de buna credinta a celorlalti.
Cat despre amenintarile care mi s-au adus pe PM, am facut o promisiune si nu le voi raspunde dupa cum persoana incriminata in acest topic ar merita. Am raspuns, insa intr-o maniera care nu poate fi considerata jignitoare in conformitate cu legislatia romaneasca (Cod. Civ., NCP).
Mai e un lucru: daca o persoana "o face lata" si se afla in vizorul celorlalti, macar un timp trebuie sa stea deoparte si sa se fereasca de actiuni menite sa dea nastere la noi suspiciuni. Pe intelesul tuturor, desi a avut o tranzactie care s-a lasat cu scantei, continua sa posteze la sectiunile de care i s-a atras atentia candva sa se fereasca cel putin pana in momentul in care situatia se va clarifica.

silu
07-11-2008, 18:01
faptul ca un golan a dat in cap cuiva, ajunge la inchisoare iar acolo ii zice: "sarut'mana! " gorilei de gardian care tocmai ce in intinsese tava cu laturi, asta nu inseamna nici pe departe ca omul ala e complet schimbat si trebuie achitat, faptul ca omu nostru a trimis niste buruieni cuiva si respectivul e multumit asta nu inseamna NIMIC, nu tin minte sa fi primit vreun pm de la de_mmonic in care sa'si fi cerut scuze pt gogomanie, nu mai zic sa se ofere sa imi returneze banii. Lucru asta imi arata ca nu numai ca nu ii pare rau pt ce a facut, ba mai mult, i se pare normal si isi asteapta cu un zambet in coltul gurii momentul cand i se va ridica pedeapsa.

2Fast
07-11-2008, 18:07
Ma simt putin cam jenat. :oops: Eu nu vreau sa supar nici o parte si imi cer scuze.Doar mi-am exprimat opinia.Bineinteles ca fiecare trage ce concluzie vrea...

Nicolae Paun
07-11-2008, 18:21
Bineinteles ca fiecare trage ce concluzie vrea...

Sa fi sigur de asta. ;)

mad
15-11-2008, 20:38
Uff si ma gandeam ca fac un ghesheft cu el :).Din fericire pentru mine nu m-am bagat ca atunci eram eu in sitatia data.

razvan
15-11-2008, 20:48
trebuia inchis mai demult...

zipeer1984
01-12-2008, 23:42
feedback pozitiv pt de_mmonic. comanda http://www.forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=13780 facuta pe 04.11.2008 si a ajuns la el pe 28.11.2008, totul a decurs fara probleme. prin colaborare am obtinut un pret mult mai bun fata de pretul de la noi din tara.

de_mmonic
02-12-2008, 22:42
ma bucur ca esti multumit

Daniel
03-12-2008, 12:56
In acest topic are feedback negativ: http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=14243

Alecse
05-12-2008, 22:24
:bounce feedback pozitiv pt de_mmonic, de treaba .... cu toate ca il tin eu minte pentru ca motanu ala care m-a muscat :twisted: X( :)))

L.E. am uitat sa pun link http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=15489 :idea:

de_mmonic
05-12-2008, 22:31
:lol: se stie cine e seful in casa :mrgreen:
despre el vorbesti ? http://img178.imageshack.us/img178/5034/111rb8.th.jpg (http://img178.imageshack.us/my.php?image=111rb8.jpg)

Daniel
07-12-2008, 17:36
Repet, in alt topic ( http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=14243 ) si nu numai, are feedback negativ, motiv pentru care i s-a interzis sa mai posteze la sectiunea bizz generala si zonala (deci inclusiv in cadrul acestui topic). A vandut un reductor de presiune defect, care i-a pus viata in pericol cumparatorului. De asemenea, se inghesuie sa primeasca donatii, dupa care vinde produsele respective. Judecati si singuri.