PDA

View Full Version : Guppy cu aripioare stranse, lipite



Levi
14-10-2006, 16:09
Salut,
Am cautat pentru asa ceva dar din pacate nu am gasit nimic asemantor...
De 3-4 zile am observat ca masculii guppy s-au strans aripioarele. Mai exact inotatoarele de pe spate ca si cum ar fi lipite... A aparut aceasta problema mai demult la o femela guppy dar la aripioara laterala si a tinut doar cateva zile. Am crezut ca temperatura apei ar putea fi asa ca am incalzit apa la 25-26 grade de la 21-22 cum a fost inainte, dar nici o schimbare... si femela si cei doi masculi se comporta la fel (am 2 masculi si o femela) si unul dintre masculi deja nu vrea nici sa manance... :cry:
Aveti vreo idee ce poate fi, sau din ce cauza, si mai ales ce as putea sa fac sa-i vindec? :?:

viviparu'
14-10-2006, 18:53
Schimba 40-50% din apa.

Pune o lingura de sare grunjoasa la fiecare 10L de apa. Pune si o pastila de Sera Backtopur Direct la fiecare 50L de apa. Nu schimba apa timp de 3-4 zile si in perioada asta hraneste pestii moderat.

Temperatura las-o la 25-26 de grade si mareste aerarea, daca e cazul.

Tine-ne la curent.

Levi
15-10-2006, 15:04
Am fiert apa ieri si am lasat-o sa stea pana azi sa dispara cat se poate clorul din ea. Am gasit si sare grunjoasa neiodata, la cineva... dar Sera Backtopur Direct ce este si unde pot gasi? E weekend nimic nu-i deschis... dar si altfel unde sa caut, maine fiind luni sa ma duc la magazinele cu pesti?
Din pacate masculul care nu manca aseara a si murit... La femela partea inferioara a aripioarei de pe spate si spatele in jurul aripioarei s-a inalbit. Cei doi guppy ramasi insa inoata cu voie buna, mananca dar isi tin aripioarele lipite si se vede pe ei ca ceva nu e in ordine...
Interesant e ca cele 4 zebre si cei 2 sanitari care stau in acelasi acvariu nu sunt afectati de loc... Chiar as intreba, daca pun sare la apa (sau sera backtopurul) nu le voi provoca eu zebrelor si sanitarilor ceva? (Tin sa specific ca nu am acvariu de carantina, ca ala care-l mai am in plus, l-am folosit pentru roiul de guppy mici pe care-i tin separat de cand s-au nascut acum 2 saptamani)

lupul-sur
15-10-2006, 20:04
sarea nu o pui nedizolvata. O dizolvi in apa fiarta si o pui in acvariu. Viviparii si oviparii au sensibilitati diferite la boli. Daca in viitor ai nevoie de sare neiodata este bine sa sti ca iodul din sare este eliminat la temperatura. Adica daca in cuptor vei coace sarea aceasta va elimina iodul!

valibvb09
16-10-2006, 09:10
new15 Lupule, nici nu stii ce mult m-ai ajutat (again :) ) ca n-am gasit sare neiodata nici sa tragi cu tunu'.

Levi
25-10-2006, 00:42
Din pacate a murit si femela, dar ultimul guppy, un mascul s-a insanatosit in urma tratamentului.
Dupa o saptamana de supraveghere am observat ca o zebra leopard inoata foarte greu, isi pierde echilibrul usor... O fi oare aceasi boala ca la guppy sau altceva n-am facut bine? (ex. apa prea calda la 26 grade?)