PDA

View Full Version : Caras



Strife
06-10-2006, 16:13
Am un caras auriu iar de vre-o 3-4 zile nu mananca, nu prea inoata si sta langa filtru(in dreptul bulelor de aer) ori se mai aseaza intr-un colt al acvariului. De 2 ori la vazut plutind la suprafata cu burta in sus , in rest sta mai tot timpul langa filtru . Ar putea sa fi inghitit prea mult aer motiv pt care sa pluteasca?
Ce ma ingrijoreaza mai tare este k nu mananca chiar nimic. Inainte il hraneam cu troco crumble si se simtea bine , insa nu am mai gasit granulele astea si am schimbat mancarea . Se poate sa nu manance din cauza faptului k am schimbat mancarea? Acum folosesc granule de la tetra insa nu mananca.
Ce pot face?

lupul-sur
06-10-2006, 16:41
Incearca o cura cu mazare fiarta si inghetata. Carasii sunt pesti foarte lacomi si astfel de ocluzii sunt destul de intalnite la ei.

viviparu'
06-10-2006, 17:54
Cumpara mazare inghetata, fierbe-o si dai sa manance, dupa cum s-a spus si mai sus.
O alta metoda pe care o poti incerca este sa scoti pestele pe o carpa bine umezita si sa-i masezi usor abdomenul ca sa elimine aerul. Dar grija mare cum il masezi, ca sa iasa din el doar aerul. :lol:

Strife
07-10-2006, 13:48
Am facut tot ce mi-ati recomandat, dar din cate vad mazare nu mananca. Azi am observat k i-au aparut niste puncte rosi pe coada si sta mai mult la fundul acvariului. As mai putea face ceva?

nike
12-10-2006, 11:41
Punctele rosii de pe coada sunt sangerii?
S-ar putea sa fie bolnav, dar tot ar trebui sa manance cat de cat.Din cate spui tu s-ar putea sa aibe o afectiune interna!
Daca petele de pe coada sunt sangerii, poti sa-l tratezi cu bactopur si sa ridici temperatura treptat 28-30 grade maxim! Apa o sa capete un aspect paclos, dar nu te speria! Bineinteles tratamentul sa-l faci intr-un acvariu de carantina sa nu afectezi ceilalti pesti sau eventuale plante desi la carasi plante?...

Strife
12-10-2006, 13:53
Da cred k acele puncte de pe coada era sange , l-am vazut chiar si eliminand sange pe branhi. Casarul a murit insa as fi vrut sa stiu ce ar fi putut provoca boala. Putea sa fie din cauza hranei?

nike
12-10-2006, 14:24
Nu! NU cred ca schimbarea hranei putea duce chiar la moartea pestelui!