PDA

View Full Version : ce peste e ?//???



oviliv79
02-10-2006, 20:32
am doi pesti (pui) cam de 4 cm albinotici si cu ochii rosii......sunt cei mai rai..nu conteaza ca sunt pe langa el si gurami mai mari pt. ca atunci cand vor ii ciupe pe toti.....intrebarea e... ce specie ar putea fi ??? sa fie oare marcopodus ??? am si o poza pe net
http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-albinotic-578.htm

carasu
02-10-2006, 21:57
Gata...i-am vazut si m-am linistit am avut impresia din ce ai spus ca sunt cichlasoma dar nu sunt, poza nu este prea clara, posibil sa fie macropodus sau tot gurami oricum sunt inruditi si merg impreuna.

Coarne
02-10-2006, 23:48
E macropodus cu siguranta, am si eu un exemplar matur din specia aceasta, nu-ti face probleme nu le fac nimic guramilor atata timp cat nu ii calca pe nervi (vezi ca este foarte agresiv in schimb cu masculii din specia lui si se ciomagesc destul de tare, si daca poti sa iei doua femele la un mascul este perfect pentru ca le alearga si pe ele).

oviliv79
03-10-2006, 09:53
banuiam ca sunt marcopodus.........si cred ca amandoi sunt masculi ca au aripiorele ascutite.....cel putin aia anala e ac......cred ca trebuie sa dau unu la schimb ori sa caut de undeva femele.....daca gasesc...

stateionut
05-10-2006, 09:50
am si eu unul la fel.e mascul daca ar fi sa-l luam dupa caracteristicile guramilor.dar aveti idee daca ii gasesc pereche sau se imperecheaza cu guramii?

Coarne
05-10-2006, 09:57
Nu, nu se imperecheaza cu guramii de multe ori nici macar nu ii baga in seama! Pereche gasesti insa nu am vazut din varietatea albino, in orice caz daca gasesti femele cumpara-i doua, daca nu el nu se supara prea tare daca sta singurel, oricum obisnuieste sa "doarma" foarte mult la suprafata apei sau pe fundul acvariului ,nu sunt pesti foarte activi decat in momentul in care sunt nervosi (alt mascul) sau foarte excitati (cand ii hranesti), in rest nu te supara cu nimic si in plus sunt niste pesti foarte rezistenti la boli sau alte conditii.

oviliv79
05-10-2006, 20:04
daca iau pereche de alta culoare are ceva??? .....albinotic + alta culoare = sanse de pui ????

raresr
06-10-2006, 00:59
cred ca este guramii, macropodus culoare alba nu am auzit si nici nu am avzut, este guramii sigur, astia rasa pitica sunt mult mai agresivi decat ceilalti mai amri, nu s eimperecheaza decat cu guramii pitici, exclus cu guramii albastri sau aurii.
La treaba cu imperecheatu intre guramii si macropodus nici gand de asa ceva....

Coarne
06-10-2006, 14:58
cred ca este guramii, macropodus culoare alba nu am auzit si nici nu am avzut, este guramii sigur, astia rasa pitica sunt mult mai agresivi decat ceilalti mai amri, nu s eimperecheaza decat cu guramii pitici, exclus cu guramii albastri sau aurii.
La treaba cu imperecheatu intre guramii si macropodus nici gand de asa ceva....
Ca sa nu mai existe dubii in privinta speciei am pus un link unde gasiti toate varietatile de macropodus posibile si http://images.google.ro/images?q=macropodus+opercularis&hl=ro&btnG=Caut%C4%83+Imagini daca te uiti atent si la forma botului o sa descoperi o mare diferenta intre cele doua specii, guramii au gura mai mica in timp ce macropodusul are buzele groase si mari la fel si aripioarele si mai ales coada! Iti spun ca exista pentru am unul in acvariul meu.
@oviliv79 in privinta perechii de alta culoare nu stiu ce sa-ti spun pentru ca eu am avut o pereche de aceeasi culoare si masculul a batut femela pana a omorat-o, poti sa incerci insa pentru a se imparti bataia cumpara doua femele.

Johnny
09-11-2006, 14:47
Si mie tot a gourami(trichogaster trichopterus) imi seamana , nu are coada de macropodus.

oviliv79
10-11-2006, 12:56
100% este marcopodus...m-am uitat atent la buze, aripioare pectorale , coada (se alungesc colturile)....uite asa arata....... http://www.wetwebmedia.com/Anabantoids/Macropodus_opercularisAQ.jpg

raresr
12-11-2006, 18:06
daca imi aratai imaginea iti spuneam clar ca ii MACROPODUS :)) si eu am 5 bucati

oviliv79
12-11-2006, 20:21
asta e..dar problema e ca amandoi sunt masculi si NU gasesc femele..... :cry: au cam 5 cm

raresr
13-11-2006, 20:44
eu am o femela si 4 masculi

oviliv79
13-11-2006, 21:20
si mai rezistaaa?????? :lol:

raresr
14-11-2006, 17:53
de 1 an ii am dar niciodata nu au umblat masculii dupa femela

oviliv79
14-11-2006, 18:39
or fi ..''eunuci'' :lol:

ionutlatcan
16-11-2006, 13:54
daca e macropodus s-ar putea sa reziste. se poate ca baietii fiind in numar mai mare sa se mai ia cu o tabla, o berica, o bataie baieteasca si sa mai lase femela in pace.

oviliv79
24-11-2006, 19:44
siii....totusi cred ca am o pereche. new11 .credeam ca sunt masculi dar la unu aripioarele s-au alungit mai mult si e mai colorat (daca pot spune asa dat fiind ca sunt albinotici) ;) ...adica o nuanta galben-portocaliu...ce nu inteleg eu de ce asa zisa femela (care are aripioarele fara alungiri si e alba) il fugareste pe mascul ???????oricum am sa-i tin separati o saptamana (cum am citit intro carte) si pe urma am sa incerc sa-i reproduc..(au 4 cm fara coada) ;)