PDA

View Full Version : TIMISOARA



Pages : [1] 2 3 4 5 6

valibvb09
16-10-2006, 13:22
Gasesc sugestia lupului-sur foarte constructiva si bine venita asa ca indraznesc sa deschid eu topicul pentru Timisoara. Cu toate ca eu locuiesc in Lugoj parerea mea e ca un topic cu acest nume nu ar avea sanse de reusita.
Asa ca hai sa vedem cine e din Timisoara, Lugoj, Buzias sau localitatile invecinate. :) Si bineinteles sa vedem cum ne putem ajuta reciproc ...

LadyOscar
24-10-2006, 00:38
Eu sunt din Timisoara. Va pup

dop90
24-10-2006, 08:13
Eu sunt din Lipova, la 60km de Timisoara ;)

romelian
02-11-2006, 22:55
Daca sunt din Arad ma pupi si pe mine :lol: ca unt sub 100 de kilometri distanta? new10 ;new34 new10

lupul-sur
04-11-2006, 00:08
Te pupa mama si pe tine :)))

romelian
04-11-2006, 22:41
Lupule da tu de ce ai asa acvarii frumoase(zise Scufi cea Rosie)? :nemo

lupul-sur
06-11-2006, 12:13
Nu am.
Tocmai. La asta muncesc si incerc sa produc scanteia care sa faca acvariu meu sa mearga. Am bagat co2 dar am dat peste cap ph. Tre sa gasesc un robinet cu care sa fac reglajul fin la debitul de co2. Si voi schimba si numaratoruld e bule. Cu care o sa dau in capul celor de la jbl. Are stuturile de racordare prea scurte.

valibvb09
07-11-2006, 10:01
Poate cand vine din nou vara o sa facem si noi impreuna cu cei din Arad cate o intalnire. Stiu si eu ... o data pe la noi, o data pe la ei, prin ceva zone "mioritice" ca Valea lui Liman, Buzias (din Arad nu cunosc). Ce ziceti?

romelian
09-11-2006, 20:29
oca s-a marcat! :salut

LadyOscar
22-11-2006, 20:26
"Daca sunt din Arad ma pupi si pe mine ca unt sub 100 de kilometri distanta"


te pup si pe tine :oops: da vezi sa nu te intinzi cu gluma....!

lupul-sur
23-11-2006, 12:27
Sper ca nu va pupati cum s-au pupat galeriile echipelor de fotbal :))).

romelian
25-11-2006, 02:31
;) Nu ma intind ,ca nu e gluma.Pupatul e o treaba serioasa,responsabila de aia sunt guramiiasa de pupaciosi ;new3 [/quote]

lupul-sur
25-11-2006, 13:30
:)))))).

LadyOscar
26-11-2006, 23:28
:mrgreen:

valibvb09
27-11-2006, 09:34
Mai, pai daca chiar vreti sa va pupati inseamna ca propunerea mea de a ne intalnii in vara va fi luata in serios. :lol:

LadyOscar
29-11-2006, 12:06
oricum as vrea sa stiu cine de pe aici de pe forum mai e din Timisoara, sau sunt singura... . :roll:

Gabii
06-12-2006, 13:18
Daca tot vorbim de putaturi.. sper sa va invit la primavara dupa ce imi termin pondul din curte...
si dupa ce mut vietatile de la mine din acvariu in pond...
;)

LadyOscar
07-12-2006, 13:34
Pana la primavara mai e mult, da na, ce pot sa fac..., astept.

lupul-sur
07-12-2006, 14:16
Cand vine vorba de o Lady ma mut si eu la Timisoara!

valibvb09
08-12-2006, 08:55
Gata! Hai sa ne organizam, te ajutam sa te muti! :)

Gabii
11-12-2006, 08:42
Gata! Hai sa ne organizam, te ajutam sa te muti!

Ajut cu placere persoanele care vor sa se mute.. Detin Dacia Papuc :idea:


:lol:

lupul-sur
11-12-2006, 13:29
:))))))
Daca detii si o casa si un loc de munca ma mut!

LadyOscar
12-12-2006, 17:58
poti sta la mine, si de lucru iti dau eu...e nevoie mare de acvaristi in Timisoara ... :blackeye

lsuzy
12-12-2006, 18:17
si eu sunt din timisoara.

valibvb09
13-12-2006, 09:14
No, lupule se pare ca ai si unde sa stai si loc de munca! Ne pregatim de mutare? ;)

lupul-sur
13-12-2006, 13:25
Ce salariul? In ce ar consta munca mea?

LadyOscar
13-12-2006, 16:17
Isuzy, in ce zona stai. In sfarsit cineva de pe la mine, ;new29 . Lupule din cate stiu eu le ai cu sudatu' si cu acvaristica, asa ca eu zic ca jobu' tau ar fi sa faci acvarii iar eu sa conving lumea ca le trebe acvarii in case (feng shui si de alea, grele ...) pe la astia cu vile ca-s cam multi pe aici (Isuzy tre' sa stie) si de salariu iti dai seama ca ceri cat vrei pe acvariu, asa o mica mare afacere... :grin: asa cum am mai zis is putzini pe aici care au acvarii si si mai putini care stiu dar multi care vor... .

lupul-sur
13-12-2006, 16:33
Pai daca etse vorba facem alceva draga mea. Gaseste tu comenzi ca vin si le fac. Si nu glumesac ai comision. daca tu chiar vorbesti serios stam de vorba si punem la punct detaliile.

lsuzy
13-12-2006, 18:54
Stau in Ronat. Tu? sti vreun magazin cu plante sanatoase si mai ieftine?

romelian
25-12-2006, 07:24
nu ca n-ar vrea vilistii acvarii dar se sperie cind aud cum trebuie intretinut un acvariu.Majoritarea n-au timp deloc,asa ca prefera sa plateasca pe cineva sa se ocupe(asta in cel mai fericit caz) sau renunta la idee din start.E pacat, zau :cry:

Gabii
03-01-2007, 08:44
dar se sperie cind aud cum trebuie intretinut un acvariu
Asta e si impresia mea...
De o luna de cand am acvariu/acvarii - majoritatea prietenilor - vin cu intrebarea pe buze : "Cat de scump e sa ai acvariu?" "Cat te costa pe luna intretinerea acvariilor :?: " Si la astfel de intrebari raspunsul meu e "mai, pe luna nu stiu ca nu am fost niciodata, da pe pamant costa ceva sa iti faci acvariul si sa il dotezi... apoi intretinerea scade direct proportional cu capacitatea acvariului :lol: ..."
Nu simt mare lucru din punct de vedere al consumului de curent, de cand am acvarii.. adica filtrele alea interne - trei la numar au 5, 18 si 20 de wati bucata- alea merg non-stop. O pompa de aer- 5 Wati aia nu se pune la socoteala, ca oricum merge doar cateva ore pe zi... Niste neoane- 4 X 20W - care merg cam 12 ore pe zi + inca 2 neoane de 30 W bucata- cam 10 ore pe zi + din cand in cand , cam 2 ore pe zi inca 3 neoane de 30 w....

.. se aduna ceva, da la nota finala nu e cine stie ce.

Mai costa ceva timp zilnic... acum e naspa trebe sa imi impart timpul pe care il petreceam in fata crapilor - intre crapi si gourami+guppy :lol: . Si nu stiu ce sa aleg, de multe ori alerg intre cele 2 acvarii de ma intreaba nevasta daca sunt intreg la minte.

Mai costa ceva timp o data la trei - patru zile cand schimb vre-o patru - cinci galeti de apa din acvariul cu crapi... imi ia cam o ora, depinde de cat de mult sifonez substratul si de cate ori vars galetile de apa pe parchet pe hol sau in baie :oops: . Da e palpitant...


Cu stima,
gabii - un incepataor in ale acvaristicii...

lupul-sur
03-01-2007, 13:51
Au uitat furtunul in bazin si neqvand gaura de prea plin am facut inundatie :). Si imi vine curentul de mama mama!

LadyOscar
04-01-2007, 12:21
din Bazar ma aprovizionez, au si plante si pesti la preturi bune. Si vanzatorii sunt si patronii si stiu sa-ti dea sfaturi sunt de treaba amandoi si stiu ce fac.

valibvb09
04-01-2007, 12:30
Au si neoane? Daca-mi spui ca au am sa mor de ciuda, ca am fost in Timisoara si n-am avut timp nici sa respir ... dar macar ma duc la sigur data viitoare.

lupul-sur
16-01-2007, 15:04
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2193

valibvb09
17-01-2007, 11:30
Ce ziceti fratilor de propunerea Lupului-Sur? Avand in vedere faptul ca suntem cam putini (mai activi), i-am propus lui Gabii sa ne unim cu Aradul.
Ceva pareri sau propuneri din partea voastra?

Gabii
18-01-2007, 08:31
Pai eu sunt de acord...
Adica eu ma unesc cu Timisoara si cu Lugojul, nu? Hai, si lipova, ca si acolo e un user al forumului...
Da cum facem??


Din cate vad eu - in Arad, Timisoara, Lugoj si Lipova avem in total MAI PUTIN DE 10 useri activi, care sa intre zi de zi pe forum... :cry:

Asta e, nu-i bai.

Pe cine porpuneti ca si moderator?

valibvb09
18-01-2007, 09:01
Pai eu zic ca ar fi indicat ca moderator cineva de la mijloc (adica Timisoara), in cazul in care se pune de o livrare se poate distribuii mai bine in celelalte zone, dar cum din Timisoara nu este nimeni foarte activ ... eu te propun pe tine :) Mai tarziu, cine stie, poate se mai aduna lume din zona si facem niste "legaturi".
Oricum, din punctul meu de vedere ramane valabina si propunerea mea sa ne intalnim din cand in cand.

Gabii
18-01-2007, 09:12
Eu .. nu prea le am cu moderatul. De fapt nu stiu cat de benefica ar fi treaba asta, un moderator cu mintea odihnita... :oops:
Plus ca accesul meu la forum e limitat, cam intre 7 dimineata si 15.00. Sambata si duminica nu lucrez, deci intru mai rar. Moderator e bine sa fie unul care sta mai tot timpul pe net, si de ce nu, unul care mai poate sa dea un sfat, care are experienta in acvaristica etc. Toate astea mie imi cam lipsesc, sunt novice, incepator...
Apoi, cand se va incalzi vremea, o sa fiu mai mult pe la curte... deci timp pentru net din ce in ce mai putin..
De livrat- no problem, din cand in gand eu mai am drumuri prin Timi.
In urmatoarele 2 -3 saptamani SIGUR o sa merg cel putin o data la timisoara.

Am sa anunt din timp, sa nu patesc ca ultima data, cand nu am reusit s ama intalnesc cu cineva... atunci a fost oi chestie destul de urgenta si neplanificata...

