PDA

View Full Version : caras + neon



antrax
20-10-2008, 16:25
carasul telescop este compatibil cu neonul??Acvariul are 50l si am un caras telescop asi vrea sa imi iau niste neoni ar merge?

zfcristian
20-10-2008, 16:44
Nu

antrax
20-10-2008, 19:50
dar in cat timp cresc carasii telescop?? al meu are doar 5 cm

mvlad4
20-10-2008, 23:52
pai din cate stiu eu depinde de spatiul pe care il oferi carasului, cu ce il hranesti, conditiile din acvariu, etc...

snakefishmike
21-10-2008, 00:00
pai din cate stiu eu depinde de spatiul pe care il oferi carasului, cu ce il hranesti, conditiile din acvariu, etc...
=)) =)) =)) =)) =))
Pai n-ai vazut ? Omul vrea sa-l hraneasca cu neoni :mrgreen:

antrax
21-10-2008, 17:55
Nuu =)) nu vreau sa ii hranesc cu neoni:))

razvan
21-10-2008, 20:08
ba daaaaaaaaaaaa ....
daca zfcristian ti-a spus un laconic NU, nu crezi ca a persista in gresala, da dreptul oricarui membru sa presupuna ... "cele ma aberante aberatii"?!?!?

completare... cred ca acel nu, s-a referit si la faptul ca 50l, NU sunt de ajuns pentru un caras. pentru 10-15 neoni, poate da, dar fara caras linga ei...

Decamio
21-10-2008, 23:10
In urma statisticilor s-a demonstrat ca neonii nu sunt interesati de carasi, dar carasii sunt de neoni. Acuma depinde pe cine vrei sa superi si la cine tii mai mult :blackeye
..cel putin carasii iti vor fi recunoscatori :twisted:
LE: Eu tin cu carasii, iti dai seama... :bounce

Nicolae Paun
21-10-2008, 23:31
Repede voi,care le stiti pe toate.
Cine a zis ca nu se poate?
Prietene,boti baga neoni cu carasi,dar este impetuos necesar sa nu umpli acvariul de tot,sa nu oboseasca,carasii cat alearga dupa neoni,intelegi?Ulterior asezonezi cu neoni,dupa gust.Vezi ca se poate?

E foarte tare nikul tau,cum de ti-a venit ideea asta cu "Antrax"?

mvlad4
21-10-2008, 23:56
completare... cred ca acel nu, s-a referit si la faptul ca 50l, NU sunt de ajuns pentru un caras. pentru 10-15 neoni, poate da, dar fara caras linga ei...

50 de litri nu sunt de ajuns pentru un caras????? hai sa fim seriosi.

sunt de ajuns, dar nu e bine ca il tine singur. daca mai ia unul atunci nu sunt de ajuns 50 de litri. nu?

zfcristian
22-10-2008, 00:07
depinde ce intelegi prin caras , daca vorbim de unul de 3-4 cm, momentan e ok dar cand va avea peste 15 cm, ce ii mai faci , bagi mana tu in acvariu sa il mai intorci ? :mrgreen:

nu mai chinuiti pestii aiurea ca din acest motiv este forumul plin de topicuri gen " imi mor pestii'!!!!!!!!!!

razvan
22-10-2008, 19:20
50 de litri nu sunt de ajuns pentru un caras????? hai sa fim seriosi.

vladut, imi cer umile scuze pentru ca te-am informat total eronat.
DA!! un "50 de litri" este de ajuns pentru oricit de multi carasi vrei tu sa pui in el. SERIOS vorbind ... in momentul in care nu mai incap, pot sa-ti sugerez folosirea unui incaltator. vei putea reusi introducerea a cel putin 5 exemplare in plus.

pentru ceilalti membrii ai forumului, considerati ca ce am scris mai sus, a fost sub puternica influenta a unei bune portii de tocanita de ciuperci otravite.

zfcristian
22-10-2008, 19:46
foarte important este sa ai si capac la acvariul de 50 de litri ca sa ii poti indesa mai bine :mrgreen:

antrax
22-10-2008, 20:41
Stati ca maine imi mai cumpar un acvariu de 100l si pestii din acvariul de 50l o sa ii bag in cel d 100l si o sa mai cumpar 1 caras

