PDA

View Full Version : reproducere de rasbora?????



Shadow
12-10-2006, 20:30
nu stiu daca am nimerit familia de pesti dar am si eu 3 rasbora si cred ca una este femela.are burtica mare si aia 2 o alearga intruna.ce conditii ii trebuie sa depuna?a avut cineva depuneri de rasbora?

Shadow
12-10-2006, 20:42
eu stiam ca rasbora este acel pestisor rosiatic cu un triunghi negru de la burtica spre coada.dar acum am dat search pe google si am vazut alt tip de peste. deci... care este rasbora sau cum se numesc ai mei?

viviparu'
12-10-2006, 22:37
Pai pune si tu o poza cu ai tai, sa ne dam si noi cu presupusul.

Shadow
15-10-2006, 00:30
am descris mai sus pestele.si ma aflat ca este tot rsbora.deci daca a inmultit cineva il rog sa ma ajute si pe mine.

razvan
15-10-2006, 18:27
este de fapt vorba de rasbora heteromorpha...

Shadow
17-10-2006, 20:01
a murit femela de rasbora!! nu a reusit sa depuna,acum cei doi baietei cred ca se vor "juca"intre ei!

Gabii
05-02-2007, 07:41
Va salut!

Prin Decembrie m-am pricopsit cu multi pesti, printre care si niste Rasbora.
Initial, nestiind mai nimic despre ei, in afara de faptul ca se inmultesc prin icre, am zis ca-i dau pe toti. Dupa ceva vreme, m-am cam indragostit de ei. La fel s-a intamplat si cu cei 4 sumatrani.
Am ramas cu trei rasbora, 2 masculi si 1 femele ce are pieptul bombat, burta umflata ... se pare ca plina de icre saraca.
Am posibilitatea ca de miercuri sa mai amenajez un acvariu, de 88 litri brut. Am posibilitatea ca sa il umplu cu apa din alte acvarii ciclate, sa ii pun un filtru intern din alte acvarii ciclate etc. Plante - pentru ca va avea o inaltime relativ mica (40cm, coloana de apa maxim 35 cm!) ma gandesc la valisneria pitica (am cateva tufe), Cambomba Caroliniana, Anubias var nana si niste Cryptocoryne, deci vor fi plante din prima zi. Nisipul pentru substrat e deja pregatit in baie, asteapta sa vina acvariul ;) .
Vreau sa va intreb:
1 - Ce conditii trebe la apa pentru ca cei trei sa depuna?
2 - In afara de plante - mai trebe cumva sa amenajez ceva prin acvariu? Adica plasa sau alte chestii??
3 - Va rog daca se poate, cei care ati inmultit pana acum rasbora, sa imi dati un raspuns, ca nu prea stiu ce sa fac... deh, incepator...
4 - Daca nu e deplasata intrebarea mea - intreb acelasi lucru pentru sumatrani. Am 3 masculi si 1 femela plina de icre.. si nu prea stiu cum sa fac cu ei sa depuna...


???

Shadow
19-02-2007, 21:50
poate raspude cineva,nu de alta dar daca nu putem crea condtii pt depunere am obs ca femelele mor destul de repede(dupa cum puteti vedea mai sus ca am patit)

oviliv79
19-02-2007, 22:26
off topic....rasbora nu trebuia sa fie la.....Cyprinidae ???


on topic...teoretic reproducerea nu e asa problematica(practic nu stiu) ;)

o apa moale de 1,5-2grade gh si un ph 6 temperatura25-26 grade bazinul de reproducere sa fie cu fund intunecat. depun dimineata dupa dansul nuptial,femela intorcandu-se cu abdomenul in sus sub o frunza,masculul incovoindu-si coada in jurul femelei si apoi expulzand icrele si fecundandu-le.Dupa depunere parintii se scot.Inaltimea coloanei de apa se scade la 10-12 cm. Puii eclozeaza dupa 24-30 ore si dupa 3-5 zile inoata liber.....

bafta ;)

razvan
20-02-2007, 08:31
"in mare"

bazin fara substrat max 20 l, cu un anubias, sau o butaforie din plastic, cu frunze relativ mari, gen bacopa caroliniana (poate chiar si mai mari), un burete cu bolborositor, care sa creeze un curent fin de apa..

apa moaleeeeeeee, "sa se scurga printre degete" si MAI MULTE PERECHI!!!!
fiind pesti de cird, le place "in grup" ;)

femela va depune icrele pe spatele frunzei, intorcindu-se cu burta in sus.
dupa depunere se scot parintii.

Juwel
05-09-2007, 22:03
Razvane am tot ce trebuie, inclusiv 4 rasbore. Am vazut ca doua din ele "danseaza", in paralel cu miscari de du-te vino. E cazul sa-i pun in maternitate?

Juwel
05-09-2007, 22:17
Altcineva? O parere?

oviliv79
05-09-2007, 22:55
pune-i la reprodus si gata,daca poti sa le asiguri o apa ''ca la carte''....si ei par ca vor acest lucru....