Sau poate vine careva prin Arad si atunci putem stabili o intalnire unde sa facem schimb de plante/pesti/informatii, alea alea.

valibvb09
18-01-2007, 09:36
OK, acces la net am mai tot timpul exceptand weekend-urile in care merg la sat(dar pe viitor se pare ca se rezolva si asta). In ceea ce priveste experienta ... si eu sunt la fel de novice ca tine, dar sigur daca e nevoie primim ajutor si din partea celorlalti de pe forum.
Hai sa incercam asa: eu fac pe moderatorul si tu te ocupi de livrari (bineinteles ca daca am posibilitati te ajut si eu). Bun, si asta daca e de acord si Lupul-Sur.
Ce zici?

Gabii
18-01-2007, 10:47
Sunt de acord cu treaba asta, dar cu conditia ca sa nu ma considere careva un fel de curier.. ca nu prea am tangenta cu asa ceva :lol: . De livrat ma pot ocupa cu placere atunci cand se intampla sa trec prin timisoara cu diverse alte treburi. Nu stiu cum o sa organizam trimiterea din ALTE zone spre zona noastra... Aici poate Lupul ne paote da o mana de ajutor :?: - ?
Moderator- sincer, nu prea ma intereseaza functia asta :lol: - Daca crezi ca e ok, - eu te propun pe tine!

Pacat de o chestie - in arad e piata duminica, sunt PESTI FOARTE FRUMOSI - dupa parerea unui amic - mult mai frumosi si de o diversitate mai mare ca la Timi ;) - sunt aici vanzatori care se duc dupa pesti la Cluj, Oradea, Salonta etc. In piata se gasesc frecvent Tubi, - sunt cel putin trei persoane separate care duc tubi la piata, vin multi timisoreni sa se aprovizioneze cu Tubi.. Pacat ca unii vanzatori tin preturile SUS deTOT! Avem constructor de acvarii - care face acvarii de CALITATE IREPROSABILE.. da lucreaza nitel cam scump. Am cunoscut oameni care au acvarii MARI.. pacat ca nu prea au activitate pe forum. Probabil ca isi petrec mai mult timp in fata acvariului si mai putin in fata tastaturii :lol: .

Ok, astea stabilite- care e pasul urmator :mrgreen: ca la palavrageala vad ca am talent - :rock:

valibvb09
18-01-2007, 11:09
Pai pasul urmator ar fi sa anuntam aici (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2193) concluzia la care am ajuns si sa vedem daca propunerea e acceptata.

De livrari din Bucuresti spre zona noastra cred ca se ocupa Lupul-Sur. Si da, clar ca nu vei fi "curier" ( :) asa ma gandesc si eu ). Vedem noi cum facem uneori ai tu drum spre Timisoara, alteori are cel in cauza spre Arad ... eu nu am treburi prin Arad si de aceea nu am vrutsa ma bag la livrari, dar pe la Timisoara mai ajung si eu. Hai ca o sa ne organizam noi incet, incet 8)

romelian
18-01-2007, 11:24
subscriu la ideea voastra,desi eu n-o sa fiu prea mult pe net ca al meu e dial-up cu plata la minut,deci e scump al naibii. Apropo nu stiti vreo firma de date care sa faca un pustiu de bine si pentru niste bieti uitati de lume de la sat si sa bage net de banda larga :?: ?Sal,romelian

valibvb09
18-01-2007, 11:41
Stiu eu ceva vag dar nu vreau sa fac reclama, asa ca iti trimit pm.

Gabii
24-01-2007, 00:21
Sambata asta vin prin timisoara!!!



Deci, cine are nevoie de ceva Valesneria si poate veni in intampinarea mea in zona "intrare timi dinspre Arad " sau pe traseul "al doilea semafor la stnga, spre magazinul Terra" sa ma anunte.
Mai am cateva fire...
Cambomba vad ca a cam disparut, mai am un fir de salata (Cryptocoryne nustiu-de-care).
No, daca acum nu sariti...


Inca nu stiu exact ora cand ajung.. banuiesc undeva inainte de pranz.


Gabii

valibvb09
24-01-2007, 09:18
Vezi ca daca mergi drept inainte de la terra ajungi ... la Lugoj :grin: .
Acum serios, am sa-mi sun amicii sa vad daca e vreunul prin Timisoara sambata. Te anunt eu pana vineri. Daca sare altcineva (din Timisoara) intre timp, acorda-i prioritate.

LadyOscar
24-01-2007, 10:59
o sa te sun eu vineri pe seara sau sambata ?
ma bucur ca vii, daca ai plante ma bucur si mai mult, ca prima data am ratat-o... .Keep in touch! ;)

mihael9
24-01-2007, 16:12
Sal, si eu sunt din TM, m-as bucura daca ne am intalni o data sa ne cunoastem si sa vb de ale acvaristilor...(nu sunt mare acvarist dar e un hobby pt mine)

valibvb09
24-01-2007, 16:23
Stai sa dea caldura si vedem pe unde aranjam vreo intalnire.

mihael9
25-01-2007, 20:11
Stii cam cati sunt din Timisoara? in ce zona stai?, poate ne vedem acvariile unu la altu :)

valibvb09
25-01-2007, 20:37
Din Timisoara sunt inscrisi pe forum in jur de 30, dar cred ca 2-3 sunt mai activi. Daca aveai curiozitatea sa citesti tot topicul asta intelegeai ca eu locuiesc in Lugoj, nu in Timisoara, dar ... cine stie ce-mi rezerva viitorul ;)
Sau si mai usor: daca te uiti in partea stanga, sub avatar ai sa vezi locatia fiecaruia ;)

mihael9
26-01-2007, 03:15
Da, scuze nu am observat si nici nu am citit chiar tot forumul, oricum nu e chiar asa departe si mi pare bine de cunostinta

cosminTM
08-02-2007, 18:26
salut !! stau pe aici prin timisoara si am reinceput sa ma ocup de pestisori, si de plante normal, imi plac foarte mult, sunt nou pe forum si am inceput sa citesc forumul 'de la cap la coada" e nasol sa depinzi de magazine, puterea financiara pe care o am acum, daca o aveam atunci(acum 5sau6 ani), cu cunostintele pe care le aveam in oameni care se ocupau de acvaristica, faceam treaba, pe scurt(repet): E NASOL SA DEPINZI DE MAGAZINE, nici nu gasesti ceva mai special, corcituri, plante neingrijite etc. , am cautat un betta albastru(tot albastru) numai corcituri....,

sunt pe forum in fiecare zi(numai sa nu fiu plecat din oras)

totusi, mesaj catre acvaristi care au destul(in timisoara), magazinele mi se par destul de scumpe, daca aveti plante, pesti, acvarii(in jur de 50 litrii) as fii interesat pt legaturi,

valibvb09
09-02-2007, 10:36
Salutare. Ma bucur ca incepem sa ne inmultim (cu toate ca eu nu locuiesc in Timisoara, dar nu sunt nici departe). Deocamdata nu am nici eu mare lucru prin acvarii, dar sper ca in viitorul apropiat planurile mele marete sa devina realitate si atunci se pune altfel problema. Oricum, eu raman cu speranta ca atunci cand va da caldura ne vom putea intalnii si noi, ca si colegii nostrii de forum din Bucuresti.

cosminTM
09-02-2007, 16:17
ar fi frumos, sper ca pana atunci sa am si eu un acvariu care sa ma "faca fericit", un sentiment de implinire

lsuzy
09-02-2007, 16:33
Voi cu ce pesti va ocupati,si care sunt preferatii vostri? Eu am ramirezi si guppy(in acvarii diferite),dar am primit sticla pt 6 acvarii de 60l fiecare asa ca urmeaza sa-mi maresc "familia"si cu alte specii.Ce magazine cunoasteti si cam cat sunt plantele?

Betta_Boy
09-02-2007, 21:22
Salut tuturor, inca un membru la trupa Timisorenilor :grin: ! Pot sa ma declar un viitor membru foarte activ al forumului, voi intra cam in fiecare zi, daca nu o data la doua zile si am sa incerc sa ajut si eu cu ce pot. Deocamdata astept sa se mareasca trupa si poate organizam si noi o intalnire pana la vara :grin:. Mi se pare o idee destul de buna sa ne unim, ca sasa nu suntem multi in fiecare oras, dar ramane sa decidem unde tinem intalnirea. Pana atunci vom mai discuta problema si poate iese ceva. Mi-ar placea sa ne cunoastem personal si sa discutam mai multe 'face to face'. Numai bine si apa limpede!

cosminTM
09-02-2007, 22:14
ar fi okey!! cu cat mai multi cu atat mai bine, s-ar putea crea o piatza mai ampla intre mai multi membri, sa nu depindem de comenzile magazinelor, doar sa ne folosim cunostintele in cazul in care am avea nevoie de ceva, e o idee, poate unii se cunosc destul de bine, dar mai sunt de exemplu totusi si acvaristii incepatori(relatii in oras printre acvaristii "producatori") cand era mai mic si ma ocupam de pesti stateam in alt oras, ii stiam pe toti care se ocupau cu asa ceva, care inmulteau si vindeau en-gros, aveam in acvariu chestii faine de tot, doar ziceam ce vroiam si costa ceva(nesemnificativ pentru piatza de azi din timisoara) plus o bere sau un favor cu o chestie, o informatie, eu aveam o legatura intre trei orase si mai ajutam si eu cu cate ceva, (motru-severin-timisoara) aveam o cunostintza in motru care intr-un apartament de trei camere, doua holuri...., care doar dormitorul mare nu il avea cu acvarii, in rest peste tot acvarii.... de jur imprejur, stateam la el si ziua intreaga, pleca si de acasa si eu tot la pesti ramaneam, am vazut multe acvarii foarte reusite si acolo, o sa ma mai duc acum in februarie pe acolo si am luat deja legatura cu fostele cunostinte, o sa aduc si poze si o sa le uploadez, o sa mai scriu pe aici..... :D



p.s. : o sa incerc sa reduc volumul reply-urilor mele
multumesc anticipat!!
:roll:

mihael9
10-02-2007, 22:13
Sal, bine ati venit!!

valibvb09
12-02-2007, 09:17
:mrgreen: Nici nu stiti ce mult ma bucur ca se simte activitate si din partea asta a tarisoarei. Pai cu intalnirile eu zis sa le facem in locuri diferite impreuna cu cei din Arad. Am mai scris pe undeva: o data la ei, o data la noi ...

