PDA

View Full Version : Tetrazona stau nemiscati



pac_indahood
02-10-2008, 15:23
Nu stiu de ce dar stau intr-un colt cei 8, si se mai alearga din cand in cand.
Acvariu 55L.
Parca ar fi poze... Imi puteti da vreun sfat, poate s-a mai intamplat cuiva, sau am facut ceva gresit

Silvester
02-10-2008, 15:25
Dacă stau cu "nasul" în jos (la 45 de grade) totul e ok !

ManuNastai
02-10-2008, 15:30
Nu stiu de ce dar stau intr-un colt cei 8, si se mai alearga din cand in cand.
Acvariu 55L.
Parca ar fi poze... Imi puteti da vreun sfat, poate s-a mai intamplat cuiva, sau am facut ceva gresit

De cand i-ai luat? Ce alti pesti mai ai? E plantat bazinul?
Oricum, ideea e ca sunt speriati de ceva...

husky17
02-10-2008, 15:47
ar mai putea fi o cauza: temperatura; daca apa e prea rece, nu o sa-si consume energia fugarindu-se prea mult.

chibitz
02-10-2008, 19:22
Daca abia i-ai pus...mai dureaza putin pana se dau ei pe brazda. Uita-te cu lumina inchisa sa vezi ce fac. Daca sunt activi ii clar ca le e frica de ceva cu lumina aprinsa.

pac_indahood
02-10-2008, 21:34
mai am 2 ancitrus, un lemn si 4 fire de difformis care nu i-a mers prea bine(alge) ieri am facut un schimb de apa si acum au mai disparut, si am aobservat daca, inchid aerul(filtrul face valuri) se face acea pelicula la suprafata apei, si se ingroasa, apa are 25grade, ph 7.

Ei stau inclinati la 45 si cand e lumina stinsa, rar se mai fugaresccate 2.
De precizat este ca stau in coltul opus filtrului, iar inainte am avut guppy in acvariu si i-am dat dr au resuit sa manance niste pui :(
Va multumesc tuturor ca ma ajutati

dan_c
02-10-2008, 22:32
Nu trebuie sa iti faci griji. Acum vreo 10 zile am introdus si eu 2 tetrazone intr-un acvariu nou. Au avut acelasi comportament: ascunsi in coltul opus al filtrului si inclinati, cu botul in jos.
De vreo 3 zile au prins curaj si se plimba prin tot acvariul. Sunt aproape la fel de activi ca atunci cand erau in vechiul acvariu.

chibitz
03-10-2008, 00:35
Nu trebuie sa iti faci griji. Acum vreo 10 zile am introdus si eu 2 tetrazone intr-un acvariu nou. .

Tetrazona sunt pesti de card. Se simt in largul lor numai daca sunt in grup. Ar fi bine ori sa-ti mai iei ori sa-i dai pe cei care ii ai.

@pac_indahood stai linistit....ca nu e nimic grav. Asteapta cateva zile si vino apoi cu vesti.

pac_indahood
03-10-2008, 02:44
Multumesc, am sa va tin la curent.

ManuNastai
03-10-2008, 09:26
mai e o chestie: e cumva acvariul pe hol sau intr-o parte a casei foarte "umblata"? Cred ca e normal la introducerea in noul bazin. La mine au facut asa vreo 2 zile la inceput si fac vreo 2-3 ore de fiecare fata dupa ce imi bag mana prin bazin ptr replantare de plante, sau raspandire de gazon.. ca sa nu mai vorbesc despre schimbul apei... Am observat cu mirare ca sunt al dracului pestisori, gasind o placere deosebita in a-mi deplanta hemianthusul, precum si alte plante stem care inca nu au prins bine radacini. Bafta!

pac_indahood
03-10-2008, 11:20
este la mine in camera