PDA

View Full Version : Propun un nou subforum !



Silvio
17-10-2008, 18:00
- Cred ca ar fi mai reprezentativ pentru Cyprinidae un subtopic despre carasius auratus.
- Am vazut ca nu foarte multi utilizatori au carasi, si ca majoritatea nu ii recomanda din binecunoscute motive, insa cred ca este cel mai popular peste de acvariu din lume, si foarte multi fac greseala sa ii cumpere fara sa stie ce conditie trebuie sa ii ofere.
- Poate in urma eventualelor articole din acest subtopic, utilizatorii vor fi mai informati, vor stii ce sa faca in cazul in care au de gand sa-si cumpere un asemenea peste si vor sti ce sa faca daca deja l-au achizitionat fara sa aibe prea multe cunostinte despre el.
- Eu nu imi doream carasi pentru ca auzeam peste tot ca fac mizerie, cresc prea mari, iti trebuie acvariu mare, iti trebuie filtru, nu poti pune plante, din aceste motive i-am evitat mult timp, asta pana cand i-a vazut prietena mea intr-un magazin si m-a inebunit ca vrea si ea, atunci am fost nevoit sa mai fac un acvariu separat pentru ei, si am ajuns sa ii indragesc extrem de mult, am citit undeva ca te pot recunoaste intr-o camera cu 7 persoane dupa voce, ba chiar sunt diferite filmulete in care sunt dresati sa faca diferite chestii(sa treaca printr-un cerc).
- Eu cred ca nu este un peste care trebuie ocolit, iti poate oferi destule satisfactii.
- Cred ca sunt destule lucruri de spus despre acest peste si destule sfaturi de dat.

Astept pareri, sper ca propunerea mea sa fie luata in considerare.
Toate cele bune !

Decamio
17-10-2008, 18:06
Total de acord cu tine Silvio, daca s-ar pune un subtopic pt carasi as scrie intr-una :lol: ...asta ca sa nu mai spun ca avem mai multe informatii laolalta.
Dar acum gandeste-te: pesti minunati sunt si scalarii... si platydorasii... si betta si lista poate continua la infinit.
Consider ca cu cat cauti mai mult un anumit lucru cu atat il retii mai bine. Cine este pasionat se intereseaza, internetul este la dispozitia tuturor, nu ma intelege gresit,sunt o iubitoare de carasi ca sa zic asa... dar pe urma o sa apara un iubitor de neoni care o sa spuna acelasi lucru si asa mai departe ;)

Silvio
17-10-2008, 18:52
Intr-adevar, ai dreptate, dar consider ca aproape orice om, chiar si cei care nu sunt acvarisiti au vazut carasi in viata lor si stiu ce sunt ai, prin asta vreau sa spun ca este o specie mult mai larg raspandita si mai cunoscuta decat multe altele.

Silvester
17-10-2008, 21:53
Total de acord ...dar subforum să fie ...nu subtopic ;)

Silvio
19-10-2008, 17:52
:grin: Asta am vrut sa spun, dar mi-a iesit subtopic.

[am editat eu ca sa fie subforum. Juwel]

Silvester
19-10-2008, 20:30
Deci puneţi de-o petiţie...poate se aprobă ...cu toate că sunt guppyst "nevindecabil" ...caraşii sunt în ordinea preferinţelor(personale) , la categoria şi alţi peşti ...pe locul I ... :thumbright

Juwel
19-10-2008, 21:39
Va sustin, e intr-adevar un peste reprezentativ. Eu nu cresc, dar sunt un admirator.
Daca pui un copil sa deseneze un acvariu iti deseneaza un bol cu un caras inside.
Pacat ca cei care cresc carasi nu se arata pe aici ca sa sustina ideea...

mvlad4
20-10-2008, 17:20
sustin si eu ideea unui subforum numai pentru carasi. sunt absolut superbi!!

Angelina
20-10-2008, 17:30
Si eu sustin aceasta propunere..."pestisorul de aur" ar trebui sa aiba un subforum al lui ;)

claudiu112
21-10-2008, 10:57
Si eu sustin imi plac carasi :mrgreen: :mrgreen:

BMFCaesar
21-10-2008, 11:12
Eu nu sunt de acord,
sunt frumosi, dar pe de alta parte sunt multi pesti la fel de frumosi/cunoscuti, cu un comportament cel putin la fel de interesant si care nu beneficiaza de acest gen de "apreciere".

Silvio
21-10-2008, 12:08
- Despre frumusete nu are rost sa te contrazic, este vorba de gusturile fiecaruia, ar fi o discutie in contradictoriu la infinit(Ba ala e mai frumos...etc :lol: ), in ceea ce priveste cat de cunoscuta este, eu cred ca este cea mai cunoscuta specie pe plan mondial.
- Asta nu inseamna ca merita sa avem un subforum pentru el mai mult decat pentru alte specii, dar din punctul meu de vedere pentru aceasta famile(Cyprinidae) este specia cea mai reprezentativa.