Gabii
12-02-2007, 10:15
Da vali, sunt de acord.. numai ca problema ar fi - sa ne acuman toti o data, sa ne cunoastem, plus ca trebuie sa avem un mic plan de bataie, adica sa stim exact cam ceea ce vrem.. ca daca ne strangem doar ca sa bem o bere impreuna- :lol: - si asta e o chestie- da ma gandeam sa avem un scop comun.
Scopul meu declarat e - sa reusesc anul asta sa impun alte preturi pe piata din arad - atat la unlele spiuri d eplante, cat si la anumiti pesti. Si mi-e foarte greu, in conditiile in care resursele mele sunt limitate, eu sunt incepator... estimez ca voi avea nevoie d emulta vointa si mult timp liber ca sa duc la indeplinire ideeea mea creata..
Sper ca anul asta sa imi amenajez un loc cu multe acvarii speciale doar pentru inmultiere&crestere pesti pentru piata.
Daca reusesc voi avea nevoie MARE de suport din partea celor cu mintea odihnita ca a mea..
momantan am reusit sa inmultesc Xifo cu ochii negri, xifo cu ochii rosii.. si black molly. am vre-o 40 de pesti (ceea ce e foarte foarte putin) din speciile astea cu care as putea iesi pe piata cam peste 2 saptamani. Desigur, ca sa imi fac intrarea pe iata as putea si eu sa cumpar d ela pet-shop si sa vand a doua zi in piata, da nu ma intereseaza acest tip de afacere 8) . aaa, era sa uit, ami am niste pleco pusi la ingrasat, pentru ca in arad e destul de slaba piata la pleco, un singur vanzator si ala impune pretul...
guppy - momentan nu am gasit matca buna pentru o linie anume. Cand voi gasi ceea ce imi place, am sa merg la piata cu toti guppy pe care ii am acuma, si voi pastra doar linia aia..... probabil ca voi face un drum pana in ungaria sa iau ceva frumos adevarat...
Cu oviparii momentan am dat kicks. Da speranta moare ultima...
Repet, cresterea si inmultirea pestilor - o privesc NU ca pe o afacere (daca voi considerati afacere - cand investesti 27 de milioane si primesti 1 milion :lol: ca io atat am bagat) - ci ca pe un hobby. Ca si afacere- sper sa privesc peste vre-o trei ani investitia cu crapi koi.. Da pana atunci trebe multa rabdare..

Mai vorbim.
Gabi

valibvb09
12-02-2007, 10:36
Bun, mai Gabi, tu ai ganduri mari, dar deocamdata eu nu stiu cum as putea sa te sustin (eventual moral ;) ) avand in vedere faptul ca nu stau stralucit dpdv financiar, ca locuiesc intr-o garsoniera si Lugojul nu se compara nici cu Timisoara, nici cu Aradul. Eu in spatiul disponibil abia am inghesuit doua acvarii pe care ma straduiesc sa le intretin cu mijloacele financiare disponibile ;new48 . Ar mai fi o varianta sa incerc sa amenajez ceva acvarii la sat, la parinti, dar acolo e apa de munte si ar trebuii facute intai niste teste de apa. Pe langa asta nu ma pot baza ca se va ocupa cineva de pestii aia in cursul saptamanii si atunci mai bine nu incerc.
In ceea ce priveste experienta ... stai linistit ca nici eu nu sunt departe ;)

Gabii
12-02-2007, 12:02
Daca de pesti nu ai putea sa te ocupi - ce-ai zice de o ferma de plante+ :?:
Adica cateva acvarii special pentru plante?
plante de prasila as avea io... macar de-astea nepretentioase, gen valisneria, ceva cryptocorine si niste echinodorus :?:
Eu unu de-abia astept sa se incalzeasca vremea, pe o latura a baltii voi avea valisneria, pe cealalta echinodorus :lol: ... sa vedem atunci ce iese.. sper ca lumina solara + substratul natural sa vie mai bune si mai eficiente pentru cresterea plantelor decat ceea ce le pot oferi io in casa in acvarii.

valibvb09
12-02-2007, 13:45
Mai, asta chiar ar fi o idee! Pentru inceput pot sa dedic acvariul de 60 litri plantelor. Inca doua neoane cu soclu si substrat adecvat si ... vedem ce iese.
Daca merge treaba atunci incet incet am sa pun si la sat. O priza programabina si iaca nu trebuie nimeni sa se atinga de acvarii pana in weekend cand merg eu pe acolo :)

Gabii
12-02-2007, 14:40
Trebe discutate multe detalii..
ca nu e usor sa scazi preturile.. deloc chiar.
:lol:
La voi in timi nu am fost niciodata in piata, am inteles ca nu prea ii mai lasa sa vanda daca nu au PF sau AF... La noi la Arad inca se mai poate ca fiecare sa vanda orice fara acte, da nu stiu pentru cat timp.
Eu incerc sa pun la cale o chestie.. sa mai gasesc 2 -3 ca mine si duminica, inainte de mersul in piata de ex, impartim plantele, stabilim pretul, de ex 1 leu tufa de valisneria la bucata, iar pentru en-grosisti 5 lei pe bucata :lol: , si ne punem in doua- trei locuri diferite..
Da pentru asta trebe sa mai gasesc cateva persoane dispuse sa nu mearga pe profit :lol: - ceea ce va fi destul de greu.
a doua chestie, trebe stoc SERIOS de plante, nu neaparat multe sortimente, ca nu o sa reusesc in veci, ci sa ma axez pe 2 - 3 sortimente usor de crescut si de inmultit.. si cum spuneam, stoc serios ca sa nu se termine intr-o ora! Pentru asta trebuie ferma serioasa, probabil ca balta mea trebe sa inceapa sa produca la greu. Nu ajunge un acvariu- doua pentru asa ceva..
Ceea ce vreau io nu se poate face intr-o saptamana sau intr-o luna, trebe un plan bine gandit.

valibvb09
12-02-2007, 15:51
Tu esti lovit de entuziasm tare de tot!! ;) Acuma spui de cateva acvarii apoi peste 5 min vorbesti de tone de plante :) Hai ca mai bine discutam zilele astea pe mess. Ce zici?

Gabii
13-02-2007, 08:05
Pai fara entuziasm - as fi prea mohorat :lol: nu?

Din pacata nu am mess la scarbici, iar acasa rar deschid calculatorul..

DementoRA
13-02-2007, 14:43
Sunt si eu din timisoara si noua pe aici (si incepatoare in acvaristica..) :grin:

Betta_Boy
13-02-2007, 16:02
Bine ai venit printre noi (timisoreni) si pe forum! Inca 1 la "colectie" ... Mai umpic si ne adunam noi de o intalnire :grin:.

valibvb09
13-02-2007, 16:12
Uaaa! S-a spart conducta!? Imi place ;new29
@Betta_Boy, acuma nu fiti rai, deja ati si uitat de Gabi si cei din Arad? ;new38
@DementoRA, sfat: poti incepe prin a te prezenta in sectiunea "Introducere", cat si o descriere detaliata a acvariului tau (pesti, plante, hardware) pentru ca sa te cunoasca toata lumea si pentru ca raspunsurile la eventualele intrebari ale tale sa fie cat mai clare. Apoi, ar fi indicat sa citesti cat mai mult din ceea ce gasesti pe acest forum pentru ca te va ajuta muuuult. Bafta!

Betta_Boy
13-02-2007, 16:33
@Betta_Boy, acuma nu fiti rai, deja ati si uitat de Gabi si cei din Arad?

Nu am uitat de voi, stati linistiti! Daca am zis ca ne unim, ne unim :). M-am exprimat gresit cand am spus trupa "timisorenilor" trebuia sa spun trupa din jud timis si Arad :P. Greseala mea...

DementoRA
13-02-2007, 18:40
mersi valibvb09 :) ... apropo.. are ceva daca eu am piranha?.. :?:

valibvb09
14-02-2007, 08:16
Pai ... n-are nimic, dar ai grija la manute.

Gabii
14-02-2007, 08:39
DementoRA, sfat: poti incepe prin a te prezenta in sectiunea "Introducere", cat si o descriere detaliata a acvariului tau

:lol:
Adevaru e ca io am cam sarit peste introducere :lol:

Intrebare de baraj: Are cineva idee unde gasesc si eu un MASCUL FEROCE, SUPERB, NEMAINTALNIT, VIRIL :lol: de Beta ???
In Arad e pustiu.. la nici un pet-shop nu am gasit. La Zoo-mania mai aduc ei din cand in Gand, da nu sunt asa de spectaculosi, toti sunt pe albastru si sunt cam pleostiti.. Vreau ceva DEOSEBIT...

Ma gandesc ca intr-o zi cu soare, sa ma urc pe motor si sa trag o fuga pana la Szeged, poate gasesc pe la fratii nostri de peste granita ceva frumos...

Betta_Boy
15-02-2007, 20:02
Daca gasesti ceva calumea pe la Szeged anunta-ma si pe mine. Nu de alta dar vreau sa-mi maresc colectia de splendinsi si de crowni :grin:... Mersi!

Betta_Boy
16-02-2007, 20:39
Cred ca ar fi cazul sa decidem data pentru o noua intalnire... sau macar cu aprox cam pe cand, ca stiu cum e... poate interveni ceva chiar inainte cu o saptamana. Nu de alta dar sa aiba lumea timp "sa se inscrie"...

sarbu ciprian
28-02-2007, 00:25
sal si eu sunt din timisoara si sunt si pe forum si mai aales in lumea acvaristica care trbe sa recunosca ca este extrem de interesanta
imi puteti spune si mie pe unde sunt pet shoopuri la noi sau magazine cu produse acvaristice inafara de piata iosefin si bazar unde nu pre a gasesti nimic din ce cauti

valibvb09
28-02-2007, 08:20
In afara de astea mai e unul in complexul dracula (vis-a-vis de politia judeteana, pe Tache Ionescu) si mai era unul in Lipovei, dar nu mai stiu adresa. Eu fiind din Lugoj cam atat stiu, poate te ajuta mai mult Betta_Boy.

clodul
18-03-2007, 23:16
Lasati pupatul ..hai sa ne intilnim la un suc pt. mine si ce doriti voi pt. ceilalti..hihiihihihihihiihih

tm13nan
23-04-2007, 19:39
Salut, am postat si la sectiunea de donatii dar cred ca am mai multe sanse sa gasesc pe cineva din TM aici. Am deci un Thoracatum de 10-12 cm lungime, frumos, cu mustati lungi. Nu e rau, doar ca e prea mare pt acvariul meu. Il dau bucuros, si daca aveti si ceva plante in plus nu mi-ar strica. Chiar , daca aveti plante si vreti sa scapati de ele, va ajut eu, chiar daca nu vreti pestele :lol:

Merci!

