PDA

View Full Version : Depunere Macropodus Opercularis

gez
11-09-2008, 14:37
Salutare,

De 2 zile am primit de la marzzx o pereche de macropodus opercularis, iar de indata ce i-am cazat la mine, in acvariu mare si le-am luat si plante de suprafata, masculul a inceput sa faca cuibul din spuna si azi am vazut cum se imbratiseaza cu femela si depun icrele in cuib.

Problema e ca acel cuib e in acvariul comun, unde mai am si xifo mari, care baga in gura tot ce misca.

Ce ar trebui sa fac? Sa scot mascului si icrele si sa le pun intr-un acvariu separat? Sa scot doar icrele? Sa le las in acvariul comun?

p.s. Masculul asta e tatal perfect, nu s-a miscat de langa cuib, isi alunga femela din zona, nu lasa alti pesti sa se apropie de coltul acvariului unde e cuibul. Mereu aranjeaza icrele cu botul, le misca, le aduce de la margine catre mijloc, le mai face bule dedesubt. Daca imi pun degetul pe acvariu, in zona icrelor vine si ma ataca, e tare. Jos palaria!

Gaia
11-09-2008, 20:17
Daca acvariul e mare si foarte bine plantat, mai ales cu plante de suprafata, mai scapa unu-doi-trei la fiecare depunere.
nu stiu daca merge sa muti icrele, adr merge sa muti puii care inoata deja liber intr-un alt acvariu cu aap abia scoaas din acvariul mare. Eu i-am prins cu ... lingura. Nu ii vei scoate pe toti, dar destui. ei stau aproape de suprafata si dupa ce incep sa inoate. Pana atunci tatal lor i va pazi foarte bine, vor scapa foarte multi, ai sa vezi. Pericolul e cand inoata si se departeaza de mascul, atunci ii prind 'dusmanii care pandeste' :mrgreen: .
Cel mai usor ti-ar fi sa nu iei nici o masura acum, daca scapa vreunul bine. Iti vor depune iar in cateva saptamani. Daca vrei pui multi, poti scoate perechea la depus, dar acvariul de depunere sa aiba minim 50 l ca astia fac multi pui si au rata de supravietuire foarte buna.
Vezi la depunerea asta sa nu iti jumuleasca xipho, macropodusii devin lei cand e vorba de aparat cuibul.

gez
11-09-2008, 21:45
acvariu este supraplantat, mi-am introdus niste red cherry, si de cand i-am pus, am vazut unul singur o singura data.

sa zicem ca aprox 75-80% din volumul acvariului e ocupat de plante, buturugi, si la suprafata am cam jumate de luciu de apa acoperit.

Si de xifo, azi a patit-o unul, femela Macropodus l-a muscat si am vazut cum a scuipat apoi solzi rosii de la xifo.

Oricum, acvariul e impartit in 2, jumatea in care stau Macropodus, si jumatea in care stau restul pestilor, cred ca de frica.

Si cum zici, masculul e mereu acolo si tot aranjeaza icrele, si are mare grija de ele.

Eventual mai iau plante de suprafata, sa aiba unde sa se ascunda puii de la macropodus.

p.s. am observat ca femela e agresiva doar in preajma cuibului. cand masculul o alunga, si ajunge printre ceilalti pesti, nu are treaba cu ei. problema e cand le incalca vreun curios teritoriul :)

Gaia
12-09-2008, 03:07
Cunosc povestea cu impartitul acvariului :mrgreen:
Ai grija cu crevetii, mie mi i-au mancat si pe red cherry adulti. Ii vanau organizat, amandoi pe acelasi crevete pana il oboseau si il prindeau ;new45
In schimb pe macropodusii nascuti in acvariu cu creveti nu i-am vazut sa se dea la ei, dar oricum abia mai vezi cate un red cherry (si ala mort de frica, pe sub mopani) la mine in acvariul mare ca mi i-au casapit si macropodusii si rainbowfish, noroc ca am salvat o parte din cei mai frumos colorati intr-un acvariu mic.

gez
12-09-2008, 09:28
la mine din fericire sunt atatea locuri de ascuns, incat nici eu nu i-am mai vazut. am facut fundul acvariului "crevet friendly" au o buturuga mare, scobita pe interior, cu mai multe iesiri, destul de mare pentru creveti dar prea mica pentru alti pesti pentru a intra. mai e si a 2-a buturuga asemanatoare, si plante foarte dese pe fundul acvariului, asa ca nu-mi fac griji in privinta lor.

acum s-au facut 24 de ore de la depunerea icrelor, in cat timp vor ecloza?

marzzx
13-09-2008, 10:41
La mine au eclozat dupa 2-3 zile la 26 grade C.

gez
14-09-2008, 12:59
eu am 24 de grade in bazin.

vineri mi-au depus, azi dupamasa ajung inapoi in Cluj, sper sa fie ok pestii :)

am facut si niste videoclipuri cu depunerea, cand voi avea timp sa le editez, le voi pune pe site.

Later Edit:

Am ajuns acasa, majoritatea icrelor au eclozat, daca nu chiar toate. E plin de pui la suprafata apei, inca mai sunt bule, si sunt ascunsi printre plantele plutitoare.

Am uitat neoanele aprinse de vineri si pana acum, si am vazut ca plantele au luat stapanire pe acvariu, mai ales cele de suprafata si cabomba.

In alta ordine de idei, Razboiul Stelelor e copil mic pe langa ce-i la mine in acvariu. Masculul isi alunga femela din zona puilor, si ea ajunge in zona de guppy si xifo, iar acolo se ia de care apuca.

Sunt tare violenti, si cat de curand le iau alt bazin si-i pun acolo, sa fie doar ei cu puii.

Gaia
15-09-2008, 12:53
Este cel mai bun lucru pe care il poti face.
Deocamdata, la un moment dat va parea ca au disparut toti puii sau chiar asa se va intampla. daca lasi plantele in pace vreo luna, s-ar putea sa te trezesti deodata ca ai niste pestisori noi in acvariu. Nu e garantat, sa nu fii dezamagit daca nu gasesti nimic. e ca si cu puii de xipho care mai scapa (desi tu avand macropodus in acvariu banuiesc ca la tine nu scapa multi :p)

gez
16-09-2008, 13:50
Au aparut si niste pui de guppy, dar sunt mult mai mari decat cei de Macropodus, iar masculul care isi apara puii, ii apara si pe cei de guppy. nu-i vaneaza, si alunga orice peste care se apropie de zona lui.

Si am uitat sa zic, am scos cam 200 de pui din acvariu cu lingurita, 2 ore m-am tot chinuit. Si din pacate au mai ramas in acvariul principal de doua ori mai multi decat am reusit sa scot (asa ochiometric)

Azi au inceput sa manance si niste SERA Micron.

gez
23-09-2008, 23:30
La nici 2 saptamani dupa prima depunere, azi am observat o gramada de icre la suprafata apei, in zona unde au facut cuibul si tura trecuta.

ieri ma uitam la femela de macropodus ca avea o burta imensa, si azi vad ca-i plin de icre din nou.

ceilalti pesti care au ramas in acvariu au invatat cum sa se ascunda si sunt pe sus printre plantele plutitoare mai mereu.