PDA

View Full Version : acvariu rotund - bol



ionutlatcan
12-10-2006, 13:25
salutare. am primit cadou un bol de vreo 10 litri si ma gandesc sa fac ceva frumos pentru la birou. am cumparat o cioata micuta, un anubias micut, am nisip, pietris si un filtru aquael mikro. rugamintea mea este sa-mi spuneti:

1. pot sa pun in el apa din acvariul de acasa ( ma gandesc ca e deja ciclat si ar fi mai simplu)?
2. daca substratul e bun
3. daca filtrul este bun
4. ce pesti sa pun in el
5. cateva sfaturi pentru intretinere (parca volumele mici au nevoie de atentie sporita)
6. ce tip de iluminare pot sa folosesc - eu ma gandeam la o veioza cu bec de maxim 40.

lupul-sur
12-10-2006, 13:51
Betta, mascul voalat.

ionutlatcan
12-10-2006, 14:01
la asta ma gandeam si eu. dar intotdeauna as vrea sa mai aud si alte pareri....
am o colega de birou care imi tot zice ca aduce 2-3 xifi ca la ea s-au cam inmultit; oare mere cu xifi???
bine dar in afara de peste...care cred lupule ca o sa fie cum ai zis tu...ma intereseaza celelalte aspecte.

seriserj
12-10-2006, 15:08
eu zic ca mai bine pui apa proaspata si-l lasi la ciclat,dac folosesti veoza pune un bec economic cu astea incandescente nu ai ce sa faci!

lupul-sur
12-10-2006, 16:44
Este xifo si acesta este un peste de spatiu larg.

viviparu'
12-10-2006, 22:36
Singurul peste care ar merge este betta. In rest ii chinui inutil. Mai bine te faci ca ai scapat bolul pe jos...

ionutlatcan
13-10-2006, 09:42
gata. am adus bolul la birou, am pus in el pietrisul, cioata, anubiasul fixat pe cioata, doi pumni de pietris din acvariul de acasa, filtrul, veioza. le-am dat drumul sa mearga. arata super bine. astept acum sa se cicleze si ma duc sa iau un beta tinerel sa-l bag la garson.
vad ca alte sugestii in afara de pesti nu mi-ati dat.....inseamna ca totul e ok.
revin cu poze

.

andu
13-10-2006, 13:05
...nu era parca o "teorie" cum ca pestii nu se simt bine in spatii care nu au colturi? (rotunde complet)..deoarece nu au punct de reper?
ma insel?, nu-mi aduc eu aminte?, mai stie cineva de "vorba" asta?

daca e o prostie..ignorati..

razvan
13-10-2006, 13:46
nu o ignoram, nu e o prostie, si intr-adevar mai stiu si altii teoria asta ;), numai ca nu era cu "punctil de reper"

lupul-sur
13-10-2006, 14:25
Am propus betta din varii motive:
- nu este peste pretentios nici la oxigenare, nici la spatiu, nici l calitatea apei;
- nu are nevoie de spatiu mare de miscare si astfel faptul ca vasul este rotund il afecteaza mai putin.
In fine daca v-a avea o ramurica si o planta in vas cred ca v-a fi oka.

andu
13-10-2006, 15:30
...nu era parca o "teorie" cum ca pestii nu se simt bine in spatii care nu au colturi? (rotunde complet)..deoarece nu au punct de reper?
ma insel?, nu-mi aduc eu aminte?, mai stie cineva de "vorba" asta?

daca e o prostie..ignorati..
da' cu ce?..ca acu' chiar sunt curios..

seriserj
13-10-2006, 19:29
stiu si eu de ``teoria``asta de cand sunt mic si cica pesti ar ameti daca stau in recipiente rotunde :shock: :grin:

romelian
16-10-2006, 19:22
Daaaaaaaaa....Ametesc rau de tot,iar daca mai au la bord si vreo trei,patru berici,s-ar putea de atita invirtit sa levina rau si sa vomite peste tot,pe decor buturuga etc.Noroc ca nu ai un filtru wet&dry,ca mirosul de boritura s-ar imprastia in tot biroul si cine ar mai putea munci...?
Ce sa-i faci asa-i cu pestii astia betivi inraiti(invirtiti)...!...?...! :partyman:
Afost o glumaaaaaaaaaaaa......................hic! :blackeye

lupul-sur
17-10-2006, 23:32
:)

lupul-sur
17-10-2006, 23:33
:)

romelian
18-10-2006, 19:01
new7 new7 new7