PDA

View Full Version : Asta da forum. Bine v'am gasit!!!



eye4spot
03-10-2006, 01:46
In primul rand salutare la toata lumea.

Un forum bine organizat si cine are grija de el felicitarile mele. Si acum sa discutam despre ce ne place, acvaristica. Am 2 acvarii unul de 100l si celalalt de 200l, ma rog +- 2% :P. In cel mic am neoni (vreo 9) si vivipari(guppy) vreo 4 perechi si ca plante...valisneria, bacopa, o specie lunga de culoare verde gen cabomba dar mica cu anvergura "bombei" mult mai mica si un echinodorus(lunga si nu foarte lata frunza). Pietrisul format din turba, strat de nisip(cam mare cei drept 6 cm) si pietris granulatie mica 3-4cm, multe pietre maricele si o buturuga. In cel de'al 2'lea acvariu am scalari (negri, albi,cu dungi) iar ca plante echinodorus, bacopa caroliniana, anubias nana(pitic), eleocharis (iarba par), cryptocoryne balansae, elodea, valisneria asiatica, valisneria spiralis, valisneria gigantea (mai mare de 1m), cabomba, trifoi cu 4 foi( nu stiu denumire), cred ca o specie de alternanthera(destul de lunga rosiatica, cu frunzulite mici), o specie cu frunza lata si la fiecare frunza ies radacini(de culuare verde), si 3 specii care nu le stiu denumirea(poate ma ajutati voi).Substratul format din turba, strat fin de nisip si pietris granulatie mica 3-4cm.

De scalari ma ocup de 2 ani, de cand am si acvariu de 200l, acum vreo 2 luni au inceput sa depuna si nu se mai opresc (am avut si 2 ponte in acelasi timp, sa fi vazut atunci macel), sunt 6 perechi. Problema fiind cam multi uni isi mananca icrele fiind si la prima(cel mult a doua) depunere, cand depune doar o pereche e loc destul.Dar probleme cea mai mare e cu albire icrelor (daca incerc sa le intep cu un ac si sa le iau de acolo pe cele albe, toate in jurul lor se albesc, le scot si pe acelea se albesc si celelalte :(. Nu au reusit pana acum nici unele sa eclozeze. Am incercat si alta strategie, cu un alt acvariu mai mic 20l sa rup frunza sa o pun intr'un pahar cu apa (in acvariu de 20l pusa apa din acvariu mare) si sa o montez acolo, aerisierea am facut'o cu o mica pompa care misca usor fara sa deranjeze icrele de pe frunza, dar tot degeaba, icrele s'au albit in totalitate. Experienta mea nu s-a lovit cu astfel de probleme deci nu stiu cum sa ma comport, de inmultit vivipari nu am avut probleme si pot spune ca am reprodus apoape toate speciile care sunt pe piata, ca ovipari nu foarte bogata experienta dar la fel fara multe probleme (betta, zebre, leeri, gurami,...) inca nu am ajuns la discusi si inca nu ma tenteaza.

La capitolul hrana nimic special, la neoni si gupi purici de balta uscati si hrana uscata, la scalari am fulgi si nutrifin(pt ciclide mai mare, plutitoare) mai le dau si hrana vie (tubi, larve) o data pe saptamana dar cu frica.

Stiu ca o sa mi se aduca multe critici, care sunt binevenite si cu argumente ;)

Intrebari am o gramada dar mai intai sa ne cunoastem pt o buna colaborare. :lol:

seriserj
03-10-2006, 11:24
na fiecare face ce vrea da tubi astia sunt periculosi dak nu sunt tratati termic si mai devreme sau mai tarziu sigur te alegi cu o epidemie,eu de exemplu am un agvariu de 20l unde am numa gupi astia se reproduc intruna si cu pui hranesc alti pesti si am scapat de problema ,hrana vie si epidemi,
acum cu icrele tale:si eu am avut problema asta cand a depus o pereche de ramirezi;eu am cumparat un medicament,si astept o noua ponta.De aici i las pe cei mai mari sa vina in ajutoru nostru pt ca si eu vreau sa aflu mai multe!

eflorian
03-10-2006, 13:15
Bine ai venit pe acest forum. In problema scalarilor nu te pot ajuta deoarece nu ma ocup de acest "subiect", dar in legatura cu mancarea as vre sati recomand sa renunti la pureci de balta uscati deoarece pe langa faptul ca au un aport foarte redus la dezvoltarea pestilor, este un puternic purgativ si pestii nu se aleg decat cu un tranzit intestinal rapid si atat. Sunt atatea varietati de mancaruri pentru pesti pe piata si vitaminizate si sigure pentru hranirea lor incat e pacat. Cat despre tubi si eu folosesc dar cu prudenta. In rest o activitate placuta pe acest forum.

Sicmar
03-10-2006, 17:24
Multe perechi de scalari in 200 l apa. N-ai razboaie ?
Icrele se pot albi din varii motive:
a). Lipsa de experienta a scalarilor, care nu le ventileaza suficient.
b). Parametrii apei nepotriviti (Ph, Kh, variatii de temperatura).
c). Prea multe ciperci (fungi) in acvariu (daca apa nu este schimbata la timp). Ajuta si albastru de metil pentru ponderarea fungilor.

eye4spot
04-10-2006, 04:29
@sicmar
Razboaie nu sunt pot spune, numai cand depun doua perechi atunci avem probleme. Crescand impreuna de mici s'au adaptat si au invatat sa convietuiasca impreuna.
Dupa cum am spus, nu se mai opresc din depus, joi era o pereche care a depus (pana sambata toate icrele se albisera) acum observ alta pereche ca si'au inceput dansul. Imi pare nespus de bine dar daca asi avea si ocazia macar acum sa vad 1 pui ce fericit asi fi.
Parametri apei sunt verificati si sunt in regula, variiati de temperatura nici atat( incalzitorul e in regula. Ciupercile ies din calcul(nici unul nu are o particularitate care sa'mi dea de banuit. Cantitate din apa e schimbata periodic, filtrarea ok. Nu stiu care ar putea fi problema.

@eflorian
Astept sa'mi recomanzi ceva ce ai incercat tu (in materie de mancaruri pentru pesti pe piata si vitaminizate si sigure). Si o sa incerc.

@seriserj
Ce faci tu acolo cu guppy nu este frumos, si daca tot faci mai bine nu zi in gura mare. Si in 20 litri. Nu am nimic cu tine, sanatos sa fi. Dar si borcanu cu muraturi e mai mare. ;)

RoTi
04-10-2006, 18:37
Bine ai venit prietene...aici e locul unde poti chiar sa inveti cva...asta dak ai nevoie :P

Bafta! :D

razvan
04-10-2006, 20:24
pai poate il inveti chiar tu... vad ca sunteti "extrem" de apropiati, atita timp cit postati de la acelas ip...

mamulos
04-10-2006, 21:26
owned.

RoTi
05-10-2006, 13:46
:lol: pei poate suntem vecini de bloc..poate de aia i'am si zis prietene...poate impartasim aceeasi pasiune...si suntem totzi pe pasiv cu ip care pleak...dar e doar poate :lol:

k..poate pot sa si sufar de dubla personalitate :grin: