PDA

View Full Version : Noul meu acvariu



lupul-sur
11-10-2006, 12:36
Am reusit sa imi dau drumul la noul meu acvariu. Are 326 litri brut. cred ca netul este undeva pe la 260, deocamdata lumina putina dar astezi montez pentru inceput 5 neoane de 36 wati philips 965, o radacina super de mangrova si un mopan micutz. Ca sa nu am probleme cu ridicatul la suprafata a mangrovei am lipit-o de o piatra. Mopanul este pun pe o serie de grote formate din 3 lespezi de granit. Am fost nevoit sa pun pestii fara sa pregatesc cu atentie tot acvariul datorita unor necesitati dincolo de vointa mea. Mai este mult de munca si voi revenii cu descrierea exacta a acvariului meu. Sunt super fericit ca am reusit , nu as fi putut sa o fac fara ajutorul multor oameni de bine.
Sunt la fel de bucuros ca al meu post cu numarul 700 este cel ce anunta aceasta realizare. Celor carcotasi: chair este o realizare pentru care am muncit enorm!

sorel
11-10-2006, 13:23
Sa-l vedem , sa-l vedem ..... :P

seriserj
11-10-2006, 13:27
Felicitari!
cred ca suntem multi care visam la un asa agvariu!

discus77
11-10-2006, 13:30
Te felicit Lupule.Ma gandesc ca arata foarte bine acvariul tau.Ce pesti au onoarea sa locuiasca in acvariu?Baga niste poze sa-l vedem si noi.Ma gandesc ca esti forte bucuros si mandru de acvariul tau,cunosc aceasta stare :grin: si cred ca oricare pasionat de acvaristica se simte in al noualea cer cand realizeaza ceva frumos.Si ce poate fi mai frumos decat o bucatica din natura.
Numai bine Lupule. ;)

lupul-sur
11-10-2006, 14:19
Bucuros? Epuizat. Mai am mult de lucrat la aspectul artistic si nu o sa il vedeti curand este crud si nici nu arata inca bine. Poate peste o luna.
Am bagat pestii din acvariile pe acre le aveam, nu m-am indurat sa ii dau sa bag pestii pe care ii doream. Patru guramii din care trei albastrii un mascul si doua femele si unul galben. Urmeaza sa mai iau doua femele galbene. Doi gibiceps care chiar nu isi au locul acolo, 5 fosillis, cory paleatus, ancistrusi. Cory si ancistrusi sunt in cantitati de la nasu sa traiasca:). Apropo prin amabilitatea lui coarne am si un pleco :).

valibvb09
11-10-2006, 15:06
Ai reusit, in sfarsit! new7 Ma bucur mult pentru tine si pentru locatari ... sunt convins ca o sa faci tot posibilul sa le fie foarte bine.

razvan
11-10-2006, 15:27
pune si tu un link , sa nu cautam ca babuinii de preerie...

lupul-sur
11-10-2006, 22:00
Am luat in seara asta 5 socluri de neon cu aprinzator electronic de 36 wati. Le-am montat, am pus neoane tld 965 pro philips. Provizoriu drept capac am pus carton cu folie reflectorizanta peste acvariu. Urmeaza sa fac capac din parchet laminat de 8 mm. Nu are rost sa insist cat sunt de bucuros. Parca toate s-au potrivit.
Razvanel mama daca vrei poze vino sa le faci ca sti unde stau. Si fac cinste si cu o cana de tuica fiarta la umbra acvariului meu!

steff
11-10-2006, 22:47
unde-i lupule acvariul?, ori eu am imbatranit si nu mai stiu unde sa caut, ori nu este acvariul la galerie. poate poui un link spre zona in care sa-l poata vedea si "retina" mea ;) :lol: . sunt convins c-ai facut treaba buna...dar hai sa-l vedem.

lupul-sur
11-10-2006, 22:51
Dragii mei cititi mai bine posturile mele
Nu am pus nimic la galerie. cine vrea poze poate sa vina la mine sa le faca. Am spus mai halim si o tuica fiarta.

razvan
11-10-2006, 22:59
o rezolvam noi si p'asta. am rezolvat altele mai complicate...

lupul-sur
11-10-2006, 23:00
Tocmai fierbe nevastamea tuica!

Johnny
11-10-2006, 23:03
Numai spatele lui Johnny si al lui Lupu stiu cate kg are acvariul ala , fiind din sticla de 12 mm si cu fund dublu :mrgreen:
Noroc ca l-am lipit in casa ca daca era sa-l aducem de undeva ,acum scriam de la terapie intensiva ;new46
Oricum a iesit foarte frumos , are adancime mare si inaltime buna pentru cati echinodorus a plantat ,si daca mai punem la socoteala si 15 Kg de substrat feritlizat JBL Aqua Basis avem reteta unui acvariu de succes. ;)
PS : Cand zic adancime ma refer la cat de lat este acvariul , sa nu creada cineva ca m-am tampit.