PDA

View Full Version : Oare e normal???



snakeskin_guppy
17-10-2008, 18:08
astazi mi-am luat si doua femele de betta una crown tail si una vail tail. Am un acvariu pregatit pentru imperecherea betta cu geam la mijloc pe care sa-l scot dupa ce face masculul cuibul. Am introdus intr-o parte femela de crowntail in partea ei fiind si 7 fire de ceratophilum si in cealalta parte masculul. Femela are burtica maricica adica mai bombata. Ideea e ca baiatul cand o vede se infoaie super mult isi ridica pana si gulerasul ce acopera branhiile. Asta nu e cumva un semn de agresivitate?? E normal sa faca asa fata de o femela!!
update poza: http://pictures.contakme.com/?image=robert86/original/1398041043

fanta
17-10-2008, 19:44
este foarte normal, ca trebuie sa o impresioneze nu?
tu nu iti arati muschii?
offtopic: femela e sigur crowntail? si daca da de unde ai luat-o? mai aveau? ce pret?

snakeskin_guppy
17-10-2008, 20:36
da sigur e de CT, a costat 10 lei, si era singura pe care am vazut-o. Cam in cat timp de la introducere trebuie sa formeze cuibul ca sunt de aproape 2 oare de cand se vad si masculul nu s-a apucat de cuib, doar se infoaie!

fanta
17-10-2008, 20:41
de obicei masculul face cuibul si fara sa vada sau sa stie femela prin preajma (semn ca e sanatos). Pune in unul din colturi o folie alba de punga de ceva cam 10x10 sau 12x12. (vezi sa pluteasca sa nu se duca la fund) eu am folosit cu succes jumatati de pahare de cafea de la gogoasa imfuriata (din polistiren)
va incepe sa faca cuibul cand va avea chef.
oricum masculul e frumos si femela pare la fel de frumoasa, sa iti traiasca si sa se impuieze.

snakeskin_guppy
18-10-2008, 13:13
sunt deja in acelasi acvariu de ieri dupa-amiaza de la 17:30 si astazi in afara de cateva bule mici sub punga masculul nu a facut nimic sta si doar se infoaie la femela. Credeti ca ar fi bine sa ridic geamul din mijloc poate daca au contact direct o sa stimuleze masculul sa faca cuib????

snakeskin_guppy
18-10-2008, 14:35
update: am luat decizia sa ridic geamul si sa-i urmaresc. deocamdata masculul sta super infoiat pe langa femela care pare speriata de el si incearca sa fuga. Sper sa ii determin sa depuna pana la urma...

RazvanIlie
19-10-2008, 05:16
1.ai 2 exemplare frumoase..felicitari
2.ideea cu paharu e f.buna...desi nu e neaparat nevoie...
3.lasa-i impreuna...stiu ei ce au de facut...eventual mai pune o femela(daca nu-i convine sotia sa rezolve treaba cu amanta)
4.dupa ce depunde scoate femela...si lasa taticu sa isi ia slujba in primire
5.la 3-5 zile dupa ce apar puii scoate si masculul
6.pregateste-te cu niste mancare pt pui...

cam asta ar fi in mare acupatia ta......in rest...asteptam botezu' :bounce :bounce :bounce :bounce :bounce

PELICANUL
19-10-2008, 14:56
si eu ma chinui cu betta, dar nu gasesc o solutie sa nu-mi mai moara puii. de obicei dintr-o depunere nu cresc mai mult de 10 pui.

snakeskin_guppy
19-10-2008, 22:00
e adevarat am un mascul de betta foarte frumos dar pe cat e de frumos pe atat e de capricios. I-am mai introdus o femela, deci acum sunt doua. L-am mai lasat sa se adapteze cu ele circa 8-10 ore cu un geam la mijloc; l-am ridicat , si ultima femela introdusa lasa capul in jos in semn de supunere si afisa dungi verticale. Dar masculul meu nimic!!!! Nu vrea sa faca cuibul ala de nici o culoare si pe deasupra mai si bate femelele, predilectie avand cea introdusa ultima. Acum am bagat din nou geamul la mijloc sa le mai dau si la fete ceva liniste. Daca in 2-3 zile nu face cuibul si se comporta exemplar pentru depunere ma duc sa mai iau un mascul!!

alex_snake_gunit
20-10-2008, 14:40
lasa-i linistiti cateva zile o saptamana sa nu se vada si dupaia incepe din nou procesul,s-ar putea sa ai noroc
dar vezi sa ai si vreo 28 -29 de grade se poate si 30 apa pt ca conteaza
de obicei in 24 de ore ar trebuii sa faca un cuib destul de maricel.

numa bine

alex_snake_gunit
20-10-2008, 14:42
lasa-i linistiti cateva zile o saptamana sa nu se vada si dupaia incepe din nou procesul,s-ar putea sa ai noroc
dar vezi sa ai si vreo 28 -29 de grade se poate si 30 apa pt ca conteaza
de obicei in 24 de ore ar trebuii sa faca un cuib destul de maricel.

numa bine
a si inca ceva din poza ta inteleg ca nivelul apei este mult mai mare de 10 cm daka nu ma insel
nu trebuie sa fie mai mare de 10 in caz ca vor sa depuna masculul va obosi facand sus jos pentru a aduna ouale


Vad in continuare ca nu tii cont de avertismente. In felul acesta presimt ca ne vei parasi curand. Andreic