Gurytza_ta
27-04-2007, 18:45
sorry daca e offtopic, dar poate asa gasesc pe cineva din tm. am si eu nevoie de niste plante, oricare, dar in special unele care pot folosi drept locuri de ascunzis in bazine de reproducere (adica tufe), eventual cu frunze mai fine. mentionez ca vreau sa le cumpar, nu tin neaparat sa mi se doneze.

jamaica
20-07-2007, 17:28
Vand ciclide africane.crescatorie proprie.

flo28tm
21-07-2007, 12:15
Salut,
Si eu sunt din timi si asteptam de mult sa intru pe un forum al acvaristilor din timisoara. M-ar interesa sa fac schimburi. Acum de exemplu am multi pui de nigro albino si vrea sa-i dau la schimb ca doar nu o sa am un acvariu numai cu nigro:) Astept propuneri.
P.S. : puii au intre 2,5-3cm si sunt frumosi foc :) poze o sa postez alta data sau la cerere

flo28tm
23-07-2007, 11:10
Am uitat sa va dau datele mele:
mobil 0721 421 434
flo28tm@yahoo.co.uk

rocoboss
26-07-2007, 05:02
aveti careva de dat plante,eventual cumpar sau dau 2 oscari pereche 22-25 cm schimb etc

flo28tm
26-07-2007, 16:36
Salut
Oscari mici nu ai? Poate facem schimb ca eu am nigro.

rocoboss
26-07-2007, 18:27
Salut
Oscari mici nu ai? Poate facem schimb ca eu am nigro.
nu nu am mici,si sorry dar nu am nevoie de alti pesti,poate ceva piranha.
eu ii dau ca ii am in acvariu cu 6 piranha cam 10 cm se inteleg bine,insa astia cresc si prind tupeu,nu as vrea sa ii gasesc numai oase pe oscari,asa sunt superbi.nu i-as da
:grin:

christi
29-07-2007, 22:46
Ceau
sunt din girocului si m-ar interesa daca stiti voi care ar fi parametri apei in zona (pH, CO2, GH, KH, NH3, NO2, NO3, Cu, Fe etc.) ca testere la toate astea
nu prea imi vine sa le cumpar :) sau cateva detalii despre apa din Timisoara mersi

rocoboss
30-07-2007, 02:29
ph-7 kh-3 gh-5 no2-0 no3-0 testerul meu asa arata.
stau in freidorf :P

NEO
30-07-2007, 23:50
Are cineva de vanzare in Timisoara pui de discus mici....?

rocoboss
30-07-2007, 23:51
Are cineva de vanzare in Timisoara pui de discus mici....? Ca persoana fizica nu stiu,pe vacarescu erau insa :-?? mai intreaba

NEO
30-07-2007, 23:56
Are cineva de vanzare in Timisoara pui de discus mici....? Ca persoana fizica nu stiu,pe vacarescu erau insa :-?? mai intreaba
Am luat doi de pe Vacarescu dar ash vrea sa mai iau cel putin doi alt model.

Mersi de sfat

rocoboss
30-07-2007, 23:57
Are cineva de vanzare in Timisoara pui de discus mici....? Ca persoana fizica nu stiu,pe vacarescu erau insa :-?? mai intreaba
Am luat doi de pe Vacarescu dar ash vrea sa mai iau cel putin doi alt model.

Mersi de sfat Np,mai aveau si la zoo mania si prin piata daca ai incredere..multa bafta

Edmund
03-08-2007, 23:36
Are cineva de vanzare in Timisoara pui de discus mici....?

Gasesti pe Vacarescu' la sarbu' (sau eventual pe "fashia gaza"), dar sincer nu sunt prea incantat de el. Ii aduce de nu stiu unde si sunt cam "bolnaviciosi" (sau mai bine zis "neinvatati cu apa de la noi"). Tipul e ff. tare in acvaristica, dar ca orisicine care ajunge la un anumit "nivel" incepe sa fie interesat doar de bani.
Poti incerca la ZooMania de pe Take Ionescu. Aia nu se vand asa de repede (un pic poate si mai scumpi) dar ii poti urmari in timp si implicit poti vedea daca au probleme... Aia nu se prea pricep de-adevaratelea la pesti (decat unul blond care da impresia ca mai stie ceva, si chiar stie fata de restul), dar cel putin poti urmari daca sunt cu "probleme" sau nu....
E sfatul meu, doar al meu, personal, desigur.... :)

SickBastard
04-08-2007, 04:15
ala mai blond de la zoomania ii in concediu :) , uitate la "vanzari" are sau avea cineva pe langa "terra" pui de discusii....

SickBastard
04-08-2007, 04:16
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3973 uite linku

vali1982
20-09-2007, 22:44
salut si eu sint din timisoara sint mai nou in ale acvaristici :mrgreen:.si nici pe forum nu umblu de foarte mult timp.ai ce sa inveti de aici.si eu va pup :blackeye

flo28tm
21-09-2007, 16:36
Salut,

Chiar nimeni nu e interesat de schimburi ? Eu am nigrofasciatum albino mai multi pui si vreau sa mai dau din ei. Ce-mi oferiti la schimb?

Va salut,

Florin B.
Timisoara
flo28tm@yahoo.co.uk

oly88
13-10-2007, 13:27
Dupa parerea mea nu are rost sa mergeti la zoomania pana nu va uitati la 'sarbu' (pe strada unde a fost cinema Arta).Nu vreau sa-i fac reclama, dar are pesti frumosi si gama foarte variata. Pestii sunt mai ieftini ca la piata si e specialist in acvaristica, plus le puteti urmari pestii inainte sa-l cumparati. E deschis si duminica.

christi
15-10-2007, 20:05
cine vrea 2 botia gratis sa vina la mine si ii dau in seara asta pana la 22:00

flo28tm
19-10-2007, 21:10
Ce fel de Botia sunt? Clovn?

Calinescu
25-10-2007, 21:19
oly88 wrote:...pana nu va uitati la 'sarbu' (pe strada unde a fost cinema Arta)Nu vreau sa-i fac reclama, dar are pesti frumosi si gama foarte variata. Pestii sunt mai ieftini ca la piata si e specialist in acvaristica, plus le puteti urmari pestii inainte sa-l cumparati. E deschis si duminica.

Oly draga spune-mi si mie te rog pe unde il gasesc pe omul asta ca nu sunt din Timisoara si as vrea sa stiu si eu unul mai tare in materie de Pesti plante ca la noi e slaba rau miscarea in zona. :cry: :x Da sa-mi dai mai multe repere ca nu stiu foarte bine Timisoara.
Multumesc :grin:

mita
26-10-2007, 11:50
Cu o oarecare aproximatie e aici, poate una, doua case stanga - dreapta.
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&time=&date=&ttype=&q=45.743164,+21.209664&ie=UTF8&t=h&z=16&iwloc=addr&om=1
Mergi in piata Iosefin. Din fata pietei, de pe linia de tramvai, porneste o strada perpendiculara pe linie ce merge spre (fosta?) fabrica Kandia. Acum se lucreaza in draci acolo, deci nu poti ajunge cu masina decat pana in piata.
Pe aceasta strada, pe partea dreapta cum mergi dinspre piata, la vreo 100 m de colt - langa spitalul Vacarescu. Afara, din cate tin eu minte, nu e scris nimic. Magazinul e la un subsol. Programul e, tot asa, din amintiri, intre 10-17, sambata intre 10-14(15?)

PS Strada care o vezi in lucru in imagine este linia de tramvai ce trece prin fata pietei (se vad cele 2 hale). Acum in lucru e strada unde e magazinul.

elli
26-10-2007, 11:59
Sunt si eu din timisoara si noua pe aici (si incepatoare in acvaristica..)

oly88
26-10-2007, 17:43
oly88 wrote:...pana nu va uitati la 'sarbu' (pe strada unde a fost cinema Arta)Nu vreau sa-i fac reclama, dar are pesti frumosi si gama foarte variata. Pestii sunt mai ieftini ca la piata si e specialist in acvaristica, plus le puteti urmari pestii inainte sa-l cumparati. E deschis si duminica.

Oly draga spune-mi si mie te rog pe unde il gasesc pe omul asta ca nu sunt din Timisoara si as vrea sa stiu si eu unul mai tare in materie de Pesti plante ca la noi e slaba rau miscarea in zona. :cry: :x Da sa-mi dai mai multe repere ca nu stiu foarte bine Timisoara.
Multumesc :grin:
E la subsol. langa e un magazin de calculatoare.

elli
29-10-2007, 14:42
oly88 wrote:...pana nu va uitati la 'sarbu' (pe strada unde a fost cinema Arta)Nu vreau sa-i fac reclama, dar are pesti frumosi si gama foarte variata. Pestii sunt mai ieftini ca la piata si e specialist in acvaristica, plus le puteti urmari pestii inainte sa-l cumparati. E deschis si duminica.

Oly draga spune-mi si mie te rog pe unde il gasesc pe omul asta ca nu sunt din Timisoara si as vrea sa stiu si eu unul mai tare in materie de Pesti plante ca la noi e slaba rau miscarea in zona. :cry: :x Da sa-mi dai mai multe repere ca nu stiu foarte bine Timisoara.
Multumesc :grin:
din piata iozefin (acolo unde sunt florile)o iei tot drept inainte treci strada..mergi cat mergi pe partea dreapta si vezi o usa de metal de culoare maro cred ca deschide la 10 si nu scrie nimic afara,dak nu te descurci intreaba de dl shilea cu pestii

elli
29-10-2007, 14:49
am o problema si nush ce sa fac mai departe, am una din femelela de guppy care e gestanta ,am pus o in maternitate si nu prea mananca de cand e acolo
pata genitala e cam asa de mare cam ca la femela asta poate umpic mai mica<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/kFkBjD2Le3k&rel=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/kFkBjD2Le3k&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

elli
06-11-2007, 09:59
dar a murit dupa 5 zile...dar dar au murit si 11 din17 pui :evil: :cry:

sipcirip
20-11-2007, 22:32
este cineva din timisoara care si-a facut o instalatie din aia de co2 din sticla de cola cu zahar si drojdie asi vrea sa o vad si eu cum arata si cum functioneaza sa-mi fac si eu.ciao

mita
21-11-2007, 00:16
;) Eu. Da-mi PM!