Juwel
21-10-2008, 16:35
Si cea mai veche cred specie de pond (respectiv acvariu).
In China se cresc in ponduri varietatea gold si red de peste 1000 de ani.
In Europa au ajuns in anii 1611 si in Statele Unite in 1850.

Aici mai multe detalii (pentru cine crede in wiki) (http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish)

BMFCaesar
21-10-2008, 17:29
Chiar si in conditiile actuale nu va impiedica nimeni sa creati articole sau topic-uri (cum s-a facut la betta) unde sa va prezentati exemplarele/experienta.
Varianta cu subforumul implica 2 chestii:
- se pleaca de la 0, mie unul mi se pare fara rost, deja sunt destule informatii de baza care nu ar avea rost sa mai fie disecate inca o data;
- se apuca cineva de cernut, a.i. informatia deja existenta sa fie mutata.
* varianta 3, eu "sunt pe langa" (dus cu capu) si desi aveti dreptate, nu va intelg.

Toate cele bune !

Juwel
21-10-2008, 17:42
Chiar si in conditiile actuale nu va impiedica nimeni sa creati articole sau topic-uri (cum s-a facut la betta)....

Betta este subforum. Guppy idem. Danio idem.

BMFCaesar
22-10-2008, 12:40
"Betta este subforum. Guppy idem. Danio idem."
Eu l-am dat ca exemplu de topic, nu cred ca discutiile vizavi de o specie sunt conditionate de un subforum.

"- se pleaca de la 0, mie unul mi se pare fara rost, deja sunt destule informatii de baza care nu ar avea rost sa mai fie disecate inca o data;
- se apuca cineva de cernut, a.i. informatia deja existenta sa fie mutata."
cu asta cum ramane?

E oportuna crearea acestui subforum in acest moment ? Avantaje?


Off topic
Subforum-uri pentru ciclide
Lacurile Tanganyika si Malawi, Bazinul Victoria, America Centrala, America de Sud, Asia, etc

Bla Bla Bla, eu aici am incheiat, va urez succes !

Silvio
22-10-2008, 16:13
- Daca este oportuna ? de ce nu ?
- Numai daca te uiti la Ciprynidae o sa vezi cate posturi sunt despre goldfish, sunt cinci pagini mari si late in care cel putin 50 % din topicuri sunt despre carasi, nu cred ca ar fi mare lucru sa fie mutate toate in acest subforum, astfel toata informatia despre aceasta specie ar fi concentrata acolo, informatia despre danio in celalat subforum si celelalte specii din aceasta familie in forumul principal, astfel ar fi totul mai aerisit si mai usor de citit si cautat informatii.
- Cat despre ideea cu subforumuri pentru ciclide, de ce nu propui asa ceva, insa nu stiu daca toate care le-ai propus tu sunt ok, adica ar fi ceva sa fie un subforum Dwarf chiclids si altul cu restul(mai reprezentativ ar fi lacurile Tanganika si Malawi), aici nu ma bag nu stiu destule despre ciclide, sunt si mai multe specii de pesti in aceasta familie decat la Ciprynidae, prin urmare si clasificarea lor si adaugarea unor subforumuri pentru anumite specii este mai complicata.

ddalcu
31-10-2008, 10:13
Si eu sustin cu tarie ideea unui subforum pt carasi! Sa speram ca o sa se materializeze!

chibitz
02-11-2008, 17:09
Si eu ma uit tot timpul la sectiunea Cyprinidae (cresc si tetrazona) si este adevarat predomina posturile despre carasi....Silvio are dreptate ar trebui puse intr-un subforum cumva...

belzebut
02-11-2008, 23:32
tinand cont de vechimea si varietatile acestei specii cat si de popularitatea ei eu zic ca nu ar fi rau sa existe un subforum pentru aceasta speciei. un alt aspect pentru care consider ca este bine venit un astfel de subforum este acela ca este pestele cel mai vandut in lume.

nu este nevoie sa fie tranferate toate topicurile ci numai cele mai reprezentative, eventual identificate si facuta o sinteza din toate, sunt destui pasionati de aceast specia care cred ca ar da o mana de ajutor in selectarea lor pentru a usura munca moderatorilor si a adminilor.

sa auzim de bine!

corleone
13-11-2008, 01:17
sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar daca va uitati la antibatidae o sa vedeti ca sunt o groaza de tropiuri despre betta puse acolo si nu in subforumul betta unde ar trebui sa fie. mi se pare o nesimtire din partea acelor useri care fac asta, si ma gandesc ca moderatorii ar trebui sa ii atentioneze, sa mute tropicurile. sunt sigur ca asa se va intampla si aici: jumate de tropicuri despre carasi in subforum si jumate in forumul Cyprinidae.... mare pacat pentru cei ce depun o munca pentru a functiona bine acest forum.

Silvio
13-11-2008, 17:52
Ai foarte mare dreptate, si eu am observat asta, aici este in primul rand vina userilor care nu sunt atenti unde posteaza, si pe de alta parte ar trebui sa fie atentionati si de moderatori.