Nicolae Paun
22-10-2008, 20:43
Nu te cred

razvan
22-10-2008, 21:55
avem de fata exemplul cel mai concludent de user care merita cu "prinos de prisosinta" acel vechi rank de MEMBRU IGNORABIL.
in consecinta, pina cind nu va da dovada de dorinta de a scapa din conul de .... ingenuitate in care se afla, sa il tratati cu tot respectul, condescendenta si tacerea de care sunteti in stare.

mvlad4
23-10-2008, 00:10
razvan acum o dai in glume si nu e frumos; + ca il faci confuz pe nenea Antracs :bounce
Intr-un acvariu de 50l poti pune cu usurinta un caras de 4 - 5 chiar 6 cm ca nu sufera si nu il vei "tortura" chiar deloc, daca conditiile sunt bune ii va placea. Acum ca tu vrei sa ii oferi conditii de lux nu e nici o problema. Cum tu stai intr-un apartament si nu esti deloc trist si suparat asa e si carasul in acei 50 de litri de lichid. Daca vrei sa ii dai o vila nu e nici o problema,va fi cel mai fericit din lume, dar viata in acel "apartament" nu ii va cauza nici chiar cea mai mica depresie. Dupa ce creste, problema se schimba, spatiul trebuie marit, mai spargem un perete, facem loc cumva...
Problema vine de la faptul ca e singur, nu are si el un prieten cu care sa socializeze si el din cand in cand.
Deci nenea Antrax, un acvariu de 100 de litri pentru 2 carasi de talie mica spre medie este destul.

p.s.: sunt si eu cat de cat nou pe forum, dar din cele citite pe forum tind sa cred ca postul meu de mai sus este bun si nu dau nici o informatie eronata. daca se gaseste o eroare va rog corectati-ma, nu ma supar ba chiar sunt bucuros ca mai invat si eu ceva.

Noroc si toate cele bune domnilor acvaristi!

antrax
24-10-2008, 18:12
o sa ii fac o poza

iulik
25-10-2008, 09:41
praf alb (antrax), neonul o sa manance carasul....adica invers. o sa ramai fara neon. nu ma crede pe cuvant,CAUTA PE FORUM CA ESTE PLIN DE TOPICURI CARAS-NEON. pana atunci pauza. nu pune poza ca stim cum arata un caras de 5cm.

zfcristian
25-10-2008, 09:47
praf alb (antrax), neonul o sa manance carasul....adica invers. o sa ramai fara neon. nu ma crede pe cuvant,CAUTA PE FORUM CA ESTE PLIN DE TOPICURI CARAS-NEON. pana atunci pauza. nu pune poza ca stim cum arata un caras de 5cm.
=)) =)) =))

gratian_666
26-10-2008, 15:36
se poate aceasta combinatie fratilor!
la mine au rezistat mai mult de 5 luni impreuna si dupa aia cei 10 neoni .... ;new43
succes!

iulik
26-10-2008, 23:07
ce nasol sa stai 5 luni ca sa cunosti ce poti manca.

antrax
31-10-2008, 17:25
http://antrax.sunphoto.ro am pus pozele aici

Decamio
31-10-2008, 17:30
wow, ce ciorbita ai acolo :?

antrax
31-10-2008, 21:15
mda... am ciorbita . asa e daca nu m-am informat inainte:D

snakefishmike
31-10-2008, 21:21
mda... am ciorbita . asa e daca nu m-am informat inainte:D
Nu-i bai ! Cu putina bunavointa din partea ta sa citesti printre paginile forumului ce te intereseaza , vei reusi pina la urma sa faci un acvariu asa cum trebuie . Incearca sa citesti nu numai topic-urile la zi ci si pe cele mai vechi . Mai mult ca sigur ca vei gasi multe informatii utile .
Numai bine .

gratian_666
01-11-2008, 22:36
mda... am ciorbita . asa e daca nu m-am informat inainte:D

asa e la inceput .
asteptam fotografii cu evolutia acvariului . ;)