SickBastard
24-11-2007, 12:07
Vand acvariu 100 litri , 2 scalari adulti negri,3 subadulti alb cu negru,3 gourami albasti 7-8 cm,filtru,incalzitor,Pret 150 ron. Detali pe PM.

manu
24-11-2007, 23:58
unde gasesc pietris necalcaros de 1-3 mm?
am nevoie pt. caracide
eventual schimb ( am 4 pungi de 2-5kg noi noute cu pietris divers dar sfaraie cata la testul cu otzet... :roll: )

mita
25-11-2007, 00:10
In mall sau in real-ul de pe calea Aradului au la 4 RON punga de 1kg.
La mall vezi ca au pungile in spate, trebuie sa sapi un pic dupa ele.
Nisipul desi e cam scump e relativ curat, asa ca nu o sa ai mult de lucru cu spalatul. Uite aici cum arata: http://photo.acvarist.ro/acvarii-corystrutul-3105.htm

manu
25-11-2007, 14:01
In mall sau in real-ul de pe calea Aradului au la 4 RON punga de 1kg.
La mall vezi ca au pungile in spate, trebuie sa sapi un pic dupa ele.
Nisipul desi e cam scump e relativ curat, asa ca nu o sa ai mult de lucru cu spalatul. Uite aici cum arata: http://photo.acvarist.ro/acvarii-corystrutul-3105.htm
mda..
am fost la moll, am luat 2 tipuri si de acolo, dar sfaraie la testul cu otetul :(
am luat si de pe cetatii, la fafel :(
macar ala de pe cetatii sfaraie mai putin...
cred ca am sa-l schimb totusi ... desi nu cred ca rezolv mare lucru ( si cel din acvariu sfaraie doar un pic...)
merrci oricum ;)

van
25-11-2007, 14:12
sau de aici http://www.evidecor.ro/contact.html
cu 1,25 ron pe kg.

manu
25-11-2007, 14:38
sau de aici http://www.evidecor.ro/contact.html
cu 1,25 ron pe kg.
mi-ai dat o idee... am vazut pe site-ul cu pricina ca se face testul dupa 3 clatiri in apa rece! am sa incerc si eu cu pietrisul achizitionat din 3 locuri.... poate nu mai tre sa merg pan' la Giarmata dupa alte pungi... :mrgreen:
merci ;)

van
25-11-2007, 14:45
,Ok ,dar orice pietris achzitionam ,oricum trebuie spalat inainte de a fi introdus in acvari .
pietrisul destinat acvaristici nu cred ca poate fi calcaros ,evident cel cumparat de la standurile sau firmele de specialitate .
bafta

mita
25-11-2007, 21:41
E ciudat ca spui ca pietrisul pentru acvarii sfaraie la testul cu otetul... Ce pietris era? Imi pare rau ca am aruncat punga pe care am cumparat-o recent...
Eu nu am avut aceasta problema...
Mai mult, in 3 acvarii unde am acest pietris nu am avut probleme de duritate. Ok, apa de la robinet e relativ dura, dar in acvarii nu e mai dura...
Sunt multe tipuri de pietris pe la petshop-uri... asta e adevarat...[/b]

manu
26-11-2007, 09:16
,Ok ,dar orice pietris achzitionam ,oricum trebuie spalat inainte de a fi introdus in acvari .
pietrisul destinat acvaristici nu cred ca poate fi calcaros ,evident cel cumparat de la standurile sau firmele de specialitate .
bafta
normal ca trebe spalat ;)
din pacate inca nu am gasit pietris in timisoara care sa nu sfariaie cat de putin la testul cu otet!
ma refer la standurile specializate :roll:
poate otetul meu e prea acid :mrgreen:
in fine, am cumparat pietris italian, scump ca dracu, daca si asta e calcaros... :? ( apropo, a sfarait un picut la testu cu otetu')
i-am testat ph inainte de spalare - 6,5
dupa 10 spalari - 6,5
l-am introdus in acvariu, dar cum a ramas aceeasi apa ramane de vazut in timp daca scade sau creste ph....

manu
26-11-2007, 09:19
E ciudat ca spui ca pietrisul pentru acvarii sfaraie la testul cu otetul... Ce pietris era? Imi pare rau ca am aruncat punga pe care am cumparat-o recent...
Eu nu am avut aceasta problema...
Mai mult, in 3 acvarii unde am acest pietris nu am avut probleme de duritate. Ok, apa de la robinet e relativ dura, dar in acvarii nu e mai dura...
Sunt multe tipuri de pietris pe la petshop-uri... asta e adevarat...[/b]
pietrisul de la animax ( moll) desi pe o punga scria ca e granit si pe alta quartz si cum ca nu modifica ph apei bla bla bla totusi la testul cu otet a sfarait tare cel de quartz iar cel de granit dupa 3 minute de la test inca mai sfaraia! :shock:
cred ca erau incurcate etichetele... naiba stie, numa granit nu era acolo :roll:

mita
26-11-2007, 10:46
l-am introdus in acvariu, dar cum a ramas aceeasi apa ramane de vazut in timp daca scade sau creste ph....
Nu cred ca iti afecteaza in mod direct Ph-ul. Mai degraba duritatea.

manu
26-11-2007, 11:17
l-am introdus in acvariu, dar cum a ramas aceeasi apa ramane de vazut in timp daca scade sau creste ph....
Nu cred ca iti afecteaza in mod direct Ph-ul. Mai degraba duritatea.
eu sper ca nu, daca creste duritatea, creste si ph :roll:

mita
26-11-2007, 11:46
Eu am luat nisip din acela de quartz, care avea desenat un peste pe el.
Nu am avut probleme cu duritatea (Ph-ul). E poate, usor, usor, mai dura decat la robinet, dar acest lucru e oarecum normal (de ex plante). Poate e si de la nisip, dar ...
Eu oricum l-am spalat destul de bine.

manu
26-11-2007, 11:52
Eu am luat nisip din acela de quartz, care avea desenat un peste pe el.
Nu am avut probleme cu duritatea (Ph-ul). E poate, usor, usor, mai dura decat la robinet, dar acest lucru e oarecum normal (de ex plante). Poate e si de la nisip, dar ...
Eu oricum l-am spalat destul de bine.
am luat si eu din quartz cu pestele pe el, dar a sfarait cata la test, putin dar a sfarait :roll:
am pus totus pietrisul de la magazinul de pe cetatii cara parca a sfarait si mai putin ( atat de putin ca am facut testul de 6 ori si tot nu am fost 100% convins ca sfaraie sau mi se pare mie :oops: )
apropo, merci de java, un pic a ajuns si la mine - de la neo ;)

mita
26-11-2007, 15:26
Quartz-ul nu prea are cum sa sfaraie. Atunci stau si ma gandesc ce ar fi putut fi... Cred totusi ca, amestecat cu quartz-ul ala mai este si ceva "desheu", pietricele calcaroase ajunse din intamplare pe acolo. Poate de asta imi explic acum de ce am tot spalat nisipul ala si nu pricepeam de unde se tot aduna mizerie. Mizeria era probabil formata din pietricele mai moi, calcaroase, care cum il tot framantam eu s-au dezintegrat transformandu-se intr-un sediment ce eu il asociam cu murdaria. E posibil.
Dar daca il speli, nu cred sa ai probleme. Eu nu am avut.
N-ai incercat sa vezi "cine" sfaraie? Ca nu cred ca sfaraie toate pietrele.

mita
26-11-2007, 15:27
apropo, merci de java, un pic a ajuns si la mine - de la neo ;)
:thumbleft Sa-ti fie de folos tie si pestanilor tai!! ;)

mita
26-11-2007, 15:30
Am fost ieri. Nimic nou sub soare, doar semnalez aparitia unui acvariu de chiclide. In rest, la capitolul acvaristica, zero. Dar sunt promisiuni.

manu
27-11-2007, 15:43
stie cineva unde gasesc in timisoara granule de turba sera super peat ?
merci mult ;)

mita
27-11-2007, 16:34
La petshopul de vis a vis de Politia de pe Take Ionescu, gasesti de la Hagen 75 g, undeva pe la 8-9RON.

manu
27-11-2007, 16:52
La petshopul de vis a vis de Politia de pe Take Ionescu, gasesti de la Hagen 75 g, undeva pe la 8-9RON.
a, la profipet zoo center banuiesc?!
merci mita ;)

SickBastard
28-11-2007, 00:04
Vand acvariu 100 litri , 2 scalari adulti negri,3 subadulti alb cu negru,3 gourami albasti 7-8 cm,filtru,incalzitor,Totul la 130 ron


Video : http://youtube.com/watch?v=6lzlw4H6Z34

Poza :

http://i205.photobucket.com/albums/bb138/sick69bastard/DSCF1579.jpg

manu
29-11-2007, 15:15
stie cineva ce melci bantuie prin acvariile de la animax -iulius moll?
sunt negrii, o coronita portocalie-fosforescenta la baza, mai mici ca pomaceea, colturosi.... desigur fetele nu stiu nimic despre ei, doar ca-s 6 lei bucata :mrgreen:

mita
29-11-2007, 15:31
Nu sunt neritina?

manu
29-11-2007, 15:36
Nu sunt neritina?
nu,
cred ca fac parte tot din familia ampullaria, dar is altfel

mita
04-12-2007, 22:19
Ati vazut cumva pe undeva tuburi de 8W? Din acelea scurte. Philips 765, nu imi trebuie ceva special...

Temerarul
06-12-2007, 16:11
Nu stie cineva de unde sa cumpar niste neoane cu tot cu instalatie de 20W? k am luat un acvariu din petshop si s-a ars halogenul de 15W si cand am incercat sa il schimb am spart sticla ce il izola ... :oops: , am luat alt halogen de 20W dar cred k de la umezeala s-a ars transformatorul... asa k sunt un om necajit... si pestii mei fara lumina si mai necajiti.

SickBastard
19-12-2007, 14:41
Vand 8 Ramirezi gold 4-5 cm femele si masculi 50 ron toti sau ii schimb cu alti pesti : neoni sau ceva de amazon preferabil de talie mica :)

mita
20-12-2007, 00:38
Va ziceam mai zilele trecute ca pornisem in cautarea unui neon de 8W pentru ala micu' de 21 litri... Neonul a cazut brusc, si nu i-am dat importanta si nici intr-o saptamana au inceput dansele, algele :twisted:
Si cauta in toata Timisoara, neon de 8W. In fine am gasit ceva pana la urma, un Sylvania, daylight, ceva echivalent cu Philipsul pe care l-am avut.
Dar nu asta voiam ci faptul ca am descoperit ceva interesant: Timisoara are o reprezentanta ... Osram!
Si am dat de o tanti foarte amabila care nu s-a uitat chioras la mine cand i-am cerut Osram Fluora si Biolux... Dimpotriva. Chit ca era ora 19:30, dupa programul lor. I-am zis ca o sa ii fac reclama si ... iat-o.
Deci Osram Fluora la 18W - 15 RON...
Biolux nu aveau momentan.
In schimb au alte neoane care s-ar putea sa va intereseze.
Reprezentanta e inca in constructie, dar e simplu de ajuns: de la giratoriul de pe Calea Buziasului, spre Buzias, prima straduta, pe dreapta (inainte ca pe stanga sa inceapa parcarea de la Brithouse). Inainte de straduta e ceva birt si un magazin cu de toate, iar pe coltul opus (se vede cladirea aceea sub forma de L) este un BRD. http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&time=&date=&ttype=&q=45.731172,+21.261238&ie=UTF8&t=h&z=16&iwloc=addr&om=1
La strada veti vedea ca e o firma in constructie si imediat dupa ea este o usa de metal ce intra printr-un gang intr-o curte. Firma in constructie e a lor, dar mai au pana sa o amenajeze. Insa intrand pe gang si mergand pana in spate, ultima usa pe stanga sunt "birourile".

