PDA

View Full Version : tetrazona mort



LittleJ
02-10-2006, 14:15
salut am acvariul de 180l brut plante substrat o buturuga...10 tetrazoane (9 acuma) 2 scalari 3 xifo 2 agamyx 2 ancistrusi 2 cory 3 pomacea 4 neritine...well problema mea a inceput joi seara cand am venit de la work am observat puncte albe pe o tetrazoana am suspectat ca e gris am inceput tratamentul imediat ( ridicat temperatura 28 de grade pana vineri, 16lingurite de sare grunjoasa, 10-11 picaturi de albastru de metil, vineri seara ridicat temperatura la 30gr) acum am inteles ca ar trebui 4-5 zile tinuta temperatura asa...toate bune si frumoase azi ( luni ) dimineata cand i'am hranit erau toti desi 2 mai ametiti (asta pe la ora 9) la ora 14 am gasit o tetrazoana pe fundul acvariului mort :( cat despre gris abea acuma pare sa dea inapoie...nu stiu ce sa ma mai fac am gresit eu tratamentu ? ps scalari si xifo nu par a fi afectati...

carasu
02-10-2006, 17:49
Parazitul care provoaca boala respectiva nu poate trai intr-o apa a carei temperatura este de peste 27 de grade si nici in ape salmastre cu o concentratie de sare de peste unu la suta. Deci..., ai facut bine cu ridicatul temperaturii si cu sarea. Mai ai de asteptat insa ptr. ca parazitii respectivi supravietuiesc cca. 10 h intr-o apa cu temperatura mai mare de 27*, asa ca lasa temperatura ridicata cel putin o saptamana. In acelasi timp umbla la concentratia de sare, se pune o ligura de sare grunjoasa la 10 l de apa, deci... Albastrul de metil este frectie la un picior de lemn asa ca fuguta la magazin si cumpara verde malachit - daca flaconul are 30ml pune-l pe tot direct in acvariu concomitent cu cresterea aerarii apei si bineinteles mentinerea ridicata a temperaturii. Rezultatele vor fi vizibile in 24h (sper sa nu fie prea tarziu si boala sa fie intr-un stadiu mai avansat), iar dupa 3 zile schimba un sfert din apa din acvariu cu alta proaspata concomitent cu spalarea buretelui de la filtru. Dupa ce scapi de boala si isi mai revin pestii tai asta cam dupa cam 2 saptamani iti recomand o curatenie generala in acvariu care consta in golirea acvariului, dezifectarea lui, a plantelor si a ce mai ai tu in el (substrat, pietre, buturugi etc., le poti oparii cu apa fiarta) cu o solutie de verde malachit (atentie la manipulare ptr. ca este toxic ptr. om si mai si pateaza pielea, hainele si in general tot ce atinge) si preventiv repetarea ptr. 3-4 zile procedeul cu ridicatul temperaturii si iti spun de pe acum ca o sa scapi de boala. Multa bafta!!!

Coarne
02-10-2006, 19:29
Ce tot aveti mai oameni buni cu verdele de malachit???? Grisul se trateaza cu sare, temperatura ridicata + schimburi de apa (este un post foarte bun si complet despre lucrul acesta) nu cu tot felul de chimicale si in plus verdele de malachit este OTRAVA, faceti si voi un pool aici si intrebati cati oameni si-au otravit sau intoxicat pestii cu verde de malachit! Probabil tetrazona a fost prea slabita ca sa reziste tratamentului, lucrurile astea se mai intampla, dar sfatul meu este ca mai bine pierzi un peste decat tot acvariul, in plus scalarii sunt foarte sensibili la verdele de malachit. Sfatul meu (si probabil nu numai al meu) este sa continui tratamentul ca si pana acum si in nici un caz sa nu folosesti verdele de malachit. Grisul este o boala care se trateaza destul de usor si nu este necesar sa recurgi la astfel de "medicamente". Mult succes si tine-ne la curent!

razvan
02-10-2006, 19:40
Ce tot aveti mai oameni buni cu verdele de malachit???? Grisul se trateaza cu sare, temperatura ridicata + schimburi de apa (este un post foarte bun si complet despre lucrul acesta) nu cu tot felul de chimicale si in plus verdele de malachit este OTRAVA, faceti si voi un pool aici si intrebati cati oameni si-au otravit sau intoxicat pestii cu verde de malachit!


BA TOCMAI !!!
VERDELE E NUMAI PENTRU GRIS,
INTR-ADEVAR SUPRADOZAREA, OMOARA PESTII, SI ESTE INDICAT CA "ULTIMA SOLUITE" DE TRATARE !!!

si mai ales, nu se foloseste in "acvariul mare" ci in "carantina"...
decicleaza acvariul, omoara melcii, blehaie plantele.. etc..

Sicmar
02-10-2006, 19:51
Si eu sunt impotriva verdelui de malachit.
In cazul de fata insa, pe msg, si eu am recomandat verde de malachit deoarece este o situatie de urgenta: deja este un peste mort si mai este unul care da semne ca este in stare grava.
Sera Costapur, medicamentul recomandat de Sera pentru gris, (pe care l-am recomandat cu prioritate, ramanand verde de malachit ca solutie alternativa) are in compozitie si verde de malachit.

LittleJ
02-10-2006, 20:55
daca verdele de malachit face atata paguba renunt la el...doar o singura tetrazoana mai e afectata puterni si care o suspectez ca o sa dea coltu
o sa continui sa mentin temperatura ridicata si sa adaug sare...renunt la 2 tetrazoane decat la plante si melci care ii poate omora verdele de malachit mersi

razvan
02-10-2006, 20:57
daca mergi pe varianta cu ridicarea temperaturii, vezi ca ai nevoie si de aerare pe masura...
deoarece ;) ..... continutul de O2 in apa, scade pe masura cresterii temperaturii.

LittleJ
02-10-2006, 21:04
am citit, singuru lucru care il pot face e sa ii pun furtun la filtru ca sa traga si aer...sau sa cumpar o pompa de aerare maine sa vad mersi mult

carasu
02-10-2006, 21:47
Intr-adevar, aveti cu totii dreptate ca este periculos verdele de malachit, dar din experienta proprie si din ce am citit prin toate cartile de specialitate aceasta substanta este indicata ca fiind eficace in acest stadiu al bolii iar din ce am observat daca este folosit cu cap adica daca nu te apuci sa torni ca nebunul in acvariu si folosesti exact dozajul potrivit da rezultate foarte bune. Am folosit de nenumarate ori aceasta substanta nu numai eu dar si nenumarati prieteni de ai mei si nu am auzit pe nimeni sa se planga - stiam ca tripaflavina afecteaza melcii si plantele iar in privinta pestilor cei mai sensibili la substanta respectiva sunt corydorasii. Daca vreti sa aflati mai multe va recomand o carte este vorba de ,,Acvaristica Practica'', autor ing. Mircea Oprea, cuprinde absolut tot de la primii pasi in acvaristica pana la reproducere ptr. fiecare specie de pesti, hrana, plante, boli,etc., iar eu o consider ca o carte de capatai ptr. orice acvarist care se respecta. Mii de scuze daca am deranjat sau suparat pe cineva!

lupul-sur
02-10-2006, 23:27
Domnu Carasu, ce ai domne? Cine a spus ca a fost deranjat? Discutiile chiar daca sunt mai aprinse nu cred ca au depasit limitele bunului simt si a respectului reciproc. Deci nu ai de ce sa iti ceri scuze!
Asteptam cu interes posturile tale in continuare.

LittleJ
03-10-2006, 01:27
well mai am 8 tetrazoane :( oricum stiam ca mai "pica" unu pe durata tratamentului sper sa fie si ultimul...ii mai complectez eu cu unii proaspeti si tinuti la carantina :P sa nu mai am probleme evident dupa ce scap de boala asta afurisita mersi mult ceao

eflorian
03-10-2006, 11:31
Verdele de Malachit DACA se foloseste si numai in situatiile cele mai GRAVE se utilizeaza in proportie de 1/2 fata de ce scrie in prospect. Este foarte toxic si orice depasire de concentratie duce la dezastre. Asa ca il folosesti numai ca ultima solutie.