Magazin-ul de unde am luat neonul de 8W (poate mai sunt altii interesati) e pe strada Resita, de la intersectia cu linia de tramvai, mergeti spre Calea Sagului, pe partea stanga, imediat dupa colt e o straduta infundata. Aici, pe partea stanga e un magazin cu vopsele Azur. Acolo au si neoane.

Sper sa fie de folos cuiva.

mita
20-12-2007, 00:42
Desi promisesera marea cu sarea, stau jalnic la capitolul acvaristica.
Acvariul acela mare cu chiclide a inceput sa lase de dorit, s-a tulburat apa, iar ieri cand am fost, am vazut inca un acvariu care arata penibil si, mai mult, aveau si ceva pesti inauntru! Saracii de ei!! :cry:
Pentru pesti, in afara de cateva produse tetra, amarate si ele, mai au ceva hailea si cam atat... Cateva plante de plastic si vreo 2 filtre.

Temerarul
23-12-2007, 23:49
super tare cuy gmaps...
nu poti sa imi arati si pe strada resitei exact pe unde... k aproximativ cred k stiu pe unde sa o iau... dar si daca o iau pe bajbaite s-ar putea sa nu gasesc... merci.

mita
24-12-2007, 00:38
Aici e magazinul:
aici (http://maps.google.com/maps?f=d&hl=en&geocode=&time=&date=&ttype=&saddr=45.743119,21.207728&daddr=&mra=dme&mrcr=0&mrsp=0&sz=18&sll=45.743314,21.207744&sspn=0.002063,0.004334&ie=UTF8&t=h&z=18&om=1)
Sa nu te induca in eroare sapaturile de pe harta. Acolo e linia de tramvai. Pe vremea cand poza e facuta, acolo era in constructie.
Dar sa stii ca am mai fost inca o data si m-am uitat inca o data la ce au. Nu e chiar mare lucru... Daca iti trebuie TLD 830 mai bine mergi in Brithouse, iar pentru tuburi mici, da, doar acolo am gasit de care imi trebuie.
Poate ca am fost eu prea entuziasmat caci, dupa lungi cautari, am gasit tuburi de 8W.

Apropo insa, au tuburi de 6W si 4W... Poate ii trebuie cuiva asa ceva...

manu
27-12-2007, 01:01
din cauza "dusmanului" electrica am ajuns sa fac un nou setup la acvariu si daca tot am ajuns aici m-am gandit sa incerc sa prind ceva java moss pe busteni, numa ca ancistrusul meu dragalas si buclucas i-mi imprastie muschiul prin tot acvariul si sapa tunele pe sub busteni :P :?
si cum penele de curent continua m-am gandit sa ma reprofilez si sa cresc vivipari in loc de caracide :roll:
asadar pt inceput schimb ancistrusul pe o pereche frumoasa de guppy
am vazut la moll acum 2-3 luni niste guppy faini, galbeni cu negru si coada mare... ...are cineva? eventual cumpar ;)

manu
28-12-2007, 08:49
uite si o poza cu ce caut :mrgreen:
http://www.animalsholding.cz/zvirata/poecilia_reticulata.jpg
ps
nu neaparat albastru cu negru, merge si galben cu negru
ideea e sa aibe coda tip "matura" si nu mai mult de 2 culori :)
ofer pret bun :P

manu
28-12-2007, 17:39
am gasit ce cautam :)
dar am ramas cu ancistrusul pe tusa...
asadar, cum acvariul e gata, bustenii acoperiti cu java moss, nu-l pot tine si pe el in acvariu :roll:
sper sa gaseasca o noua casuta, sta in conditii impropii ( intr-o galeata :oops: )

ps
@temerarul - pare rau ca vi abia in 13 ianuaie, nu pot astepta atat, sigur ar muri

manu
29-12-2007, 16:25
ancistrusul a fost adoptat :)

manu
01-01-2008, 18:42
cine stie unde gasesc red cherry in tm :?:

vali1982
08-01-2008, 02:38
Salut, am si eu o intrebare,a-s vrea sa im-i iau si eu citiva creveti (vii) :grin: pentru acvariu,stie cineva la ce pat-shop gasesc in timisoara? :roll: :bounce

sipcirip
09-01-2008, 13:59
la intersectia bulevardului cetatii cu gheorghe lazar sau cum ii spune la strada aia ce duce in mehala acolo pe colt e un petshop mic la care cu ceva vreme in urma am vazut eu creveti,nu stiu daca mai au.

manu
09-01-2008, 16:07
la intersectia bulevardului cetatii cu gheorghe lazar sau cum ii spune la strada aia ce duce in mehala acolo pe colt e un petshop mic la care cu ceva vreme in urma am vazut eu creveti,nu stiu daca mai au.
nu mai au :!:

vali1982
10-01-2008, 02:23
Si altundeva nu mai stiti sa fie????? :cry:

manu
10-01-2008, 09:56
Si altundeva nu mai stiti sa fie????? :cry:
la silja, la spitalul de nebuni la demisol
dar sunt creveti albi, mari si puturosi, adica nu papa alge :mrgreen:

ronaldinho451
11-01-2008, 16:53
Salutari as dorii sa schimb si eu o pereche (2bucati :mrgreen: ) de nigro ALBI pe o alta pereche de cyclidae ! Is din Timisoara

dia
11-01-2008, 17:16
Yelou la toata lumea.... inca o persoana din Timisoara.
Si eu sunt interesata de niste creveti... vreun petshop prin tm unde se gasesc??? :mrgreen:

SickBastard
12-01-2008, 15:04
Schimb 3 pleco:
2 Albino 11-12 cm
1 standard 7-8 cm
Si donez 1 mascul de betta albastru aprox 1 an are
Eu nu mai ma unde sa ii tin deocadata stau in 60 l :cry:
Astept oferte daca ii cineva interesat de ei...

rocoboss
13-01-2008, 10:40
Schimb 3 pleco:
2 Albino 11-12 cm
1 standard 7-8 cm
Si donez 1 mascul de betta albastru aprox 1 an are
Eu nu mai ma unde sa ii tin deocadata stau in 60 l :cry:
Astept oferte daca ii cineva interesat de ei...

hai k vb pe mess,daca mai ai curaj sa ii dai :))

rocoboss
13-01-2008, 10:43
Am si red belly ,care nu se pot tine cu alti pesti,si am si silver dollar,care sunt compatibili cu orice peste din amazon....si nu numai...fiindca nu e deloc agresiv....nu are dinti...daca vreti,bagati ceva oferte:)
cu orice

mita
15-01-2008, 00:43
Vad ca mai toata lumea a pus de cate o intalnire "de dupa Anu' Nou"... Noi nu facem ceva? new7

rocoboss
15-01-2008, 05:23
si eu as fi disponibil pentru intalnire,daca se mai ofera cineva :)

manu
15-01-2008, 09:03
Vad ca mai toata lumea a pus de cate o intalnire "de dupa Anu' Nou"... Noi nu facem ceva? new7
dupa sesiune, ca sa pot veni si eu :mrgreen:

NEO
15-01-2008, 10:21
Vad ca mai toata lumea a pus de cate o intalnire "de dupa Anu' Nou"... Noi nu facem ceva? new7
dupa sesiune, ca sa pot veni si eu :mrgreen:

Da, aveti dreptate, si eu tot ma gandeam sa facem o intalnire...dar ramane vesnica problema a prezentei.
Nu cred ca suntem suficienti pentru o intalnire, dar daca totusi stabilim o data la care sa ne intalnim, si postam fiecare daca putem sa venim, este un pas mare inainte.
Asha ca ramane sa stabilim o data si o locatie....eu zic undeva la San Marzzano, sau Piranha.

mita
15-01-2008, 11:31
Si 4 daca suntem (desi sper sa ne adunam mai multi), tot e ceva.
Cand e sesiunea?

manu
15-01-2008, 14:48
Cand e sesiunea?
in 9 februarie am ultimul examen!
deci din 9.02.08 dupamasa... liber la distractie ;;msn

NEO
15-01-2008, 16:24
new7 new7

Cand e sesiunea?
in 9 februarie am ultimul examen!
deci din 9.02.08 dupamasa... liber la distractie ;;msn


Nu se poate mai repede....? new7

Prin 26 ash zice ca ar fi cel mai bine...

manu
15-01-2008, 21:30
Prin 26 ash zice ca ar fi cel mai bine...
pe 26 si 27 am 2 examene una dupa alta :cry:

MAXX
16-01-2008, 18:47
Si yo vin la intalnire numa sa stabiliti data ...
Donez 3 scalari cine doreste ii primeste

manu
16-01-2008, 19:16
Unde gasesc Osram 865 sau 965 in Timisoara???

mita
16-01-2008, 23:15
Manu, nu mai tin minte daca am discutat sau nu, dar incearca la reprezentanta osram, cea de pe calea Buziasului. Am descris eu unde este. Incercarea moarte n-are...

Gurytza_ta
17-01-2008, 04:01
daca faceti vreo intalnire, in principiu vin si eu! numai sa-mi dati si mie un pm eventual, daca stabiliti o data si o locatie!

vali1982
17-01-2008, 19:50
Vin si eu,dupa ce ne mai adunam si stabilim data. ;new21 :thumbleft

MAXX
18-01-2008, 13:46
Cine stie un crescator de discusi in timisoara ????

rocoboss
18-01-2008, 16:53
Cine stie un crescator de discusi in timisoara ????


stiam eu pe cineva,azi am sunat sa iau si mi-a zis ca i-au murit ca s-a stricat incalzitorul si a ajuns apa la 50 de grade
.avea multe varietati intr-un bazin foarte mare pret de la 30 ron(3-4 cm) la 50 ron (8-9cm) a zis ca ma anunta cand mai are ....in rest sunt foarte foarte scumpi,pui de diverse varietati la 3 cm sub 80 ron nu gasesti in timisoara...doar pe vacarescu unde sunt pe la 7-8 cm la 80 ron

MAXX
19-01-2008, 10:16
De la el am si yo 2 buc si trebuia sa mai iau cateva da aceiasi problema o stiu si eu ...:((

MAXX
19-01-2008, 10:18
De gasit am gasit in bazar ceva discusi cam la 3-5 cm da cinestie de unde ii aduce , si ii dau pe spate si pe astia pe care ii am ...

SickBastard
21-01-2008, 13:33
Donez un mascul de betta albastru are aprox 1 an...

FireSplitter
22-01-2008, 19:50
Hello hello :D Hop si eu din timisoara...proaspat inscris pe forum. Stie cineva magazin cu plante in afara de vacarescu, mall, brancoveanu (unde au numa anubias) si complex Dracula?

manu
22-01-2008, 21:43
Stie cineva magazin cu plante ?
cetatii colt cu ghita lazar

mita
23-01-2008, 11:15
Nu prea mai aveau plante in ultima vreme. Decat ceva fire uitate.

manu
23-01-2008, 11:49
Nu prea mai aveau plante in ultima vreme. Decat ceva fire uitate.
sunt promisiuni ferme ca vine marfa proaspata :mrgreen:

amerino
02-02-2008, 18:02
Sunt nou in domeniu ... am un acvatiru de 60L .... imi spune cineva cateva detalii despre lumina... si de ce e important neonu;?

Va multumeesc

mita
02-02-2008, 23:05
Salut si bine ai venit!
Eu sper ca pentru a-ti raspunde pe larg la aceasta intrebare, sa ne vedem, dupa ce termina si Manu sesiunea.
Dar pana atunci, ia forumul la "buchisit". Citeste ca vei gasi multe lucruri folositoare.
"De ce e important neonu"? Pentru ca neonul e cel care da lumina. Si pentru ca aceasta lumina poate avea o gramada de intensitati si spectre care sunt sau nu "placute" de catre pesti si plante. Nu orice neon e bun pentru acvarii. Cauta topicuri cu lumina si neoane pe forum si vei gasi o gramada. E un capitol foarte vast in acvaristica.
Si-ti promit ca atunci cand ne intalnim, povestim. Dar pana atunci sa ai si tu cat de cat o baza. Spor la lecturat! ;)

amerino
03-02-2008, 17:56
Mi-am tras un aqua de 80x50x13... ca tot Timisoreanu m-am dus in Iosefin si mi la facut un tip in 5 zile si la pret rezon... e bine lucrat...a venit cu 2 neoane de 20 w fiecare... asta vroiam sa stiu.. dece nu sunt bune de cele obisnuite. OK. acu stau in ciclare, am fost pe vacarescu si mi-am luat plante de la sarbu.Cu ce ma poti ajuta ? e primu aqua si am o fetita de 3 ani, zi-mi te rog cea mai buna sursa de pesti din TM? si eventual ce pesti se preteaza la cei 50 L ai mei pe 18cm latime. MERSI MULT.

mita
03-02-2008, 19:15
In primul rand lasa-l macar vreo 10 zile fara pesti, punand in fiecare zi mancare ca si cum ai hrani pestii. Lasa filtrul sa mearga non stop. Acesta nu se opreste niciodata. Cu lumina las-o vreo 8-9 ore pe zi, nu mai mutl. Vezi si tu cum se comporta plantele.
Sursa buna e sarbu.
Vis a vis de pesti, de ce ai facut acvariul asa ingust? 18 sau 13 cm?
Oricum iti trebuie niste pesti de talie mica.
Poti sa-ti iei niste guppy sau alti vivipari mici, dar astia au prostul obicei de a se inmulti si vei ajunge repede la prea multi pesti in prea putin apa.
Sau vreo 10 neoni, dar nu mai muli, desi acvariul ala mi se pare un pic cam ingust. Spre totusi sa fie de 18 cm.
Poti sa-ti mai iei niste corydoras pe care ii poti pune la vreo 10 zile dupa ce ai pornit acvariul. Restul ii iei mai incolo. Dar nu lua multi si nu fa ciorba de pesti (cu o multime de specii). Stiu ca e greu, mai ales daca zici ca e pentru fetita ta, dar fa-o sa inteleaga ce si cum. E greu, am trecut si eu prin asta! :roll:
E bine sa faci si niste teste de apa sa vezi cum stai.
Bafta multa!

manu
03-02-2008, 19:52
, sa ne vedem, dupa ce termina si Manu sesiunea.
;)
azi am mai dat un examen ;new23 iar sambata e ultimul! ;new18
duminica o sa fiu plecat , dar sambata 9 februarie seara ne putem intalni!
doritori? new7

amerino
03-02-2008, 19:58
1. cum se fac testele de apa si cat costa
2. da sorry am gresit eu e de 18 cm ca la bagat in perete.
3. tre sa astept 10 zile daca am bagat safestart de la tetra.?
4.am un filtru cu burete din ala verde mare in care intra aer de la vibra si o chinezarie hailea bt400..IMI ajung?
5. sa-mi ziceti si mie cand va-ntalniti ca vin si eu io sigur.
6. ce bine e cand itzi rapunde repede cineva ca Mita.

mita
03-02-2008, 21:22
1. Testele de apa sunt de mai multe feluri. In acvaristica sunt importanti destul de multi parametri ai apei. Si eu am fost mirat cand am aflat :shock: .Glumesc! Ideea e asa: daca bagi apa de la retea, oarecum e ok din anumite puncte de vedere, dar trebuie sa stii cum stai. In primul rand ai nevoie de urmatoarele teste de apa:
Ph - pentru a sti caracterul acid, neutru sau bazic al apei,
Gh, Kh - pentru a-i cunoaste duritatea
NO2, NO3 - pentru a cunoaste cum stai la capitolul filtrare biologica (acestia 2 sunt importanti in faza in care te afli tu acum - adica de ciclare)
Din fericire aceste teste le gasesti si "all in one", exista JBL 5 in 1 la care ai 50 bandelete, fiecare avand toate aceste teste. Costa undeva pe la 35 lei / 50 bandelete. Mai sunt si de la Tetra, aceeasi chestie, costa cam dublu.
Ce e important acum este sa urmaresti NO2 si NO3 pentru ca prezenta lor in acvariu inseamna ca acvariul e in curs de ciclare, dar esti pe drumul cel bun (in cazul in care NO2 nu e 0) sau e ciclat (in cazul in care NO2 = 0 si apare NO3-ul. Ar fi frumos sa ai si un test de amoniac (NH3 si NH4), dar deocamdata, parerea mea e ca poti si fara, DACA AI RABDARE cu pestii.
Mai sunt si alte teste de apa, de Fe, O2, PO4, NH3 si NH4, etc, dar astea mai incolo.
2. Totusi e un pic cam ingust. Asta e acum insa.
3. In mod teoretic, nu. Practic eu zic sa astepti. Te va scuti de multe batai de cap mai apoi. Crede-ma!
4. Da. Daca nu o sa umpli de pesti. Sper ca nu vei face asta.
5. Vei gasi chiar aici, pe topicul acesta date despre momentul in care ne vom intalni.
6. :oops: O fac din placere.

BAFTA! ;)

MAXX
04-02-2008, 13:25
SI YO VIN LA INTALNIRE NUMA SA STABILITI SI DETALIILE ... TOT PE 9 AM SI YO ULTIMU EXAMEN 8)

NEO
04-02-2008, 14:11
Si eu vin new7 new7 new7 new7 new7

Cum ramane cu locatia si cu ora la care ne intalnim..?

manu
04-02-2008, 14:16
pentru ziua de sambata 9 februarie, san marzzano cetatii, ora 17 sa zicem
sunt doritori?
asteptam confirmari, amanari, mutari, propuneri :mrgreen:

amerino
04-02-2008, 18:26
faceti o lista gen fiecare new reply sa adauge nickul acolo. :roll:

NEO
05-02-2008, 10:22
pentru ziua de sambata 9 februarie, san marzzano cetatii, ora 17 sa zicem
sunt doritori?
asteptam confirmari, amanari, mutari, propuneri :mrgreen:

Eu ash propune aceiasi data si ora dar la San Marzzano in complex( in spate la Tequilla), e mai fain acolo si acvariile mai ingrijite.

Oricum eu o sa vin. new7 new7 new7 new7 new7

Va rog confirmati daca puteti veni cat mai repede, sa stim cati ne strangem.

Temerarul
05-02-2008, 14:27
vin si eu :d ,incepator, deci am ce sa invat.

manu
05-02-2008, 15:16
deci, pana acum suntem:
MAXX
MANU
AMERINO
TEMERARUL
NEO

NEO
05-02-2008, 15:33
deci, pana acum suntem:
MAXX
MANU
AMERINO
TEMERARUL
NEO

Si Guritza a zis ca poate ajunge...dar nu stie sigur

mita
05-02-2008, 19:39
Ok, vin si eu.

amerino
05-02-2008, 20:39
MAXX
MANU
AMERINO
TEMERARUL
NEO
MITA....... 6 pana acu

MAXX
05-02-2008, 21:44
Cine se baga la o comanda mai mare de Granule TetraDiskus de la ciprian marcu 35 lei pe 1L

manu
05-02-2008, 22:43
MAXX
MANU
AMERINO
TEMERARUL
NEO
MITA

mita
06-02-2008, 00:17
Am fost azi la Petshop-ul de pe Cetatii si am vazut pentru prima data in Tm sisteme de CO2 de la Sera.
Aveau varianta (http://www.sera.de/index.php?id=411&L=1&type=http%3A%2F%2F63.) cu valva externa, din pacate cu butelia din dotare care e mult prea mica 500g. Pret undeva pe la 650 lei. Nu mai retin exact.
Totodata au si Ph controllerul (http://www.sera.de/index.php?id=847&L=1&type=http%3A%2F%2F63.) tot de la Sera undeva pe la 950 lei.
Cat sunt de bune ele si preturile, nu m-am interesat inca. Doar ca idee

Temerarul
06-02-2008, 23:07
eu s-ar putea sa nu pot sa ajung. :(

trebuie sa dau o fuga pana acasa la resita ca sa-mi aprovizionez cardul :)

tilitilu
06-02-2008, 23:45
Daca nu intervine nimik de genul forta majora intre timp si nu fac iar entorsa ca si inainte de intalnirea precedenta ma inscriu si eu pe lista. Dat fiind ca va trebui probabil sa ma reintorc in Lugoj in aceeasi seara nu ma voi intinde mai mult de 18.30 pentru a putea ajunge la gara pana la 19.00.
Daca cineva are nevoie pot dona fertilizant macro sub forma de KH2PO4. (catva sute de grame).
In fine daca cineva stie pe unde pot gasi in Timisoara Osram 865 sau Biolux 965 as aprecia o indicatie.

manu
07-02-2008, 11:15
si nu fac iar entorsa ca si inainte de intalnirea precedenta

doamne feri!


In fine daca cineva stie pe unde pot gasi in Timisoara Osram 865 sau Biolux 965 as aprecia o indicatie.
nicio sansa!

manu
07-02-2008, 11:31
trebuie sa dau o fuga pana acasa la resita ca sa-mi aprovizionez cardul :)
acum se poate aproviziona "online", deci vi la intalnire :mrgreen:

Temerarul
07-02-2008, 12:21
da... cardul se poate online... dar burta mea :-?? si o prima partida de pescuit pe anu asta ... tare ma tenteaza!

(permisu de pescuit e la Resita asa k trebuie sa merg sa-l iau de acolo sa pot sa merg si pe aici la pescuit)

Inca nu stiu daca o sa fiu destul de odihnit deseara la 8 sa plec acasa(ore de la 10-20). Asa ca daca raman in Timisoara sigur vin pentru ca as avea ce sa mai invat!

daninasui
07-02-2008, 13:32
permiteti-mi sa deschid un subtopic in cadrul acestui topic.care vi se pare cel mai bun pet-shop din timisoara?

amerino
07-02-2008, 13:47
fish shop... sarbu de pe vacarescu... cred ca e cel mai dotat.... :alien

MAXX
07-02-2008, 15:39
hmm ce sa zic si cu sarbu si dotarea lui ...intradevar are pesti o gasca da in domeniu accesoriilor :cry: ...

mita
07-02-2008, 16:04
Am vazut ieri pe Take Ionescu o oferta buna de Rekord-uri 60 - 228 lei. Tine pana in 14 feb.

FireSplitter
07-02-2008, 20:19
As fi vrut sa ajung si eu dar sambata am un examen dupamasa iar dupa am ceva treburi. :cry: Daca reusesc cumva sa pot ajunge, vin. Dar nu contati pe mine.

manu
07-02-2008, 21:11
siguri:
MAXX
MANU
AMERINO
TILITILU
NEO
MITA
incerti:
TEMERARUL
GURITZA TA
FIRE SPLITTER

ps
donez pui de pomacea
daca doreste cineva pot sa aduc la intalnire!

mita
07-02-2008, 22:10
Din pacate si imi pare fffff rau, nu cred ca am sa pot veni. Va trebui sa plec pana la Anina... Poate daca era mai tarziu, reuseam. Asta e! :cry:
Ramane pe data viitoare. Distractie placuta!
Daca vrea cineva elodea sau valisneria sa-mi spuna.

manu
07-02-2008, 22:19
Din pacate si imi pare fffff rau, nu cred ca am sa pot veni. Va trebui sa plec pana la Anina... Poate daca era mai tarziu, reuseam. Asta e! :cry: .
amanam ora intalnirii?
amanam pe duminica intalnirea?

propuneri, sugestii, reclamatii :mrgreen:
inca nu e tarziu ;)
pe duminica seara e mai bine? ce ziceti?

mita
07-02-2008, 22:28
Manu, nu vreau ca din cauza mea sa nu va intalniti. PE BUNE! N-au intrat zilele in sac... Sa vedem ce mai spun si baietii...
Nu va suparati pe mine, va rog!
E nevasta la mijloc! :roll: :mrgreen:

manu
07-02-2008, 22:40
Sa vedem ce mai spun si baietii...
Nu va suparati pe mine, va rog!

calm man,
nu s-a suparat nimeni
nu esti primul care zice ca nu poate/nu mai poate sambata!
tocmai deaceia m-am gandit sa intreb daca e mai bine o decalare de o zi, poate vor putea veni si cei care-s pe lista de "incerti" :mrgreen: ?

deci, duminica ora 17 e mai bine? asteptam voturi :bounce

mita
07-02-2008, 22:44
Manu, mie unul personal, mi-ar conveni cel mai mult, intr-o seara, ora 18-19, in timpul saptamanii.
Stii cum e? Cand lucrezi pana seara, ai tot we ocupat de o gramada de treburi pe care ar fi trebuit, in mod normal, sa le faci in timpul saptamanii..

manu
07-02-2008, 22:54
mi-ar conveni cel mai mult, intr-o seara, ora 18-19, in timpul saptamanii.
.
ok
nu ne grabim
este inca vreme :roll:

vox populi ce zice?
pareri, oferte, propuneri!? :bounce

Temerarul
08-02-2008, 00:07
Eu am plecat acasa :| burta mea a decis + k vreau o partida de pescuit
:)

Deci si mie mi-ar conveni in timpul saptamanii sau duminica putin mai tarziu. (sambata nu am cum sa ajung)

NEO
08-02-2008, 10:11
mi-ar conveni cel mai mult, intr-o seara, ora 18-19, in timpul saptamanii.
.
ok
nu ne grabim
este inca vreme :roll:

vox populi ce zice?
pareri, oferte, propuneri!? :bounce

Propun sa amanan cu o zi intalnirea ...la aceiasi ora si in acelasi loc.
Dumionica 10.02.2007 San Marzzano- complex ora 17

Deci va rog postati si anuntati-va prezenta daca puteti veni, oricum nu mai este mult timp pana duminica si parca vad ca iar se amana intalnirea din lipsa de participanti

Asha ca haideti la o bere si o discutie amicala despre acvaristica
new7 new7 new7 new7 new7

valibvb09
08-02-2008, 10:21
donez pui de pomacea
daca doreste cineva pot sa aduc la intalnire!

Manu, eu as fi interesat de pomacea, dar din pacate nu pot sa vin la intalnire. Am lasat-o pe ultima zi pentru ca nu stiam sigur si n-am vrut sa incurc lumea. Acum stiu: sambata am ceva probleme de rezolvat, iar duminica .... daca nu ar fi jucat BVB cu Shalke la ora 18, as fi fost prezent, dar cine stie ... poate nu se transmite la tv (inca nu stiu) si vin. Daca nu vin am sa-l rog le tilitilu sa imi aduca pomaceea (daca nu s-a saturat sa ma tot ajute :mrgreen: ).

manu
08-02-2008, 11:35
valibvb09 - nu se transmite meciu' :mrgreen:
haideti si restul, de pe liste, cu propuneri sa le centralizam si sa ne intalnim odata :twisted:

ps
ok, aduc o punga de melci cu mine :P

MAXX
08-02-2008, 13:30
yo zic ca e bine si duminica nu e nici o suparare ...

MAXX
08-02-2008, 13:31
si as fi intersat de ceva schimburi ...yo am ceva pui de echinodorus

daninasui
08-02-2008, 13:59
maxx ai pm...

amerino
08-02-2008, 17:35
E OK ... si duminica... 8)

manu
08-02-2008, 18:16
se pare ca majoritatea vor duminica...
mita si temerarul, asteptam feedback-urile voastre
sper sa fie de bine :roll:

mita
08-02-2008, 18:20
Nu pot nici duminica... Asta e. Imi pare rau! :cry: Distractie si daca e nevoie de ceva, dati-mi de stire!

Temerarul
08-02-2008, 19:36
pai daca hotarati ca se tine duminica la 5 o sa fac tot posibilul sa vin de acasa la ora 5, 5 si ceva.
daca e si putin mai tarziu cu atat mai bine pentru mine, dar de venit vin(doar ca poate intarzii)

FireSplitter
08-02-2008, 23:34
Yap..duminica e bine si pt mine. Vin si eu. new12

manu
09-02-2008, 12:21
ok
rog reconfirmari pt data, ora si locatia de mai sus!
poate de data asta reusim sa ne intalnim :bounce

tilitilu
09-02-2008, 14:34
Pentru mine ora 18.00 e un pic prea tarziu, dat fiind ca la 19.00 tre sa fiu in gara pentru a ma putea reintoarce. Daca Vali se hotaraste sa vina si vine cu masina atunci ma poate lua si pe mine si e mai convenabil.
Asa ca astept un semn de la el. Altfel va trebui sa zic pass si de data aceasta.

Betta_Boy
09-02-2008, 15:10
In ultimul moment am vazut si eu... Imi pare rau dar din lipsa de timp nu am putut sa ma mai implic atat de mult ca inainte. Confirm si eu pt maine!

MAXX
09-02-2008, 16:24
CONFIRM

Temerarul
09-02-2008, 17:38
me2:)

djphazer
09-02-2008, 18:19
pt cei din timisoara :

are cumva cineva drum pana la constanta ... sau macar pana la bucuresti in viitorul apropiat ?

NEO
09-02-2008, 20:15
ok
rog reconfirmari pt data, ora si locatia de mai sus!
poate de data asta reusim sa ne intalnim :bounce

Confirm si eu

Gurytza_ta
09-02-2008, 23:47
incerc sa ajung si eu. am un examen (ultimul) maine la pranz si nu stiu exact cand scap (e oral :cry: )

amerino
10-02-2008, 12:04
la 6 sa fie... 8)

Betta_Boy
10-02-2008, 12:05
Cine s-a ocupat de rezervare? aduce cineva aparat?

amerino
10-02-2008, 12:28
vom fi 5-6-7 . . . sigur ne gasim locul acolo :bounce

manu
10-02-2008, 13:30
siguri:
AMERINO
BETTA BOY
FIRE SPLITTER
MANU
MAXX
NEO
TEMERARUL

in asteptare:
TILITILU
VALIBVB09 haideti ca nu se transmite meciu :mrgreen:
GURYTA TA las' ca si eu am avut ieri oral si s-a gatat mult mai repede decat ma asteptam ;)
MITA rezolvat problemele? :P

aduc o butilca cu pomacei si o neritina pentru Temerarul si iarba java pt Neo
mai sunt 5 ore jumate :bounce

Temerarul
10-02-2008, 13:59
am bonus? :alien

PS. Aparatul meu foto o sa fie cu mine. :bounce

Betta_Boy
10-02-2008, 16:23
Manu poti sa-mi dai si mie ceva pomacei?

manu
10-02-2008, 17:45
aduc vre-o 30 de pomacei .... sa fie :roll:
acum ii ambalez :mrgreen:
Neo, sa nu lipsesti ca vin si cu iarba dupa mine, si vin pe jos :mrgreen:

NEO
10-02-2008, 18:03
aduc vre-o 30 de pomacei .... sa fie :roll:
acum ii ambalez :mrgreen:
Neo, sa nu lipsesti ca vin si cu iarba dupa mine, si vin pe jos :mrgreen:

Daca am zis ca vin...o sa vin stai linistit, in 30 min plec de acasa.

Ne vedem acolo
new7 new7 new7 new7 new7 new7

MAXX
10-02-2008, 18:28
Manu imi dai si mie 2 -3 pomacea te rog ...

manu
10-02-2008, 22:13
victor.
asteptam pozele :mrgreen:

amerino
10-02-2008, 22:38
yeah... poze... sa iasa si pestele din spate... neaparat.... :bounce

Temerarul
11-02-2008, 01:11
colegu meu de camera care are card reader e cu prietena... si nu pot sa ii deranjez acu... :| ramane pe maine la prima ora :D

Temerarul
11-02-2008, 11:04
http://www.box.net/shared/2mdvm4askc

http://www.box.net/shared/enph2zn48c

http://www.box.net/shared/h2vqzzhcgc

http://www.box.net/shared/k6u4p4xcso

http://www.box.net/shared/zfskpr3dwo

http://www.box.net/shared/16gz8kiyok :bounce :bounce :bounce

valibvb09
11-02-2008, 13:44
Mandrii sunteti .... :mrgreen: . De ce nu puneti pozele si pe galeria acvarist.ro, sa va vada tot "poporu' "? Manu, sa mai inmultesti niste pomacei ca la urmatoarea intalnire poate ajung si eu si ii iau pe toti! :grin:

manu
11-02-2008, 15:09
as pune eu pozele dar............ nu stiu de ce nu mai am drepturi de uploud la galeria foto :shock:
Victor, ia vezi, poate tu ai drepturi mai largi :mrgreen: